PZGI i7 Onder de 16 jaar geen druppel alcohol Licht op je fiets-actie Oostburg intratuin 18 en 19 20 en 21 ACTIEPLAN Zeeuws-Vlaamse gemeenten willen samen drankgebruik onder jongeren terugdringen Bergers voorkomen zinken van werkschip Negen maanden cel voor dealen drugs Evolution Spas wint internationale prijs TJ O Een tastbare herinnering aan de 'miljoenentrein' Dinsdag 23 november 2010 Catharinakerk opnieuw brandpunt internationale kunst Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaamse jon geren onder de zestien jaar mogen geen druppel alcohol drinken. Jon geren boven de zestien mogen drinken, maar met mate. Dat is het ideaalbeeld in het projectplan 'Jeugd en alcohol Zeeuws-Vlaande- ren 2011-2015'. De drie gemeenten in de regio on dernemen volgens dat plan geza menlijk actie om het drankgebruik onder jongeren in de streek de ko mende jaren terug te dringen. De problematiek rondom jeugd en al cohol in Zeeuws-Vlaanderen is ver gelijkbaar met de situatie in ande re delen van Nederland. Ze drin ken steeds jonger en als ze drin ken, dan drinken ze vaak en (te) veel. De gemeenten richten zich de ko mende jaren daarom op de be wustmaking van de schadelijke ef fecten van alcohol. Ook willen ze nieuwe afspraken maken met de organisatoren van evenementen, horeca en detailhandel over het schenken en verkopen van alcohol aan jongeren. De beoogde eindresultaten liggen vast in het actieplan. Slechts drie procent van jongeren onder de twaalf jaar drinkt voor het eerst al cohol. Voor twaalf- en dertienjari gen ligt dat percentage op tien, voor veertien- en vijftienjarigen op twintig. Het percentage jonge ren dat recent vijf of meer glazen heeft gedronken, moet bij de veer tienjarigen in 2015 gedaald zijn tot 24 procent. Nu is dat naar schat ting 47 procent De gemeenten willen een twee jaarlijks nalevingsonderzoek hou den met zogeheten mystery shop pers om te weten te komen of ver kopers van alcohol meewerken aan het behalen van de doelstellin gen. Een vergroot draagvlak voor de norm 'onder de zestien geen alco hol, en boven de zestien met ma te' moet uiteindelijk het effect van de actie zijn. „Als de startleeftijd waarop jongeren gaan drinken om hoog gaat, en er minder overmatig gedronken wordt, dan zal er ook minder overlast op straat zijn die gerelateerd is aan alcoholgebruik", staat in het actieplan. De drie gemeenten dragen naar het inwonertal bij aan het project. Terneuzen betaalt iets meer dan de helft, Hulst 26 procent en Sluis 23 procent. Het plan moet nog worden goedgekeurd door de ge meenteraden. OOSTBURG - Ze zijn gewaar schuwd, de leerlingen van het Zwin College in Oostburg. De poli tie hield gisterochtend in alle vroegte een fietsverlichtingsactie, maar deelde nog geen boetes uit. Vanaf volgende week zal dat an ders zijn. Wie dan zonder voor- of achterlicht op de fiets wordt ge snapt, krijgt onherroepelijk een be keuring van 35 euro. Zo'n vierhonderd leerlingen pas seerden maandag de controlepost van de politie. Ook medewerkers van het provinciaal coördinatie punt fiets en het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid waren pre sent. Politieagent Christiaan Wisse schatte rond half negen, toen de ac tie voorbij was, dat tegen de vijftig passanten geen of niet de juiste verlichting voerden. Het viel hem niet tegen, voor een eerste keer dit seizoen. Al jaren worden verlichtingsacties gevoerd. Dat begint vruchten af te werpen, is de indruk van Wisse. Ouders en scholieren zijn zich ook bewuster van de gevaren én mo derne fietsen hebben betere ver lichting. Niet meer met draadjes die snel stuk gaan, maar op batte rijen. En zeg nou zelf, voor die 35 euro boete kun je heel wat batterij verlichting aanschaffen. De politie hield gisterochtend de eerste fïetslichtcontrole van Zeeland vlak bij het Zwin College in Oostburg. foto Peter Nicolai TERNEUZEN Bergers van Multraship en Union hebben gisterochtend in de Terneu- zense Braakmanhaven voorkomen dat het werkschip Steenbok zou zinken. Eén van de spudpalen waar mee het schip vastlag, was door on bekende oorzaak losgekomen en duwde bij zakkend water een gat in het scheepsvlak. De Steenbok is eerst gestabiliseerd, waarna het wa ter eruit is gepompt en bergers het gat hebben gedicht. Het schip lag i in de Braakmanhaven voor onder- I houdswerk aan meerpalen. MIDDELBURG Een 55-jarige Terneuzenaar is giste ren veroordeeld tot een celstraf van vijftien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Twee weken gele den was achttien maanden waar van zes voorwaardelijk tegen hem geëist voor de handel in en uitvoer van drugs. Ook staat vast dat hij in Zutphen een hennepkwekerij had. Zijn advocate pleitte twee weken terug voor een celstraf gelijk aan het voorarrest en een werkstraf. De Middelburgse rechtbank ging daar niet in mee. HENGSTDIJK De meest ecologische spa ter we reld komt uit Hengstdijk, van Evo lution Spas Rijnberg. Het bedrijf heeft de titel Eco Pool Attitude in de wacht gesleept op de grote spa- en zwembadbeurs Le Salon Mondial du Spa et de la Piscine Privée in Lyon. De spa - 'een luxe bubbelbad' - van Evolution Spas springt eruit, vol gens een vakjury, omdat die zeker 70 procent minder energie ver bruikt en omdat de gebruikte filter systemen ervoor zorgen dat nauwe lijks chemicaliën nodig zijn. Intratuin Koudekerke Galgeweg 5 (Provinciale weg tussen Vlissingen en Koudekerke) Tel. 0118 551 623 - donderdag en vrijdag koopavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 43