97.800 een stapeltje stemmen 3 UIT VERKOOP Mogen wij uw stembiljet misschien hebben? Zembla wilde Peijs in de uitzending 'Afschaffing Afschaffing KvK is een regelrechte verarming' commentaar Stemmen dinsdag 23 november 2010 stemmen (32,2 procent) zijn tot dusver uitgebracht voor een nieuw Zeeuws waterschapsbestuur. '0$ ^01* st de Wie meerdere stembiljetten thuisgestuurd krijgt, kan zonder verder mogelijke controle eenvoudig de verkiezingsuitslag beïnvloeden. Eén keer krijgen we de envelop echt aange reikt. De andere keren dat we, bij wijze van proef, vragen of wij het stembiljet mogen hebben ('Als u er toch niets meer mee doet') is het antwoord meestal dat de envelop al bij het oud papier beland is. Maar anders, an ders zouden we hem opvallend vaak 'best mo gen hebben'. Want ach, die Waterschapsverkie zingen - zó belangrijk zijn die toch niet? Een enkeling geeft aan daadwerkelijk gestemd te hebben. „En als ik niet gestemd had, zou ik u de envelop toch niet gegeven hebben", zegt de 86-jarige Wil Burger uit Vlissingen. „Het is mijn stem. Wie weet wat u ermee doet. Mis schien dat ik hem zou geven, als u dezelfde par tij zou steunen als ik." Dat zou dan natuurlijk wel een kwestie van vertrouwen zijn, onder kent ze. Ook de 56-jarige Hennie Corré heeft gestemd, maar van hem hadden we het stembiljet an ders met liefde meegekregen. „U zou het zó mogen hebben, ongeacht op welke partij u stemt. Of nu Jantje regeert of Pietje, het maakt allemaal niets uit. Ik heb er geen hoge pet van op. Ik heb alleen gestemd omdat anderen het ook doen. Omdat ze zeggen dat het moet." De Vlissingse Ada van Oyen heeft het biljet wegge gooid. „Of je nu door de hond of de kat gebe ten wordt, dat maakt niets uit. Ik stem niet. Maar mijn biljet krijgt u niet. Ik zeg altijd nee, aan de deur. Ouderen worden al genoeg bela zerd." Voor buurvrouw Marion van de Zande ligt het toch wel anders. „Mijn stem mag niet naar de verkeerde gaan en ik ga zeker nog stemmen. Ik kan me wel enigszins voorstellen dat mensen de waterschapsverkiezingen niet zo heel belang rijk vinden. Een stem die je gewoon op de post mag doen, dat ziet er niet zo heel officieel uit. Als je naar een stembureau moet, er wat meer moeite voor moet doen, komt het toch wat ech ter over." door Ben Jansen MIDDELBURG - De makers van het tv-programma Zembla wilden voor de uitzending van zaterdag 13 november over Thermphos com missaris van de koningin Karla Peijs spreken. De provincie schoof echter gedeputeerde Marten Wiers- ma (GL, milieu) naar voren. PvdA-fractievoorzitter Peter Holt ring zei vrijdag in de Staten erover verwonderd te zijn dat Peijs niet in Zembla was opgetreden. Wiers- ma antwoordde dat de insteek voor het programma de nieuwe milieuvergunning voor de fosforfa- briek was, maar dat de vragen gaandeweg in de richting van de handhaving gingen. Frans Glissenaar, onderzoeker bij Zembla, zegt dat nadrukkelijk om Peijs is gevraagd, die immers ook in het NOS lournaal en Nieuws- uur het beleid van de provincie over Thermphos had toegelicht. Glissenaar: „De provincie bood de heer Wiersma als goed ingevoerde milieugedeputeerde aan en dat was wat ons betreft akkoord." Marjan van Stijn, hoofd communi catie bij de provincie bevestigt dat. „Zembla wilde Peijs, maar toen de opnamen voor het programma werden gepland, waren de resulta ten van de dioxinemetingen bij Thermphos nog niet bekend, zo dat op het gebied van handhaving niet veel nieuws viel te vertellen. We hebben toen gezegd: we wer ken aan een nieuwe milieuvergun ning en daar gaat Wiersma over." 'Mijn stemformuiier? ja hoor, dat mag u hebben. Oh, daar is-ie. Alstublieft.' Vriendelijke oude dame die zelf niet gaat stemmen geeft haar stem weg. Holtring vindt achteraf dat hij niet juist is geïnformeerd door het da gelijks provinciebestuur over de keus voor Wiersma in plaats van Peijs. „Met het verzoek om me vrouw Peijs te mogen spreken over Thermphos was toch duide lijk dat Zembla het wilde hebben over de handhaving van de milieu regels en niet over de nieuwe mi lieuvergunning." Naar zijn mening was het sowieso wenselijk geweest dat Wiersma beter was voorbereid op vragen over handhaving. Peijs noemde de uitzending van Zembla vrijdag in de Staten een 'ramp voor Zeeland'. Holtring, droogjes: „Het lijkt er nu op zijn minst op dat Gedeputeerde Staten daar zelf mede de hand in hebben gehad." MIDDELBURG - Het voornemen van een meerderheid in de Tweede Ka mer het bestaansrecht van de Ka mers van Koophandel ter discussie te stellen, leidt tot een 'regelrechte verarming' voor het regionale be drijfsleven. Voorzitter Chris Rutten van de Ka mer van Koophandel Zuidwest-Ne derland heeft zich verbaasd over stemmen die opgaan in de Haagse politiek de verplichte afdracht van ondernemers aan de Kamer van Koophandel te schrappen. Daar mee droogt de belangrijkste in komstenbron voor de Kamers op. Rutten wijst erop dat de huidige opzet van de Kamer van Koophan GIMBRÈRE MODE 1ANGE DELFT 16 MIDDELBURG BOBBE MODE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN Het zit de waterschap pen niet mee. Ze tob ben al jaren met wei nig belangstelling van de kiezer. Bij de tussentijd se stemronde die nu worden ge houden, zal dat niet heel anders zijn. Tot overmaat van ramp geeft het nieuwe Waterschap Scheldestromen het signaal de stemming niet al te serieus te nemen. Want in een poging om de drempel zo laag mogelijk te houden, hanteert het water schap een simpele, maar zeer fraudegevoelige stemprocedure. Dat is het oudste democrati sche bestuursorgaan van Neder land onwaardig. Scheldestromen voedt onbe doeld de slepende discussie: wordt het tijd om de water schappen op te heffen en de ta ken onder te brengen bij het Rijk of bij de provincie? Met de fusie van de Zeeuwse schappen leek deze geest in de fles gestopt. Maar na dit gehan nes met het stemmen waart hij weer vrij rond. Wellicht is het beter om hem nu maar zijn werk te laten doen. Dan zijn dit de laatste water schapsverkiezingen. del - het instituut bestaat meer dan tweehonderd jaar - een sterke regionale inbedding kent, waar door de stimulering van het be drijfsleven per gebied krachtig ter hand wordt genomen. „Het zou een verlies zijn voor de regionale economie als daar een eind aan zou komen." In het regeerakkoord staat dat er één loket voor ondernemers moet komen. Rutten: „Daar zijn we al volop mee bezig. Ons kantoor in Middelburg wordt mede daarom aangepast." Ook is er een gevolg voor de werkgelegenheid: de Ka mer van Koophandel heeft in Zee land ruim veertig medewerkers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3