4l NaJuurtMéfidéiijk iuuu&rwi „Een tuin mag in de E winter best een beetje rommelig zijn", zegt Sylvia Tuinder. Zij is landbouw kundige en werkzaam bij de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ). Nu de winter voor de deur staat, adviseert haar stichting bezitters van een tuin of erf in het Zeeuwse buitengebied om de natuur niet te veel in de weg te zitten bij het winterklaar maken van de tuin. „Ruim hem niet te veel op", adviseert zij. „Dan krijg je variatie en leven in je tuin. Een heleboel diertjes hebben daar baat bij." Fruitbomen en struiken moet je niet te veel kortwieken, weet Sylvia Tuinder. Dan kunnen wintervogels als de koolmees, winterkoninkje en roodborstje zich erin terugtrekken als het hard waait en kunnen die zich bovendien voeden met de zaadjes, vruchten en besjes die ze in hun schuilplaats aantreffen. Nog een tip van de SI.Z: wie toch hout in de tuin moet snoeien (appel- en perenbomen moeten in de winter uitgedund worden) helpt de natuur een handje door dat hout niet af te voeren maar het in stapeltjes op het erf te leggen. Dat dinsdag 23 november 2010 Maarten Dijkshoorn van tuinbedrijf Pouwelse kortwiekt een struik in een Vlissingse tuin. Wie een tuin heeft wil graag dat deze ongeschonden de winter door komt. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland en MicMec Walcheren geven advies. Harken en snoeien? Liever niet. „Laat de natuur in je tuin z'n gang gaan." trekt egeltjes, muizen en wezeltjes aan die op hun beurt als Voedsel dienen voor roofvogels. Hetzelfde gaat op voor dood blad. Sylvia Tuin der: „Je kunt dat bij elkaar harken en wegdoen, maar je kunt de blaren ook afgedekt in bergjes in je tuin laten liggen. Daarin voelen salaman ders en kikkers zich thuis." Ook Els van den Kerkhof, coördinator bij Mic Mec Walcheren (milieu-informatie en -educa tie), vindt dat tuinliefhebbers de natuur in de winter het beste z'n gang kunnen laten gaan. Een tuin is meer dan een verzameling planten en struiken, legt zij uit. MicMec Walcheren geeft adviezen over onder meer natuurvrien delijk tuinieren. „Eigenlijk moet je het hele ecosysteem in het oog houden wanneer je je tuin klaar wilt maken voor de winter", vertelt Els van den Kerkhof. „Ook vogels, insecten en bodemdieren maken deel uit van die tuin, en het is de kunst om zodanige voorwaarden te scheppen in de tuin dat ook die dieren het naar hun zin hebben." Ze geeft een voorbeeld: „Zeker mensen met kleine kinderen willen geen brandnetels in hun tuin. Toch kan het geen kwaad wat van die planten in een hoek van de tuin te laten groeien. Uiteindelijk heb je daar plezier van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 38