Zonder te ronselen zo M Belgische Michelinster voor Oostburgse chef 2 Clair-Obscur dinsdag WATERSCHAPSVERKIEZINGEN De stembussen voor een nieuw waterschapsbestuur in Zeeland sluiten vandaag. Maar echt waterdicht blijkt die poststemming niet te zijn. dinsdag 23 november 2010 door Marleen Blommaert Langzaam wordt het kou der. Het leven verlegt zich langzaam steeds meer van buiten naar binnen. De kaarsen gaan aan en hier en daar brandt al een kerstverlichting. Het licht binnen staat in contrast met de duisternis buiten. De houtkachel brandt zondag be haaglijk. Buren en familie zitten samen met ons eromheen en war men zich aan het vuur en aan el- kaars gezelschap. We nemen de plannen voor de komende week door. Wie wie ophaalt, wanneer, en wie wat doet voor wie en wat we zullen eten. Een operatie, een overnachting in Den Haag, een cursus op de Velu- we, de zorg voor de kinderen en de zorg voor eten. Zorgen over de gezondheid van elkaar en naasten worden gedeeld en worden klei ner. Deze mensen zijn er altijd als je ze nodig hebt. Ook als je zelf nog niet wist dat je ze nodig zou hebben. Verder gaat het weekend op aan wassen, stoffen, dweilen, hout sta pelen, boodschappen, koken. We helpen onze kinderen met spel- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland 1:0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 25,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 71,95 (acceptgiro €74,95) Jaar €274,95 (acceptgiro €277,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 71,95 per kwartaal (nam> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 74,95 per kwartaal (nam) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (ps) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aa ling, ontbinden in factoren en cakejes bakken. Ondertussen stel len we ook nog de nieuwe fietsen- drager af voor de dagelijkse wor steling met de fietsen van het kroost. Maar ook kijken en luisteren we naar nieuws.Natuurlijk de onver mijdelijke Oostvaardersplassen. Naast een natuurgebied nu een jaarlijks terugkerende bron van twist en discussie. Bijvoeren van de grote grazers en de herten, pre ventieve anticonceptie? Afschie ten van zwakke dieren? Uitzetten van oerrund dat wel een beetje aaibaar moet zijn? Mijn conclusie is dat we een te klein landje zijn met mensen die te ver van de natuur afstaan om met zoiets als natuur om te kun nen gaan. Ik zie een veganiste die haar hond alleen bonen en mue sli voert en beweert dat de hond dat fijn vindt. Ik lees over een bur gemeester die zegt 'sla ze allemaal verrot'. Ik vind het koud buiten, warm binnen en het contrast tussen het nieuws en mijn werkelijkheid af en toe wel heel erg groot. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Marcel Modde et een dikke plof vallen ze op de mat. Vijf envelop pen van Water schap Scheldestro- men. In dikke letters staat geschreven dat de inhoud bestaat uit een stern- pakket: handleiding, stembiljet, blauwe envelop waarin het inge vulde stembiljet moet worden ge stopt en een retourenvelop waarin de blauwe weer moet worden ge stoken alvorens de uitgebrachte stem op de bus gaat. Op de retou renvelop staat een barcode, met de kenmerken van de afzender. Zo dra die envelop binnenkomt op het waterschapskantoor in Middel burg, wordt de stemgerechtigde ge registreerd. De blauwe envelop gaat vervolgens volkomen geanoni miseerd in de stembus, verzekert woordvoerder Danielle Ste- ijn-Laing. Zo valt het persoonlijk stemge- heim nimmer te achterhalen en wordt bovendien voorkomen dat iemand meerdere keren z'n stem uitbrengt. Maar wat met deze me thode allerminst valt uit te sluiten, moet dijkgraaf Toine Poppelaars er kennen, is dat iemand het invul len en opsturen van de stembiljet ten overlaat aan een ander gezins lid. Of dat de betrokken student de ongeopende enveloppen van zijn huisgenoten uit de stapel oud papier vist en namens hen zijn voorkeurstem uitbrengt. „We we ten niet wat zich achter de voor deur afspeelt", zegt Poppelaars. Dijkgraaf Toine Poppelaars schat het gewicht van een Doornikse steen tij dens de open dag van het waterschap vorige maand. foto Peter Nicolai Verkiezingen waterschap Scheldestromen De tussentijdse verkiezingen voor een nieuw waterschapsbestuur wor den gehouden in verband met de fusie van de waterschappen Zeeuws-Vlaanderen en Zeeuwse Ei landen per 1 januari 2011 Tot vanmiddag 12.00 kan worden gestemd. De stemmen zijn strikt persoonlijk. Machtigen van anderen is niet toe gestaan. Maar wie meerdere stem biljetten thuisgestuurd krijgt, kan de uitslag eenvoudig beïnvloeden. Gisteren was 32,2 procent (97.800) van alle stemmen uitge bracht. ANTWERPEN - De uit Oostburg af komstige chefkok Roger van Dam me heeft in België een Michelin ster gekregen. Van Damme is eige naar en chef van het Antwerpse restaurant Het Gebaar. Hij is voor al bekend om de kwaliteit van zijn soms spectaculaire desserts. Van Damme begon als bakker. Hij volgde de middelbare school in Knokke en daarna de vakschool 'ter Groene Poorte'. Van Damme heeft nog bij bakkerij Van de Lin de in Sluis gewerkt. Daarna werkte hij in het gerenommeerde 'Huize van Wely' te Noordwijk en vervol gens leidde hij de patisserieafde ling van de ISPC in Breda. „We gaan er vanuit dat een per soonlijk geadresseerde envelop al leen wordt geopend door de per soon die het aangaat." Wie na mens iemand anders een stem uit brengt, pleegt in principe fraude, benadrukt Steijn. „Maar dat valt in derdaad niet te controleren." Steijn geeft aan nog geen signalen te'hebben ontvangen dat het er gens flink is misgegaan rond de verkiezingen. Alleen die ene man tot dusver, die namens zijn moe der meldde dat zij geen stempak- ket heeft ontvangen. Het water schap zoekt uit of er in dat betref fende Walcherse bejaardenhuis mogelijk iets heeft geschort aan de postbezorging. Steijn: „Wanneer van dat adres geen enkele stem is uitgebracht, zou dat op een fout kunnen wijzen. Aan de andere kant", legt ze in het verlengde daar van direct zelf ook de kwetsbaar-' heid bloot, „stel dat juist het tegen overgestelde het geval is. Dus dat iedereen daar heeft gestemd. Hoe controleer je dan of dat wel in de haak is?" Het is de eerste keer dat de verkie zingen van een nieuw waterschaps bestuur op deze manier worden georganiseerd. „We zijn een beetje een proefproject", zegt Steijn. De nationale Kiesraad kijkt op een af standje mee. Waterschappen val len niet onder de bevoegdheid van de Kiesraad, reageert woordvoer der Heieen Hörmann. Formeel laat zij zich dan ook niet uit over de fraudegevoeligheid van de Zeeuwse methode. Anderzijds zegt Hörmann dat dit punt aan de orde is geweest bij de besprekin gen met beide waterschappen. De voordelen van een een lage drem pel zijn afgewogen tegen de nade len van een eventueel 'family-vo- ting'. Poppelaars bevestigt dat Scheldestromen dat verschijnsel heeft 'ingecalculeerd en voor lief neemt'. „Maar zodra we het idee krijgen dat er stemmen geronseld worden, zullen we niet aarzelen daarvan aangifte van te doen bij de politie. Want dat mag dus on der geen beding!" In 1994 kocht hij het pannenkoe kenhuisje naast de plantentuin van de stad Antwerpen. Hij gooi de het roer in het pannenkoeken restaurant om en legde zich toe op de (uitgebreide) lunch. Vooral met zijn toetjes baarde hij opzien. Vo rig jaar werd hij door de culinaire gids GaultMillau uitgeroepen tot de beste chefkok van België. Dat is een titel die je maar één keer in je leven kunt halen. Aanstaande donderdag is in de Uit-bijlage van de krant een uit gebreid interview met Roger van Damme te lezen. Hij gaat daar specifiek in op desserts. Blaudzun trad op in De Spot in Mid delburg. De verslaggevers van watisn- joujepunt.nl spraken hem. Maakt Thermphos ziek? Alle PZC-ver- halen staan op de website. Bekijk het dossier op www.pzc.nl/thermphos STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2