io restaurantgidsen Topkok wil stralen als een 4 Michelin deelt vandaag weer sterren uit aan Nederlandse toprestaurants. Eerder verschenen al 'lijstjes' van Lekker en GaultMillau. Topkoks zijn anno 2010 wa re popsterren. Op de koksschool spette ren de ambities tegen de keukentegeltjes. dinsdag 23 november 2010 door Joep Trommelen Als een Sergio Her man in spe verordon neert Dries Michels (19) zijn drie bekok- mutste assistenten hoe ze hem moeten helpen 135 ge pocheerde oesters met komkom merlamellen en inktvis te maken. Op de koksopleiding van De Rooi Pannen in Tilburg mogen negen 'toppertjes' deze middag even zo veel amuses maken voor de presen tatie van de Beaujolais Primeur, 's avonds aan de leden van de Busi ness Club van de mbo-opleiding. Dries is gewend aan werken onder hoge druk; vier dagen per week werkt hij in de keuken van de Kar- pendonkse Hoeve, een Eindho- vens restaurant met één Michelin- ster. De andere dag is hij in De Rooi Pannen. „Ik wil mijn hele le ven al kok worden", vertelt hij ter wijl zijn hulpjes de oesters van hun schelp bevrijden. „De creativi teit, wat je met producten kunt doen, boeit mij enorm. Ook met deze oesters probeer ik iets origi neels te verzinnen. Wat past erbij? Hoe kan ik het er mooi uit laten zien?" Zijn ambitie is 'om het helemaal te gaan maken'. „Maar ik word echt niet ongelukkig als dat niet zou lukken", zegt hij. Onder de hoede van docent koken Marcel Mooijman wordt er gedisci plineerd gezwoegd. „Leerlingen als Dries hebben zo'n drive, dat is een genot om les aan te geven", zegt Mooijman. „Meneer, wilt u alstublieft eens naar mijn zeewier komen kij ken?", klinkt het haast wanhopig uit een meisjesmond. „Ik heb het wier gekookt, maar dat kan ik zo toch niet serveren?" Ze houdt een groenig, haast doorzichtig stukje omhoog, met een vies gezicht. Niet dat ze iets verkeerds gedaan heeft; het wier kwam al niet 'top' van de leverancier. Nu is de kleur te grauw. Mooijman heeft de op lossing: dan maar dunne sliertjes wier als garnering gebruiken. Lieke van der Staak (19) is bezig met haar rouleau van ganzenlever met uiencompote. „Ik was om 10 uur die lever al aan het schoonma ken." Voor haar staat een bak met een dikke massa, die ze in plasticfolie tot een lange worst rolt om op te laten stijven. „Een sterrenrestau rant hoeft voor mij niet", zegt ze. „Ik denk dat dat te hoog gegrepen In de kookklas van De Rooi Pannen geven negen topleerlingen leiding aan erebaantje ter gelegenheid van de presentatie van de Beaujolais Primeur. stijfgevloekt wordt als er iets niet goed gaat. „In zulke programma's wordt alles aangedikt omdat er dan meer mensen kijken. Als ik als Ramsay zou doen, hou ik geen leerlingen meer over", lacht hij. Wat vinden de topkoks van de toe komst van alle aandacht voor de Michelinsterren, de top-ioo van het blad Lekker en de Gault Millau? Als de datum nadert dat er weer een lijstje komt, merken de docenten dat er meer over gepraat wordt. Ook Dries Michels is be nieuwd hoe het 'zijn' Karpendonk- 'Als ik als Ramsay zou doen, hou ik geen leerlingen meer over' se Hoeve ('al dertig jaar een ster') vergaat. „De recensie die Lekker nu had, klopte niet. Ze hadden het bijvoorbeeld over een oud menu van een jaar geleden. Jammer. Dat kun je eigenlijk niet maken." Hij heeft een veel hogere pet op van de Michelingids. „Die is in on ze wereld echt maatgevend, Lek ker toch minder. Toprestaurants die in zulke lijstjes worden beoor deeld inspireren je. Alle leerlingen denken weieens: hoe zou het zijn om daar te mogen werken? Voor het geld doe je het in elk geval niet, want rijk word je er niet van, ook al moet je hele lange dagen maken." „Die lijstjes zijn een bron van in spiratie, het is leuk en leerzaam om in de keuken van een ander te kijken," zegt Lucas van Ooijen. „Chef-koks laten zich soms beïn het maken van negen amuses. Een foto's Frank Trommelen vloeden door een beoordeling of een ster. Die scheppen toch ver wachtingen, zorgen voor druk. Vandaar dat sommigen er ook niet echt op zitten te wachten, die wil len gewoon lekker koken. Wie bij een Michelinrestaurant gaat eten, is ook kritischer, zal zijn oordeel eerder op zo'n internetsite gaan zetten. Dat kan positief werken maar ook negatief Waarom men sen graag die lijstjes bekijken? Niet omdat iedereen er gaat eten, want dat is slechts voor weinigen wegge legd. Waarom kopen mensen de Quote? Vanwege de glamour?" Zijn leerlingen vinden toprestau rants 'gaaf. „Ze zien enorm op te gen wie een ster verdiend heeft. En als ze er mogen werken, zien ze dat het veel kruim kost om op dat niveau te presteren. Het is top sport, iedere lange dag weer." Meesterkoks zitten ook maar twee vrouwen. De hiërarchie is van groot belang in een keuken, net als het communiceren. Dat gaat vaak hard, maar dat kan niet anders." Mooijman: „Als een chef-kok op zijn annonceren, zijn opdrachten, niet meteen het antwoord 'bon!' hoort schreeuwen, raakt ie in pa niek. Een keuken moet een geolie de machine zijn. Een team moet goed bij elkaar passen. De zwakste schakel bepaalt uiteindelijk het eindresultaat." Lieke, vier dagen per week werk zaam in Auberge du Bonheur in Tilburg, is er aan gewend. „Het is een mannenwereld en daar moet je tegen kunnen. Als de chef je een uitbrander geeft, kun je niet er gens een half uur gaan zitten sim men. In de keuken ben ik gewoon one of the guys. Ik ben er een echte tough bitch. Ik moet wel", lacht ze. Volgens Mooijman is het niet zo erg als in tv-programma's als die rond Gordon Ramsay, waar de keu kenbrigade aan de lopende band is. Maar een eigen zaak, dat is ei genlijk wat ik wil." De keukens van toprestaurants vor men een mannenwereld. Van de honderd leerlingen die op De Rooi Pannen op 'niveau 1' aan de koksopleiding beginnen zijn er zo'n tien vrouw. Op het hoogste niveau 4 zijn er nu twee, legt kook- docent Lucas van Ooijen uit. Hij heeft zelf gewerkt bij Chalet Royal in Den Bosch (één Michelinster). „Vrouwen houden misschien niet van de strenge hiërarchie in de keuken", denkt hij. „En ook het taalgebruik is soms niet zachtzin nig. In het Nederlandse Gilde van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10