buitenland 19 'VN-missies negeren burgers' Financieel akkoord EU en IMF met leren Hulp aan bedolven goudzoekers moeilijk Organisatie spreekt van onduidelijke richtlijnen en slecht getrainde troepen 1500 toeristen bij Mount Everest gered 'Tijger wellicht binnen 12 jaar uitgestorven' 'Rebellenleider Fare gedood' Militairen vrijuit na gebruik kind als schild Nieuw-Zeelandse redding vlot niet Ahmadinejad spoort aan jong te trouwen Wasbeurt in Mumbai maandag 22 november 2010 BRUSSEL - Ierland heeft een princi pe-akkoord bereikt met de EU en het Internationaal Monetair Fonds (IMF) over een lening voor de door schulden geplaagde Ierse ban ken. Hoe groot de lening wordt, was gisteravond niet bekend. Tot nu toe werd aangenomen dat er tientallen miljarden euro's nodig zijn. De Ierse premier Cowen zei gisteravond dat het om 'minder dan too miljard euro gaat'. Deskundigen van de EU en het IMF arriveerden drie dagen gele den in Dublin om de boekhou ding van de regering en de banken door te nemen om te bepalen hoe groot het hulppakket voor Ierland moest worden. De Ieren vroegen gisteren formeel om hulp. EU en IMF gingen daar mee akkoord. De regering in Dublin stond onder grote internationale druk om ak koord te gaan met een steunaan vraag, die rust moet brengen op de financiële markten. De regering ziet het eigenlijk als een blamage dat het zijn hand moet ophouden en wilde daarom niets weten van een hulpaanvraag. Bovendien dacht de regering het tot volgend jaar zomer op eigen kracht te kunnen uitzingen. Toch is het land nu om. De rege ring kan de rente op zijn schulden namelijk niet meer opbrengen. Als het land nu niets zou doen, zou den de problemen kunnen over slaan naar andere zwakke landen in de eurozone. Zij hebben nu al met hoge rentes te maken. Het hulppakket moet er nu voor zor gen dat er weer wat rust komt. Ierland zit met een groot tekort op zijn begroting als gevolg van de fi nanciële crisis. Daarnaast zitten de banken zwaar in de problemen door het instorten van de Ierse on roerendgoedmarkt. Vermoedelijk zal een deel van de internationale hulp worden ge bruikt om de gehele financiële sec tor overeind te houden. MUMBAI - Een dakloze man wast zijn twee kinderen langs een weg in het Indiase Mumbai. De stad is het financiële hart van het land, maar VoJgens Oxfam Novib laten de VN zich nauwelijks in met de gemeenschappen die ze moe ten beschermen. Bevolking klaagt over weinig contact met peacekeepers. Rapport gebaseerd op veldon derzoek. LONDEN - VN-vredesmissies over de hele wereld schieten tekort. Dat concludeert de organisatie voor ontwikkelingshulp Oxfam Novib in een rapport dat vandaag wordt gepubliceerd. De Verenigde Naties laten zich nauwelijks in met de gemeen de helft van de twaalf miljoen inwo ners leeft in diepe armoede. Vol gens een nieuwe studie van de uni versiteit van Oxford leeft 55 pro schappen die ze moeten bescher men. Dat is echter wel van cru ciaal belang om burgers te kunnen beschermen die klem zitten in ge wapende conflicten, meent de or ganisatie. „De bereidheid om con tact te onderhouden met de bevol king en om daadwerkelijk actie te ondernemen om hen te bescher men, verschilt zeer van missie tot missie." Oxfam Novib is een club die zich wereldwijd inzet voor de bestrij ding van armoede. De organisatie signaleert dat duidelijke richtlij nen voor de vredesmissies ontbre ken en dat de ingezette VN-troe pen slecht worden getraind en voorbereid op hun taak in landen cent van de bevolking van India (to taal aantal inwoners 1,1 miljard) on der de armoedegrens. Volgens de onderzoekers van Ox- met conflicten. „Na jarenlange er varing in Srebrenica, Kosovo en Congo is de internationale ge meenschap nog steeds niet in staat burgers in ernstige conflictgebie den te beschermen", stelt Eveline Rooijmans van Oxfam Novib in het rapport. Rooijmans is de deskundige van de organisatie op het gebied van vredesmissies. „Mensen in deze gebieden vertel len ons dat ze contact willen met de peacekeepers. Ze begrijpen niet waarom de VN-missies wel met de regering praten, maar niet de moeite nemen om met hen te pra ten", vertelt Rooijmans. „De bevol king zelf kan het beste aangeven ford kan na hun studie worden vast gesteld dat van alle armen in de we reld een derde in India woont. foto Divyakant Solanki/EPA wat nodig is om zich veilig te kun nen voelen." Het rapport is gebaseerd op veld onderzoek dat is gedaan in Congo en Zuid-Sudan en op andere erva ringen van Oxfam met vredesmis sies. Het rapport komt vandaag uit op het moment dat de Veiligheids raad praat over de vraag hoe bur gers het best beschermd kunnen worden en hoe vredesmissies ver beterd kunnen worden. Rooijmans: „De Veiligheidsraad moet deze kans aangrijpen om vre- desmilitairen duidelijk te maken hoe zij de bevolking die aan hen is toevertrouwd, ook echt kunnen beschermen." KATHMANDU Meer dan 1500 buitenlandse toeris ten, die door slecht weer al dagen lang vastzaten bij de Mount Ever est in de Himalaya, zijn gered. De toeristen zijn met legerhelikopters en privévliegtuigjes opgepikt vanaf de op 3000 meter hoogte gelegén luchthaven in Lukla. Ze zijn naar het vliegveld van de Nepalese hoofdstad Kathmandu, 150 kilome ter verderop, gevlogen. SINT-PETERSBURG Wilde tijgers kunnen binnen twaalf jaar uitgestorven zijn als er niet snel actie wordt ondernomen om ze te beschermen tegen stro pers. Dat hebben deskundigen gis teren gezegd op een internationale 'tijgertop' in Sint-Petersburg. Het Wereldnatuurfonds zegt dat er 3200 tijgers in het wild over zijn. In 1910 waren het er nog 100.000. BOGOTA Een hooggeplaatst lid van de Co lombiaanse rebellenbeweging Fare is vermoedelijk gedood bij een aan val op een guerrillakamp in het zui den van het land. De wapens, rug zak en computers van Fabian Rami rez zijn zaterdag op de plek van een aanval van het leger gevonden. De 47-jarige Ramirez had de lei ding over de enorme cocaïnepro- ductie van de beweging. TEL AVIV Twee Israëlische militairen die tij dens aanvallen in de Gazastrook een Palestijns jongetje van negen jaar zakken lieten openen waar ze bommen in vreesden, hoeven niet de cel in. Ze hebben een voorwaar delijke straf gekregen en zijn in rang gedegradeerd. De rechter vond dat de omstandigheden moei lijk waren en.stelde zich mild op. GREYMOUTH Er wordt weinig vooruitgang ge boekt bij de Pike River kolenmijn in Nieuw-Zeeland, waar 29 kom pels al twee dagen vermist wor den. Reddingswerkers kunnen er niet in, omdat in de mijn mogelijk gevaarlijke gassen aanwezig zijn. Politiecommissaris Gary Knowles wil geen mensen naar beneden sturen voor 'een halfbakken red ding'. TEHERAN De Iraanse president Ahmadinejad heeft de Iraanse jeugd aangespoord jong te trouwen. Meisjes zouden op hun zestiende en jongens op hun twintigste moeten trouwen. De gemiddelde leeftijden zijn nu nog respectievelijk 24 en 26 jaar. Volgens Ahmadinejad 'is hier geen reden toe'. In Iran wonen circa 75 miljoen mensen. AMSTERDAMZware regenval be moeilijkt de werkzaamheden van de Surinaamse hulpdiensten op de rampplek waar zaterdag zeker ze ven goudzoekers zijn omgekomen. Dat zegt een woordvoerder van het Nationaal Coördinatiecentrum Suriname (NCCR). Het was gister avond onduidelijk of er nog wordt gezocht naar vermisten. Zaterdagavond werden in het oos ten van Suriname, niet ver van de grens met Frans Guyana vermoe delijk zo'n vijftien goudzoekers be dolven onder puin. Dat gebeurde in de buurt van de plaats Langatabbetje, zo'n twee honderd kilometer van de hoofd stad Paramaribo. Volgens berich ten zouden er nog goudzoekers worden vermist, maar dit kon de woordvoerder van het NCCR niet bevestigen. Surinaamse media melden dat twee mensen levend onder het puin vandaan zijn gehaald. De goudzoekers waren vermoede lijk illegaal aan het werk in een goudconcessie van het bedrijf Sur- gold, een joint venture van de mul tinationals Alcoa en Newmont. In het Surinaamse binnenland zijn het met name Brazilianen die illegaal goud delven. Op verschillende plaatsen maken zij stukken oerwoud vrij om ver volgens grond op te kunnen spui ten waarin goud is te vinden. Het is bekend dat de omstandigheden waaronder de goudzoekers hun werk doen meestal erg onveilig zijn. Het is vooralsnog onduidelijk wel ke nationaliteit de omgekomen goudzoekers hebben. Het NCCR verwacht op korte termijn meer in formatie van de rampplek te krij gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9