Geniet met mate van de opvoeding 43 Sint is in het land opvoeden Tips van de pedagoog maandag 22 november 2010 lp door Annie de Vreugd sint Sinterklaas reist door ons land. Zijn intocht was te zien op de televisie. Een dag later arriveerde hij in veel dorpen en steden. Per boot, per vliegtuigje of op zijn witte schimmel. Dan kunnen de kinde ren hem in levende lijve aan schouwen. Pas dan is het moment daar om over het naderende sin terklaasfeest te praten en de pe pernoten in de winkel te leggen. Pas dan mogen de verlanglijstjes in de schoen, want alleen wan neer zwarte piet in het land is, kan hij de lijstjes vinden. Alleen deze logische volgorde is aan kin deren uit te leggen. Zo gaat dat in de realiteit echter niet. Al in september, als de kinde ren nog in korte broek rondlopen en de scholen amper begonnen zijn, liggen de taaipopjes en gevul de speculaas in de supermarkten. We doen niet meer aan één heer lijk avondje, we willen maanden lang alle dagen suikergoed en mar sepein. Aangespoord door de com mercie, laten we ons het hoofd op hol brengen. De chocoladeletters moeten in oktober in huis zijn, an ders loop je de juiste letters mis. De speelgoedcatalogi ploffen even eens al vroeg op de deurmat. Voor de kinderen is het allemaal een teken dat het niet lang meer kan duren. Die zeuren het hoofd van hun ouders suf, lange verlang lijsten worden geschreven als het nog herfstvakantie moet worden. Voordat sint is aangekomen, zien we al hulpsinten en neppieten door de straten lopen. Het moet kinderen toch duizelen? Sint is weken achtereen overal tegelijk. Kleuters die nog weinig tijdsbesef hebben, denken voortdurend dat het morgen pakjesavond is. Als het heerlijk avondje dan eindelijk is aangebroken, kloppen de kin derhartjes niet zo snel meer. Ze wachten niet meer gespannen op die vreemdeling die verdwaald is en misschien op het raam zal kloppen. Sint is niet geheimzin nig meer, de kinderen hebben hem immers al acht keer een hand gegeven. Bij de intocht met een handje pepernoten, twee keer in het winkelcentrum waarvan één keer op de foto bij sint op schoot Op school was hij er en op de sportclub en ook nog in het buurt- illustratie Eliane Duvekot huis. En dan nog op het werk van papa en op dat van mama. En al tijd had piet zakken vol cadeau tjes en snoep bij zich. Sint is een sleur aan het worden. Lang voor de ouders hun kinderen kunnen verrassen op pakjesavond, zijn ze volledig verzadigd. Of op van de zenuwen. Er zijn ouders die al in september begin nen te zeggen dat hun kind naar hen moet luisteren, want als piet hoort dat ze stout zijn...Er zijn er die al maanden tevoren andere ouders instrueren dat hun kind niet aan die van hen mag verklap pen dat sint niet bestaat. De vriendjes moeten maar een tijdje niet meer komen spelen, voor de zekerheid. Hun kind zou anders maar van zijn geloof kunnen val len. Kinderen zweven maanden lang tussen hoop en vrees, ze moeten zich steeds netjes gedra gen. Mama zegt dat ze anders in de zak mee moeten naar Spanje. Geen mens houdt het vol maan denlang zoet te zijn om straks lek kers te krijgen. Het traditionele, gezellige familie feest is een verkrampte vertoning geworden. Het maakt zo geen deel meer uit van ons culturele erfgoed, het is één grote commer ciële stunt. Dat vindt ook de Vere niging tot Behoud van Sinterklaas (VBS). Deze sintvriendelijke club keert zich tegen grote commer ciële uitspattingen in etalages en pleit voor sfeervolle versieringen in plaats van schreeuwerige recla me. Ze wil ook niet dat sint op het dak de kerstman tegenkomt. Het ene na het andere en niet al les door elkaar heen. VBS wil de aloude volkstraditie in ere herstel len. Met deze doelstelling handelt ze in het belang van het kind. De hoogste tijd dat we ons opnieuw bezinnen op de waarde van deze oude traditie. Tradities hebben tot doel de saamhorigheid te ver groten. Dat kan ons land goed ge bruiken. Laten we het sinterklaasfeest weer gaan vieren zoals het be doeld is: in de kleine familiekring en op school. Met liedjes zingen en het fantasiespel spelen. Ver- kleedspelletjes en knutselen. En alleen op het heerlijk avond je snoep en een paar pak- es die door de ouders met zorg zijn uitgezocht. door Mandy Pijl Sinds hij arriveerde, duikt Als Hanneke Kromhout en haar man willen, kunnen hun zonen Tyrone (7) en Kingston (3) zeven keer het sinterklaasfeest vieren. Thuis, op school, bij de opvang, in het dorp, in de winkels, bij opa en oma en bij vrienden van het echt paar. Maar ze beginnen er niet aan, vertelt Kromhout. Sint op school en thuis: dat vindt ze meer dan genoeg. „Als Tyro ne zijn schoen heeft gezet, valt hij pas rond twaalf uur in slaap, omdat hij wil zien dat de pieten langskomen. Vervolgens staat hij om half vier 's nachts beneden om te kijken wat er in zijn schoen zit. Op pakjesavond is hij de hele dag als een stuiterbal, zo druk." Ook Inge Brinkman weet hoe spannend de sinterklaastijd voor kinderen kan zijn. „Toen mijn oudste zoon Die- derik 5 was, plaste hij de hele maand december regelma tig in zijn broek van de spanning. Alleen al van kijken naar het Sinterklaasjour naal werd hij on rustig en sliep hij minder makkelijk. De vraag of sint wel zou aanko men, hield hem erg bezig." Zodra Sinterklaas eind november weer in het land is, brengt hij ver volgens vaak ook een bezoek aan sportclubs, kinderdagverblijven en bedrijven waar ouders werken. Die overdaad aan ontmoetingen met de goedheiligman brengt niet alleen spanningen met zich mee, vindt moeder Veronique van Zan ten. „Ik houd van het sinterklaas feest. Het is een ontzettend leuk geheim dat je als ouders in stand mag houden. Maar als de sint over al opduikt, doet dat afbreuk aan het collectieve mysterie", zegt ze. „Mijn kinderen gingen bij al die Sinterklazen op details letten. Ze Sinterklaas overal op: de school, de opvang, het winkelcentrum en de sportclub. Tot ergernis van ouders. „De overdaad doet afbreuk aan het collectieve geheim illustratie Frank Muntjewerf zagen dat dingen niet klopten. Dat de sint op school knullig verkleed was en dat een andere sint een blauw kledingstuk onder zijn tab berd droeg." „Maak keuzes", adviseert peda goog Martine van der Burg van Opvoedcoaches, een praktijk voor opvoedondersteuning. „Kijk waar Sinterklaas komt en bepaal waar je al of niet heengaat. Welke keuze je maakt, is heel persoonlijk. Maar kijk naar je kind en hoe hij op Sin terklaas reageert. Als je merkt dat hij het erg spannend vindt, dan is het na één, hooguit twee ontmoe tingen mooi geweest." Voor peu ters en kleuters kan de december maand zelfs een beangstigende pe riode zijn. „Oudere kinderen ken nen het ritueel inmiddels wel en associëren Sinterklaas met feest. Voor de kleintjes is het allemaal nieuw en overweldigend, het is goed daar rekening mee te hou den." Het is belangrijk die angst te res pecteren, vindt Van der Burg. „Als je Sinterklaas gaat ontmoeten en je merkt dat je kind bang is, houd dan letterlijk afstand. Stap niet op de sint af. Natuurlijk is het een leuk feest, maar zo'n verklede man met een baard kan voor jonge kinderen echt eng zijn." Dat merkt ze ook aan haar eigen dochters, een tweeling van 5. „Vooral Sofie wil de sint al leen van een afstandje bekij ken. En in de maanden na 5 december houden de pietjes haar nog bezig. We gaan daarom wel naar de intocht in onze woonplaats, maar niet naar het sinterklaas feest op het werk van mijn man." Ontzegt ze haar kinderen dan niet iets leuks? Van der Burg: „Is het no dig Sinterklaas overal te ontmoeten?" Met goede uitleg ko men ouders ver, weet Inge Brink man. „Als we een sin terklaasfeest over slaan, zeg ik dat nu andere kinderen aan de beurt zijn om sint te ontifioeten. Daar hebben ze alle begrip voor." Voor Brinkman en haar man staat vast dat ze de goedheiligman hoog uit twee keer opzoeken: bij een in tocht en een persoonlijkere aange legenheid. „Bij een intocht maken de kinderen het van afstand mee. Terwijl een-op-een-contact, zoals vorig jaar toen mijn dochter hem een hand gafj bijdraagt aan de ma gie, aan het sprookje." Q www.opvoedcoaches.nl reageren? gezondheid@wegener.nl Inventariseer waar je Sinterklaas dit jaar kunt zien en maak een keu ze. Beperk het aantal ontmoetin gen met de goedheiligman. Beperk het schoenzetten tot bij voorbeeld elk weekeinde één keer. Vertel dat Sinterklaas van kinderen houdt en bombardeer hem niet tot boeman, die stoute kinderen in zijn zak meeneemt naar Spanje. Volg je intuïtie bij het kopen van cadeaus. Je kinderen weken van tevoren ver langlijstjes laten maken, verhoogt de spanning onnodig. Aandacht is het beste cadeau dat je je kinderen kunt geven. Pakjesavond met opa en oma of met anderen? Spreek vooraf af hoeveel cadeaus iedereen geeft, om een overdaad aan pakjes te voorkomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95