421 gezondheid volgens militaire principes maandag 22 november 2010 Buiten trainen is leuk, maar zwaar. Terwijl ik toch drie keer per week ren. Maar ja, van hardlopen alleen word je niet strak. Daarom wilde ik er iets bij doen, maar dan niet in de sportschool. Daar heb ik een hekel aan." Groot voordeel van bootcamp, vinden ook anderen, is dat je in de buiten lucht oefeningen doet waarvoor ze eerder noodgedwongen naar de sport school gingen. „Wat bootcamp ook leuk maakt, is dat je samen traint", vult student Niels (21) aan. „We pep pen elkaar op, dat creëert saamhorig heid." We joggen een weide in die is veran derd in een glibberige modderpoel. En ja hoor, uitgerekend hier stoppen we voor een reeks stabiliteitsoefenin- gen. „Moeten we echt in deze viezig heid gaan liggen", vraagt een meisje vol afgrijzen. Ja dus. Hier en daar wordt geklaagd. De training zou niet zwaar genoeg zijn. Ik moet zeggen: het valt ook mij reuze mee. Al weet ik dan nog niet hoeveel spierpijn ik de dag erop heb. „Kom op, we lopen een stukje voluit", zegt Niels. En daar liggen we weer. Konten in de modder voor een volgen de reeks buikspieroefeningen. Oef, die train ik normaal nooit. In een speel- tuintje gebruiken we de banken voor een laatste serie dips en push-ups. „Top gedaan", jubelt Barbara den Bak na het eindsprintje richting parkeer plaats waar we begonnen. Noëlle wijst naar een groepje mannen dat te vergeefs een auto uit de modder pro beert te duwen. Zonder aarzelen ren nen de fitste bootcampers erop af en gooien hun volle gewicht in de strijd. Voila. De auto rijdt weer. „Kijk, dat doen wij dus ook", lacht Den Bak. Meer info, onder meer over trainings locaties: www.thebootcampclub.nl Barbara den Bak (foto boven) is oprichtster van The Bootcamp Club. „De kern is dat we buiten in relatief korte tijd zo veel mogelijk kracht- en condi tietraining doen." foto's Diederik van der Laan door Ingrid Beckers Bij een militaire sporttraining dwalen mijn gedachten al gauw af naar de film G.I. Jane. Demi Moore doet als officier in opleiding honderd en nog wat push-ups. Vechtend tegen de tranen. Hopelijk gaat het er niet zo heftig aan toe tijdens deze bootcamptraining in het Amsterdamse bos. Trainster Barba ra den Bak (31) - geföhnde, blonde lok ken, knalrode nagellak - heeft uiterlijk in ieder geval niets van een bikkelhar de legercommandant. Dat stelt gerust. Al weet je het nooit. Bootcamp heeft immers de reputatie van loodzware training, alleen ge schikt voor bikkels. „Veel mensen zijn ook bang dat er net als in het leger te gen ze wordt geschreeuwd", erkent Den Bak, oprichtster van The Boot camp Club. „Maar als we dat al doen, is het alleen om ze te enthousiasme ren." Zwaar of niet, in de fitnesswereld geldt bootcamp al een tijdje als de nieuwe hit, overgewaaid uit, hoe kan het anders, de Verenigde Staten. Het idee erachter is: trainen zoals de mili tairen in het Amerikaanse leger. Dus niet lekker comfortabel op apparaten in de sportschool, maar buiten in de natuur, met de neus in de modder. Den Bak begon vorig jaar met haar bootcamptrainingen in Nederland. Als personal trainer zocht ze zelf al langer naar een combinatie van hard lopen en krachttraining. In Amerika kwam ze met bootcamp in aanraking. Omdat de militaire trainingen niet al leen daar, maar ook in Engeland ra zend populair zijn, besloot Den Bak het in Nederland te gaan proberen. Met The Bootcamp Club bouwde ze al gauw bekendheid op. Den Bak boot- campte op tv met De Gooische meisjes in hun reallife soap en traint nog steeds bekende Nederlanders als Leon- tien Borsato en Nicolette van Dam. Inmiddels geeft The Bootcamp Club trainingen op veertien locaties, waar onder Amsterdam, Utrecht, Deventer, Apeldoorn en Zutphen. Uitbreiding staat al gepland. Van louter pittige trainingen in het begin is het aanbod nu verruimd naar bootcamp voor on der andere beginners, babes, mom my's, hardlopers en kids. Den Bak: „De kern van alle bootcamplessen is dat we buiten met een groep in rela tief korte tijd zoveel mogelijk kracht en conditietraining doen. Hardlopen wisselen we af met explosieve oefenin gen, waarvoor we alles gebruiken wat we maar in parken en bossen tegenko men: bankjes, trappen, boomstam men, noem maar op." De zestien man sterke club die zich vandaag voor de training verzamelt, behoort tot de categorie 'gemiddeld'. „Top dat jullie er allemaal zijn", roept Den Bak enthousiast. „Kom op, dan beginnen we met rustig joggen." Vijf minuten later stoppen we op een kletsnat grasveld voor een dynami sche stretch. We moeten rondjes ren nen. Eerst rustig, dan stoppen voor een serie squads voor de bovenbenen. En weer rennen, iets harder nu. Dan met de buik in het gras voor tien push-ups. En nog een keer. Niemand klaagt. Al klinkt er veel gehijg. „Men sen worden vooral moe van hardlo pen", zegt Den Bak. „Au, ik voel nu al de verzuring in mijn benen", klinkt het achter me. „Bloedheet", zucht een vrouw met muts op en gewatteerd winterjack aan. Het echte werk moet dan nog be ginnen. We rennen een heuvel op en stoppen bij een grote, brede trap. Daar maken we lunches (grote stappen met kniebuiging), rennen een rondje en gaan de trap weer op in hoge kik- kersprongen. Hè, lekker. Ik voel mijn spieren branden. „Pittig hoor", zegt Noëlle van Witten- bergh (41), advocaat uit Amstelveen. Ze traint vandaag voor het eerst. „Het ygtjtf reageren? gezondheid@wegener.nl Niet comfortabel in de sport school, maar buiten trainen. In weer en wind, volgens mi litaire principes. Die nieuw ste trend in fitness heet boot camp. „Moeten we echt in die viezigheid gaan liggen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 94