kadobo^ Verwarring na uitspraken Benedictus 81 buitenland Pyongjang pronkt met nucleaire installatie Op zoek naar een origineel kado? Geen diesel, dus geen crematies in Chongqing Geef een Reis-Kadobon van KRAS.NL! STANDPUNT CONDOOMS Blijdschap en relativering na voorpublicatie boek paus maandag 22 november 2010 De paus lijkt een andere me ning toegedaan omtrent con doomgebruik. Daarover is vreugde. Maar zijn omge ving wil het nu juist geen koerswijziging noemen. Wél een nieuw stand punt. Géén nieuw standpunt. De uit spraken van paus Benedictus XVI over condoomge bruik hebben gisteren geleid tot vreugde, maar ook tot de behoefte om te zeggen dat er vooral niks nieuw onder de zon is. Anti-aidsactivisten en hervor mingsgezinde katholieken hebben positief gereageerd op de uitlatin gen dat condoomgebruik in som mige gevallen acceptabel is. Unaids, de VN-organisatie die te gen aids strijdt, noemde de opmer kingen 'een belangrijke stap in de goede richting van het Vaticaan'. Austen Ivereigh, van Catholic Voi ces, een organisatie van hervor mingsgezinde Britse katholieken, stelde dat het voor het eerst is dat de paus mild is over condoomge bruik. Osservatore Romano, de krant van het Vaticaan, publiceerde zaterdag fragmenten uit het boek Het licht van de wereld van de Duitse journa list Peter Seewald. Het boek is ge baseerd op lange gesprekken die de journalist voerde met de paus. Het komt morgen uit. In een van de gesprekken heeft Seewald de paus gevraagd of de kerk funda menteel tegen het gebruik van con dooms is. „Natuurlijk zie ik dat niet als een echte en morele oplos sing", luidt het antwoord van de paus. „In bepaalde gevallen, als het de bedoeling is het risico op hiv-besmetting te voorkomen, kan het desondanks een eerste stap zijn naar een andere, meer mense lijke seksualiteit." Om zijn ogen schijnlijke koerswijziging te illus treren, gaf Benedictus een voor beeld. De paus noemde condoom gebruik in individuele gevallen ge rechtvaardigd, „bijvoorbeeld als een mannelijke prostitué een con doom gebruikt, als dit een eerste beetje verantwoordelijkheid is, om opnieuw het bewustzijn te ontwikkelen dat niet alles is toege laten en dat je niet zomaar alles kunt doen wat je wilt." De paus baarde vorig jaar veel op zien tijdens een reis naar Afrika. Hij onderstreepte dat het uitdelen van condooms niet de oplossing is voor het aidsprobleem. Het zou er alleen maar erger van worden. Vol gens sommige kenners is de paus bezig het imago van de kerk op te vijzelen na de misbruikaffaires. Het Vaticaan wilde gisteren tegen gas geven. Er is 'niets revolutio nairs' aan de woorden van de paus, zei woordvoerder Federico Lombardi. Volgens hem 'hervormt noch verandert' de paus de leer van de kerk. Ook de directeur van de Osservatore Romano, Giovanni Maria Vian, was stellig. „De doctri ne verandert niet, de katholieke moraal is tegen condooms", aldus Vian op de vraag of er nu wel of niet sprake is van 'een opening'. Het Nederlandse Rode Kruis noemt de uitspraken van Benedic tus een steuntje in de rug in de aanloop naar de Serious Re quest-week, waarin geld wordt in gezameld door radiopresentatoren voor kinderen in aidslanden. CHONGQING - Niet alleen de indus triële en transportsector zijn getrof fen door het dieseltekort in de Cen- traal-Chinese stadsprovincie Chongqing. Ook de uitvaartsector ligt grotendeels stil in de 31 mil joen zielen tellende stadsprovincie. De ovens van 28 van de 30 cremato ria in de miljoenenstad draaien op diesel, de andere twee op gas. De stoffelijke overschotten stapelen zich op in koelingen, die inmiddels vol zijn. Sommige families probe ren zelf diesel voor de crematie van een overleden dierbare te rege len. Veel tankstations in de regio zijn dicht. Het tekort ontstond doordat lokale overheden de doe len van de Volksrepubliek om de uitstoot van gassen flink te vermin deren, wilde halen door fabrieken te korten op elektriciteit. De fabrie ken hebben toen grote voorraden diesel aangelegd zodat met aggrega ten de productie kan doorgaan. NEW YORK - Een Amerikaanse nu cleaire wetenschapper, Siegfried Hecker, is eerder deze maand op bezoek in Noord-Korea door zijn gastheren verrast met een rondlei ding door een strikt geheim com plex waar uranium wordt verrijkt. Dit meldde gisteren het dagblad The New York Times. Hecker, medewerker van de uni versiteit Standford in Californië en voormalig directeur van het natio nale nucleaire onderzoekscentrum in Los Alamos, New Mexico, stond er naar eigen zeggen perplex van. Het is een hoogwaardig nieuw complex, Yongbyon, met honder den recent geïnstalleerde centrifu ges en een ultramodern controle centrum, aldus Hecker. De Noord-Koreanen vertelden hem dat er al tweeduizend centri fuges in gebruik waren. Het is niet duidelijk waarom het doorgaans zo geheimzinnige Noord-Korea zijn Amerikaanse gast op dit nucle air opwindende uitstapje onthaal de. Hecker was te kort in het complex om te kunnen inschatten of het is opgezet om alleen laagverrijkt ura nium te maken om kernenergie op te wekken of voor hoogverrijkt uranium om kernbommen te ma ken. De bron, die anoniem wil blijven, vertelde Siegfried Hecker dat er 3,5 procent verrijkt uranium wordt ge maakt. Voor kernbommen is min stens 90 procent verrijkt uranium nodig. Het Amerikaanse leger heeft giste ren in een reactie gesteld dat uit de nieuw ontdekte centrifuges blijkt, dat de zorgen van de Verenigde Staten om het uraniumverrijkings programma in Noord-Korea te recht zijn. Paus Benedictus XVI tijdens een mis, gisteren, in de Sint-Pieterbasiliek. foto Pier Paolo/AP Bestel uw Kadobon via: www.kras.nl/kadobon Daar staan ook leuke reistips!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8