bij aan beter lot voor kinderen H Hamelink buigt voor inlaag Bru Zorgen over winkelen op zondag nog niet weg 15 Unicef eert jarenlange inzet van vrijwilliger Tineke Vis blijven de opvolgers? ...OP DE NAJAARS COLLECTIE BIJ BOUWMAN LIFESTYLE kokt1TvSG maandag 22 november 2010 door Ali Pankow onger? Je moet er niet aan denken, je moet er wat aan doen! Dat is de boodschap van de speerpunt-actie van Unicef dit jaar. De werkgroep Schouwen-Dui- veland van deze organisatie steunt op een dertigtal trouwe vrijwilli gers, maar de vraag is of de nodige opvolgers zich tijdig aandienen. Riet Hanse (73) uit Bruinisse zet zich al 27 jaar in voor de verkoop van Unicef-producten. Samen met Matty Landegent in Burgh-Haam- stede en met Lies Hanse in Brou wershaven verzorgt zij de coördi natie voor deze gemeente. Bestuur lijk valt de werkgroep onder de af deling Walcheren. Dat is een prak tische keus, omdat de vrijwilligers zich liever inzetten voor het uit voerend werk dan voor bestuursta ken. Organisatorisch is het land in gedeeld in zogeheten RCU's (Re gio Comitees Unicef). Wat motiveert de vrijwilligers om een deel van hun vrije tijd door te brengen in een kraampje op een vaak tochtig plekje in een super markt, sporthal of kerk om wens kaarten, kalenders, kaarsen of an dere cadeau-artikelen aan de man te brengen? Riet Hanse: „Ach, als je zelf gezon de kinderen en kleinkinderen hebt, wil je ook iets voor andere kinderen doen. Daarom heb ik toe gestemd toen Matty de Looff mij vroeg bij Unicef te komen. De ver koop is vooral rond de-feestdagen geconcentreerd. Zelf doe ik dan in de zomer nog wel de verkoop tij dens het Golftoernooi op Grevelin- genhout in Bruinisse." Hanse memoreert dat Unicef als onderdeel van de VN in 2946 werd opgericht met als specifiek doel de leefomstandigheden voor kinde ren te verbeteren in door de WOU getroffen Europese landen. „Toen Unicef in 1953 volgens plan opge heven zou worden, lieten Afrika en Azië zich horen. In die wereld delen was er een schreeuwende be hoefte aan hulp." Unicef bleef dus bestaan en zet zich wereldwijd (in circa 190 lan den) in voor kinderen tussen 0 en 18 jaar. De acties richten zich op het overwinnen van armoede, ziekte, geweld en discriminatie. Zo gaan er miljoenen kinderen dank zij Unicef naar school, worden tal loze kinderen ingeënt tegen dode lijke ziektes en krijgen goede voe- door Melita Lanting Al 40 jaar is Tineke Vis uit Zierikzee betrokken bij Unicef Alle reden voor het bestuur om haar zaterdag eens flink in het zonnetje te zetten. Ze kreeg een erespeld van Unicef, uit gereikt door Marja Rabelink, vrouw van burgemeester Gerard Rabelink en zelf ook actief bij de hulporganisatie. „Unicef ligt u na aan het hart", zei Marja Rabelink bij de feestelijke bijeenkomst. De uitreiking vond plaats bij de vestiging van Albert Heijn in Zie rikzee. Een locatie die niet toeval lig is gekozen omdat Tineke Vis daar steevast te vinden was rond deze tijd van het jaar. Het liefst vóór de tafel met uitge stalde kerstkaarten en hebbedinge tjes voor het goede doel. Vanuit die positie sprak ze de voorbijgan gers aan, die ze vaak bij naam ken- ding. Verder werkt Unicef aan de bestrijding van aids en helpt kinde ren die daar slachtoffer van zijn ge worden. Bij rampen en oorlogen is Unicef vaak direct ter plaatse om te zorgen dat kinderen en hun fa milies kunnen overleven. Elke kaart die wordt verkocht, draagt een beetje bij aan een beter lot voor een kind. Vaak is het een druppel op een gloeiende plaat, maar voor Hanse en de andere vrij willigers is dat geen reden om het dan maar niet te doen. „De omzet vorig jaar op Schouwen-Duiveland teur Franken, die met een gouden handdruk van 350.000 euro ver trok. Daar heb ik me zelf ook heel boos over gemaakt. Zelf haal je het niet in hoofd om maar één kilome ter te declareren en zo'n man strijkt zomaar een hoop geld op", reageert Hanse fel. Zij belde toen dan ook het hoofd kantoor om toelichting. „Ik kreeg te horen dat zij het zelf ook zeer betreurden, maar zo'n vertrekpre mie nou eenmaal bij de wet gere geld is en dat het van het fatsoen van de betrokkene zelf afhangt of 'Als je zelf gezonde kinderen en kleinkinderen hebt, wil je ook iets doen voor anderen' Riet Hanse, Bruinisse. was 9800 euro, We hebben de ze kerheid dat 50% van de verkoop te recht komt bij het goede doel en we horen ook altijd waar het geld aan is besteed." Beroemdheden als Danny Kay, Audrey Hepburn en in eigen land Paul- van Vliet verbonden hun naam aan Unicef Dat draagt bij aan het positief imago van deze or ganisatie. Staat Unicef dan boven elke twijfel verheven? „Nee, we hadden vorig jaar natuurlijk dat gedoe met direc hij het opstrijkt of niet. Zij hopen voortaan met een betere screening te voorkomen dat zoiets nog eens gebeurt." Nieuw in het assortiment van Uni cef zijn DoeGoodies: cadeaus die je in Nederland aan iemand geeft, maar waarbij het echte geschenk naar kinderen in bijvoorbeeld Boli via of Ethiopië gaat. Marja Rabe link, echtgenote van de burgemees ter, kreeg zaterdag een DoeGoodie aangeboden bij de huldiging van trouwe vrijwilligster Tineke Vis. de. „Ik zeg altijd, voor de prijs van een taartje helpt u een kind", zei Tineke Vis zaterdag. „Drie euro vijftig, meer is het niet." Dit jaar zal ze voor het eerst niet voor of achter de tafel bij de super markt staan. Haar gezondheid laat haar in de steek. Dat neemt niet weg dat ze iedere kans grijpt om aandacht te vragen voor het werk van de kinderorgani satie van de verenigde naties. „Uni cef is nu bezig met een actie voor moeders in Zuid-Afrika die be smet zijn met hiv zodat ze gezon de baby's krijgen. Ik hoop dat ze ooit nog een prik kunnen vinden om hiv te bestrijden." Naast de jaarlijkse verkoop van kaarten is Tineke Vis ook een goe de bekende bij de Rotary waar ze aandacht vroeg voor de hulporga nisatie en ze verzorgde gastlessen, was betrokken bij de thematen toonstellingen en kerstmarkten. Tineke Vis krijgt de speld uit handen van Marja Rabelink. foto Ronald den Dekker Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Belastingdienst zierikzee - De polder bij Bruinisse wordt geen nieuwe (natte) natuur. De provincie Zeeland gaat samen met het Waterschap Scheldestro- men en de gemeente Schou wen-Duiveland op zoek naar een alternatieve locatie om verloren ge- gane natuur bij de dijkversterking te compenseren. Dat zegt gedepu teerde Frans Hamelink. „Er ligt nu een bestuurlijk feit waar we mee aan de slag moeten." In navolging van de gemeenteraad en de Algemene Vergadering van het Waterschap hebben ook de sta ten van Zeeland vrijdag een motie aangenomen waarin werd ge vraagd om de inlaag van Bruinisse te sparen. Dat betekent dat er to taal geen draagvlak is om de inlaag af te graven en te veranderen in een plas-drasgebied. „Ik vind het jammer, want ik denk nog steeds dat het een heel geschikt gebied is, maar we moeten op zoek naar iets anders", zegt Hamelink. Een alternatieve locatie zal wel op Schouwen-Duiveland gezocht wor den, maar naar verwachting zal dat geen probleem opleveren. Waarschijnlijk is in of nabij Ture luur nog een plek waar wel nieu we natuur met de juiste biotoop te realiseren is. De weerstand tegen de omvor ming van de inlaag raakte een klei ne drie weken geleden in een stroomversnelling. Nadat )aap Ge- leijnse (stichting Levende Delta) en Bruënaar Ab Blok aan de bel hadden getrokken over de dreigen de 'ontpoldering' kwamen de in woners van Bruinisse in actie. Er werden handtekeningen verza meld en de politieke partijen wer den benaderd. Dat resulteerde in een provinciebrede lobby om de inlaag te behouden. door Martijn de Koning SLUIS - De ergste kou lijkt uit de lucht, maar helemaal gerust zijn bestuurders en ondernemers in Sluis nog niet. Wel of geen zondag openstelling van winkels in de ge meente mag dan een zaak blijven van de gemeenteraad; het feit dat iedereen tegen zo'n raadsbesluit in beroep mag gaan bij de rechter, is voor het Sluise gemeentebestuur reden om alert te blijven. De gemeente maakt zich al gerui me tijd zorgen over de aankomen de aanpassing van de Winkeltij denwet. Daarin staat nu dat een ge meente twaalf koopzondagen per jaar mag aanwijzen, maar dat ge meenten die zichzelf 'toeristisch gebied' vinden zich niet aan dat maximum hoeven houden. Om dat daar, volgens het vorige kabi net, veel misbruik van werd ge maakt, kwam toenmalig minister Van der Hoeven met een aanpas sing. Het bleef in de lucht hangen wat dat precies betekende. Het nieuwe kabinet nam de maatregel over. Het voorstel werd afgelopen week besproken in de Eerste Ka mer en veel Kamerleden toonden begrip. Minister Maxime Verhagen zei dat hij verwachtte dat Sluis zon der problemen kan aantonen een toeristische gemeente te zijn. WWW. BOUWMAN LIFESTYLE.,NL ZOUTELANDE LANGSTRAAT 13 MIDDELBURG MARKT 73 RENESSE HOGEZOOM 171 TERNEUZEN NOORDSTRAAT 109 GOES GROTE MARKT 1 Dames, heren kids-kleding van o.a: Gaastra, Riverwoods, Gant. Tommy Htlfiger, Napapijri. Geisha, Rosner, Scotch Soda, McGregor, NZA, Polo-jeans en CKS Cadeau-interieur-artikelen van o.a: Rivièra-Maison. Riverdale en Bridgewater

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73