61 binnenland SP eist uitleg over plannen voor invasie Bruid maakt statement met houden busreizigers rustig Geurtjes SURINAME Kamer in 2007 verkeerd voorgelicht 'GroenLinks voor 2018 in kabinet' Zeven gewonden bij optreden DJ Sterretje maandag 22 november 2010 den haag - De SP wil opheldering van premier Mark Rutte en minis ter Uri Rosenthal van Buitenland se Zaken over het plan dat Neder land in 1986 smeedde om Surina me binnen te vallen. Oud-be windslieden zeiden zaterdag in de Volkskrant dat Nederland bij de in vasie legerleider Desi Bouterse wil de arresteren. De plannen uit 1986 werden uiteindelijk geen werkelijk heid omdat de risico's te groot wer den geacht, aldus de reconstructie in de krant. SP-Kamerlid Harry van Bommel vindt dat voormalig minister van Buitenlandse Zaken Maxime Ver hagen niet goed heeft geantwoord op eerdere vragen van de SP over de invasieplannen, waarover al lan ger verhalen de ronde doen. Verha gen antwoordde dat Nederland in 1986 met de VS heeft overlegd over de evacuatie van Nederlan ders uit Suriname omdat er in die tijd een vijandige houding be stond tegenover Nederlanders. „Volgens de reconstructie in de Volkskrant is de Kamer in 2007 ronduit in de maling genomen", vindt Van Bommel. Verhagen had er volgens hem eerlijk bij moeten vertellen dat de arrestatie van Bou terse onderdeel van de plannen was. Volgens het verhaal verzoch ten drie leden van de Surinaamse regering, onder wie premier Pret- aap Radhakishun, de Nederlandse regering Bouterse te arresteren. Toenmalig minister van Buiten landse Zaken Hans van den Broek zei eind 1986 al tegen de Tweede Kamer dat evacuatieplannen nor maal zijn voor landen waar zich veel Nederlanders bevinden. In Su riname woedde toen een strijd tus sen het leger en de rebellen onder leiding van Ronnie Brunswijk. De Surinaamse minister van Bui tenlandse Zaken, Winston Lackin, is blij dat er een bevestiging is. „Veel mensen wilden maar niet ge loven dat Nederland een invasie wilde plegen, terwijl dit zo vaak is gezegd door Bouterse." den haag - GroenLinks schuift steeds meer op naar het midden van het politieke spectrum en daar door zal de partij voor 2018 in de regering belanden. Dat voorspel len de wetenschappers Gerrit Voer man en Paul Lucardie van de Rijks universiteit Groningen. Voerman en Lucardie komen tot hun conclusie in het boek Van de straat naar de staat? ter gelegen heid van het twintigjarig bestaan van GroenLinks. Zij voeren aan dat de van oudsher activistische linkervleugel van de partij door de vergrijzing steeds kleiner wordt. De meeste leden hebben niet veel op met GroenLinks als een opposi tiepartij die voornamelijk tegen het systeem strijdt. Zij zien rege ringsdeelname als nuttiger instru ment om de idealen te verwezenlij ken. De politicologen constateren dat GroenLinks zich in haar pro gramma en organisatie steeds meer profileert als regeringspartij. De onderzoekers denken niet dat GroenLinks tot een middelgrote partij uitgroeit die twintig zetels kan halen. door onze correspondent Hans Jacobs brussel - De Abdij Ter Kameren in de Brusselse deelgemeente Else- ne was afgelopen zaterdag door de politie hermetisch afgesloten van wege het huwelijk van prins Car los en Annemarie Gualthérie van Weezei, werkzaam als politiek re dacteur van de NOS. De abdij bestaat al sinds 1201 en speelde een rol in de Tachtigjarige Oorlog. Een handjevol belangstel lenden kon buiten alleen een glimp opvangen van de af- en aan rijdende auto's met de overige ge nodigden voor de plechtigheid. Dat was ook een van de redenen die Carlos, de oudste zoon van prinses Irene, en Annemarie deed besluiten elkaar juist op deze histo rische plek het kerkelijk jawoord te geven: ze konden dat in alle rust en intimiteit doen voor familie en vrienden. De Oranjeclan was 3] man sterk, inclusief de meegekomen vriendin nen van prins Jaime en Nicolas Guillermo. Het bescheiden aantal vorstelijke gasten uit andere lan den droeg bij aan de ontspannen sfeer van de kerkdienst. De voormalige Rotterdamse bis schop Philippe Bar, een huis vriend van de Bourbons en van het katholieke smaldeel van de Oranjes, zorgde voor menige vrolij ke noot en afwijking van de orde van dienst. Het bruidspaar was in juni in Wijk bij Duurstede al voor de wet getrouwd, nog in aanwezigheid van Carlos' vader prins Carlos Hu- go, die in augustus overleed. Bruid door Annemieke Kooper den haag - Vervoerbedrijf Con- nexxion zet geurende bussen in om reizigers te kalmeren, en grote monden tegen de chauffeur te voorkomen. Vijf vragen over deze aromatische vervoermiddelen aan bedenker van het concept Marco Cowan. - Van een lekker luchtje worden ver velende reizigers zo mak als een lam metje? „In allerlei branches wordt geur al ingezet om een aangename sfeer te creëren. Denk aan de appeltaart in een huis dat verkocht moet wor den. In penitentiaire centra wor den geuren ingezet om de gedeti neerden rustig te houden en de omgeving opgeruimd en schoon. Onderzoek heeft uitgewezen dat dit werkt. Door dit ook in bussen toe te passen, hopen we vandalis me tegen te gaan en incidenten te voorkomen. Buschauffeurs heb ben nog wel eens te maken met vervelende reizigers of vandalen. Dat is niet goed voor ons imago als vervoerbedrijf en het is verve lend voor andere reizigers. Van een prettige geur wordt de reis voor iedereen plezieriger." - Appeltaartlucht in de bus? „Nee, nee. Juist niet. We gebrui ken geuren die voor iederéén aan genaam moeten zijn. In het verle den hebben we wel eens spuitbus sen citroenlucht gebruikt, maar dat werkte niet. De citroen was té overheersend en het is ook niet de bedoeling dat we het Astma Fonds op ons dak krijgen omdat reizigers met bepaalde aandoeningen er last van hebben. Het moet niet zo zijn dat mensen de bus instappen en denken: 'goh, wat ruikt het hier lekker'. Daarom hebben we geko zen voor een mix van mandarijn, bergamot, anjer, violet en patchou li die we 'Refresh Voyage III' noe men. Een andere geur die we ge bruiken is 'Refresh Voyage V' met bergamot, linnen, ylingylang, musk en amber. Deze geuren ruik je onbewust waardoor het ook een onbewust effect heeft op de passagiers." - Musk, is dat niet lustopwekkend? „Het gaat om de combinatie van geuren en het is absoluut niet het idee dat mensen van een ritje in de bus opgewonden raken. Jas mijn, dat bekend staat als rustge vend, werkt in een bus ook niet als dusdanig, is uit onze tests geble ken." Lachend: „Maar als er de komende periode een huwelijksgolf over Zuid-Holland trekt, weten we ge noeg. Dan is de vraag of dat wel zo vervelend is." - Een huwelijksgolf en minder verve lende reizigers. In Gouda zullen ze er blij mee zijn na alle incidenten van de afgelopen jaren. „Misschien wel, maar we hebben er nu bewust voor gekozen om voorlopig nog maar twaalf van de ze bussen in te zetten in Zuid-Hol land. Deze bussen rijden hooguit een enkele keer door Gouda, maar niet constant want dat zou alleen maar stigmatiserend werken. Over drie maanden meten we in hoeverre reizigers en buschauf feurs meer tevreden zijn over hun busritten. Is dat het geval, dan kun nen we meer bussen met de geu ren uitrusten." - Komen er ook geurige bushokjes? Als er iets vaak door baldadige jon geren kapot wordt gemaakt. „Die hokjes zijn niet van ons dus daar weet ik niets van. Maar ik denk ook dat het geen doen is aan gezien er zeker 35.000 bushaltes zijn in Nederland. Voorlopig blijft de geur alleen in de bus." dj Sterretje foto anp MARUM Tijdens een optreden van DJ Sterre tje, bekend van de televisieserie Oh Oh Cherso, in het Groningse Marum zijn in de nacht van zaterdag op zondag zeven mensen bij vechtpar tijen gewond geraakt. De politie heeft één verdachte, een nog onbe kende man, aangehouden voor mis handeling. Het optreden van de dj trok twaalfhonderd mensen. Prins Carlos en prinses Annemarie stralen na de kerkelijke inzegening van hun huwelijk. Dat vond zaterdagmiddag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6