ed mijn ogen dicht' sport 135 op de stip Happen maandag 22 november 2010 Rinus ziet het niet. Hij kijkt naar het witte plafond. Wit... „Ik had zoveel pijn. In mijn buik. In mijn rug. Ik kon niet ademen. Ik kon niet meer. Ik wilde niet meer. Ik deed mijn ogen dicht en het werd wit voor m'n ogen. Met vlekken. Ik zag allemaal dunne mensen, al lemaal in het wit, in witte rokken. Ze hadden geen gezichten. Op één na. Dat was m'n opoe." Rinus beseft het. Het is een Derek Ogilvie-achtige ervaring. Zelf was hij er ook altijd sceptisch over. „Een paar maanden geleden is opoe gestorven. Ik ben gelovig, maar in zulke dingen heb ik eigen lijk nooit geloofd. Maar ik zag opoe. Echt. Ik weet het zeker. En zij zei telkens dat ik terug moest gaan. En dan deed ik m'n ogen weer open. Ik heb het vier keer ge probeerd. Telkens moest ik terug van opoe." Moeder Janneke droogt de slapen van haar zoon. Be wegen gaat al wel, maar in slow motion. En kracht kan hij nog niet zetten. Plakband van een. cadeau pulken of sms'en zijn vin gerbewegingen voor later. Maar het gaat nu goed met hem. „Ik heb slechte dagen gehad hoor. Dagen dat de pijn niet te harden was en dat ik 's nachts geen oog dicht deed." Vijf gebroken ruggenwervels, zes gebroken ribben, een gebroken borstbeen, meniscus en enkel ge kwetst. „Ik begrijp mijn vader nu", zegt vader Giel. „Toen ik nog jong was, kwam ik met een motor thuis. Wat moet je ervoor hebben, vroeg m'n vader. Ik snapte er niks, maar ik zei 1200 gulden. Verkocht, zei hij. Hij nam de motor mee en heeft 'm onder een groot blok ij zer geplet." Had hij Rinus in het verleden nu maar verre gehouden van die rot dingen, schiet wel 's door zijn hoofd. Net als zijn vader bij hem had gedaan. Maar nu heeft Rinus het zelf besloten. „Ik zal het ver schrikkelijk missen", zegt hij. „Maar ik ga me niet schuldig voe len over de beslissing. Ik heb een moeilijk leven gehad, maar ik vond het crossen zó mooi dat ik het ervoor over had." „Nu niet meer. Weet je, ik heb de laatste jaren altijd met pijn gere den. Ik kan me geen wedstrijd heu gen dat ik zonder pijn heb gere den. Na een wedstrijd kon ik soms drie dagen niet lopen. Ik weet niet meer beter. Hardlopen deed ik de laatste jaren niet meer. Dat deed té veel pijn. Ik had altijd wel ergens last van. Nee, dat is niet normaal. Maar ik wilde het niet zien." De laatste twee jaren had ik ook nul komma nul zin meer om te crossen. Het ging gewoon niet lek ker. Niks lukte. Ja, soms ging het wel, maar dan ging ik weer door een bocht alsof ik voor het eerst op een motor zat. Dan was ik in mijn hoofd alweer op weg naar huis. Nadat ik de ziekte van Pfeif fer had gehad, ging het weer even lekker. Maar toen raakte ik wéér ge blesseerd." Zijn medisch dossier van de laat ste tien jaar is dikker dan een ge middelde Nederlander in zijn hele leven opbouwt. Hoe komt dat? Oud-wereldkampioen Sven Breu- gelmans zei negen jaar geleden het volgende over zijn toenmalige trai ningsmaatje. „Hij is een beetje Plakband van een cadeau pulken of sms'en zijn vingerbewegingen voor la ter. Maar het gaat nu goed met Rinus van de Ven. „Ik heb slechte dagen gehad hoor." foto Rudy Boogert klein. Hij kan niet alle klappen met zijn lichaam opvangen. Daar door heeft hij zijn machine niet al tijd onder controle." Het is waar, zegt Rinus, al kunnen niet alle kwetsuren daaraan gewe ten worden. Wél weet hij dat door al die hinderlijke onderbrekingen de gouden toekomst die hem door velen voorspeld werd nooit is uit gekomen. „In de jeugd hield ik jon gens achter me die nu wereldkam pioen zijn geworden. Terwijl ik tel kens geblesseerd raakte, konden die jongens doorgroeien." Maar nu is het klaar. Het is tijd voor deel 2 van het le ven van Rinus van de Ven. Hij heeft een baan in de bin nenvaart, laat een huis bouwen en heeft een vriendin, Dominique, die al negen dagen niet van zijn bed is weg te slaan. Hetzelfde geldt voor zijn zusje Nancy. Zij zal voor lopig de enige verbinding zijn tus sen Rinus en de motorcross. Onder de vleugels van haar grote broer ontpopt Nancy zich immers op jeugdige leeftijd al tot een ta lent a la Rinus. „Ik heb het haar ge zegd: Kijk naar mij wat er met je kan gebeuren", zegt Rinus. Maar zijn zusje wil er niet aan. Vader Giel, hoofdschuddend: „Daar zul len we nog de nodige woorden over wisselen." Dag in dag uit ligt hij in een wit schort op zijn pijnlijke rug in een ziekenhuisbed. De doktoren kun nen nog geen indicatie geven wan neer hij naar een ziekenhuis dich ter bij huis kan worden vervoerd. Vermoedelijk kan hij volledig her stellen, maar tijd is daarin momen teel het belangrijkste medicijn. Maar Rinus durft al vooruit te kij ken. In de toekomst wil hij zich gaan bezighouden met Zeeuwse motor crosstalenten. „Toen ik jaren gele den begon, moesten we alles zelf uitzoeken. We stonden bijvoor beeld maar met z'n vijven achter het starthek. Ga nu kijken: het is dringen aan het starthek. Zeker bij die kleintjes zitten er talentjes bij hoor. Voor hen wil ik me inzet ten." En als het weer gaat kriebelen? Ri nus kan het zich niet voorstellen. Vader Giel ook niet. „Nooit meer. Als je nog een souvenir wilt heb ben, moet je het snel komen ha len. Ik gooi alles weg." Op één ding na. Van jongsaf aan hebben Janneke en Giel alle wedstrijden van Rinus op video vastgelegd. „Daar ga ik nu een film van ma ken", zegt Giel. De slotscène wordt een kippenvel moment. Rinus rijdt de 'tafel' in Stuttgart op, springt eraf en valt voorover. Zus Nancy, die de came ra hanteert, wendt het beeld abrupt af. Met een ijzingwekkende gil- Rudy Boogert In de topper tussen Ajax en PSV beging Luis Suarez een verwerpelijke daad. Voor het oog van de televisiecamera's beet de Ajax-aanvoerder en spits PSV'er Otman Bakkal in zijn nek. door René van Stee Elkaar bijten in een sportwedstrijd was toch alleen voorbehouden aan de boksring? Niet helemaal. De happende Mike Tyson die Evander Holyfield een stuk uit zijn oor beet staat bij ie dereen nog op het netvlies. Ook in de eredivisie gebeurde het al eens. Begin februari 2007 beet de Frans man Sebastien Sansoni van Vites se de toen bij NEC spelende Roy Beerens in zijn neus. Die Fransman werd uiteraard zwaar gestraft? Dat viel mee. Ook die overtreding was duidelijk waarneembaar. Toch kreeg hij slechts twee wedstrijden schorsing, waarvan één onvoor waardelijk. Vitesse strafte hem met een geldboete. Suarez komt er wellicht genadig van af? Dat is niet te hopen. Hoewel Bak kal er na afloop van de wedstrijd niks meer over kwijt wilde, Ajax-trainer Martin Jol sprak over een Tiefdesbeet' en PSV-oefen- meester Fred Rutten het incident blijkbaar niet had gezien, verdient hij een flinke straf Zeker als aan voerder heeft hij een voorbeeld functie. Het is een onbegrijpelijke en een verwerpelijke daad. Er zijn mensen die beweren dat ik bezig ben Ajax kapot te ma ken. Die begrijpen het dus niet." Johan CruijfFin De Telegraaf. „Ik ben er na al die jaren klaar mee. Na zeventien jaar betaald voetbal wordt hetfysiek en mentaal steeds lastiger." NAC-aanvoerder Rob Penders stopt na dit seizoen, in VI. „Ik voel me wel in de steek gelaten door de mensen uit het begelei dingsteam. Na de wedstrijd in de tweemansbob heb ik ze twee da gen niet gezien. Ze zullen ongetwijfeld ook teleurgesteld zijn ge weest, maar ze waren er niet voor me. Ik stond op een eilandje. Bobsleeër Edwin van Calker startte niet met zijn team tij dens de Olympische Spelen van 2010 in De Pers. „Bij belangrijke wedstrijden kregen we van alles toegediend. Wat het precies was, weet ik niet. Na tien minuten in de wedstrijd voel de je je plotseling sterker worden. Ik voelde geen enkele vermoeid heid meer." Oud-Feyenoorder Jan Peters denkt dat hij doping toege diend kreeg in zijn tijd bij de club, in het AD. „Als Feyenoord mijn kennis wil gebruiken, kunnen ze bellen. Ik ben zestien jaar voorzitter geweest van AZ en ken alle valkuilen." Dirk Scheringa in De Telegraaf. „Inmiddels ben ik shirtsponsor van FC Gorilla Hearts, een club van oerwoudgidsen, die op blote voeten voetballen op een zand vlakte met bonenstaken als doeltjes. Ik heb na de vakantie een pak ket shirts, broekjes en schoenen gestuurd." Guus Hiddink in De Telegraaf „Als TNT nou gewoon voor altijd blijft staken, krijg ik nooit meer blauwe enveloppen van de belasting. Prima!" Oud-judoka Dennis van der Geest op Twitter. „Vooral de fel oranje broek is echt over de top De Toppers zullen die straks graag lenen voor een concert in de Arena." Schaatscoach Geert Kuiper in de Volkskrant. Moet Ajax niet de eerste stap zetten? Dat zou heel verstandig zijn. Het lijkt hoog tijd om de spits tegen zichzelf in bescherming te nemen. Want je zou toch haast denken dat het in zijn bovenkamer niet hele maal goed zit en hij mede daarom een poos in de luwte gehouden dient te worden. Hij is overspannen? Daar lijkt het wel op, anders doe je zoiets niet. Feit is dat die jongen wordt geleefd. De competitie, een WK voetbal, nauwelijks vakantie met daarna de start van een nieuw seizoen en deze week bijvoorbeeld eventjes op en neer naar Uruguay voor een helftje in een vriend schappelijk duel met Chili. Je zou om minder omver vallen of enigs zins vreemd gedrag gaan verto nen. Zou Ajax baat hebben bij de tijdelij ke afwezigheid van Suarez? Waarschijnlijk wel. Suarez is heel dominant aanwezig. Dat lijkt ver lammend te werken op andere spe lers. Samen met El Hamdaoui in de spits loopt het nog niet lekker. Misschien dat hij zonder Suarez naast zich beter tot zijn recht komt en ook andere jongens beter zullen presteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65