onnodig groot voor reizigers' Obama wil serieuze bijdrage' binnenland 15 Honderden diakenen roepen kabinet tot orde Opbrengst WK-voetbal 'veel te rooskleurig' NAVO- "OP Trainingsmissie Afghanistan Dronken man rijdt in op groepje fietsers maandag 22 november 2010 liet de woordvoerder ook weten. ProRail bestrijdt de bewering van Rover dat het nieuwe Operatione le Controle Centrum Rail (OC- CR), dat sinds het najaar in bedrijf is, niets heeft opgeleverd. Volgens het spoorwegbedrijf heeft het con trolecentrum juist voorkomen dat de treinontregeling zich als een olievlek over het land heeft ver spreid en daardoor bleef de strem ming beperkt tot Utrecht en omge ving. „Bij een vergelijkbare storing in 2005 op station Utrecht stond bin nen korte tijd het treinverkeer in vrijwel het hele land stil. Het nieu we coördinatiecentrum heeft dit scenario voorkomen door het treinverkeer vanuit een centraal punt aan te sturen", zei de woord voerder. Hij noemt het nog te vroeg om te beoordelen of maatre gelen nodig zijn. Niet alleen de reizigers, ook het treinpersoneel was de dupe van de ernstige ontregeling. Voor het per soneel was dit een drama, zei een FNV-woordvoerder gisteren. „Rei zigers raken flink geïrriteerd als de informatievoorziening stokt, zoals vrijdagavond. Emoties lopen op omdat mensen bijvoorbeeld hun afspraak missen. Het personeel is dan het eerste aanspreekpunt en voor deze mensen is dat soms knap lastig. Ook zij waren afhanke lijk van de informatievoorziening en de omroepers. En die schoot af en toe te kort", zei een woordvoer der van de de vakbond voor rij dend personeel WMC. Het treinverkeer was vrijdag ern stig ontregeld nadat er brand was uitgebroken in de verkeersleidings- post van ProRail. Zaterdagavond reed 70 procent van de treinen in en rond Utrecht weer. Gisteren kon treinverkeer van en naar de Domstad volledig worden hervat. foto Robin Utrecht/ANP e Geen duizenden manschap pen, aldus premier Rutte. President Obama niet teleurge steld door uitblijven van toe zeggingen. Amerikaanse en Afghaanse presidenten tevreden over Ne derlandse inzet tot nu toe. LISSABON - De Amerikaanse presi dent Barack Obama heeft Neder land om een 'serieuze bijdrage' ge vraagd voor de trainingsmissie van militairen en agenten in Afghanis tan. Dat verklaarde premier Mark Rut- te zaterdagmiddag na de Navo-top in Lissabon, waar hij met de presi dent heeft gesproken. Volgens Rut- te erkende Obama dat Nederland al een zeer grote bijdrage heeft ge leverd aan de buitenlandse troe penmacht in Afghanistan. „Hij vroeg dan ook geen duizenden manschappen", aldus de premier. Op de Navo-top beloofden 27 van de 28 lidstaten een bijdrage. Alleen Nederland kon geen toezeggingen doen. Volgens Rutte was Obama niet te leurgesteld. „Hij weet van de poli tieke situatie in Nederland", aldus de premier, verwijzend naar zijn minderheidsregering van WD en CDA. De president zou Nederland opnieuw hebben gecomplimen teerd voor de inzet in Afghanistan. De Nederlandse regering wil mee helpen aan het opleiden van Af- ghaans veiligheidspersoneel. De coalitiepartijen zijn daarvoor op zoek naar een meerderheid in de Tweede Kamer. Rutte had ook een korte ontmoeting met de Afghaan se president Hamid Karzai, die eveneens complimenten uitdeelde voor de Nederlandse inzet tot nu toe. Ook hier maakte Rutte duide lijk dat de Nederlandse regering wil meedoen aan de internationa le trainingsmissie, maar dat er nog geen knopen kunnen worden doorgehakt. Op de Navo-top werd verder dui delijk dat Nederland op militair ge bied meer wil samenwerken met andere landen om geld te bespa ren. Op de top is contact gelegd met onder meer België, Duitsland, Groot-Brittannië en Noorwegen. Dat meldde minister van Defensie Hillen (CDA). „We hebben een bo dempje gelegd om samen zaken te doen", aldus de bewindsman. Niet alleen Nederland ziet zich ge noodzaakt te bezuinigen op het de fensiebudget. Deskundigen uit Ne derland en andere landen gaan de komende weken bekijken op wel ke gebieden kan worden samenge werkt, bijvoorbeeld bij de verdere ontwikkeling van de JSF (de ge doodverfde opvolger van het Fi6-gevechtsvliegtuig) of bij oefe ningen. Het lijstje kan rond de jaar wisseling klaar zijn, aldus Hillen. De economische crisis wordt zo een verkapte zegen, stelt de minis ter. „Met minder geld gaan we sa men meer doen." Hij hoopt eind februari, begin maart de eerste voorstellen te kunnen presenteren. Volgens Hillen is veel bespreek baar, als de krijgsmacht maar ope rationeel blijft. De voorstellen moeten deze kabinetsperiode al tot besparingen leiden. UTRECHT - Honderden deelnemers van de Landelijke Diaconale Dag van de Protestantse Kerk in Neder land roepen het kabinet op af te zien van bezuinigingen die volgens hen de kwetsbaarste groepen in de samenleving treffen. Dat schrijven de achthonderd diakenen geza menlijk in een brief die zaterdag tij dens een landelijke bijeenkomst in Utrecht verstuurd is aan het kabi net, aldus Kerk in Actie. Diakenen zetten zich als vrijwilli gers in voor anderen binnen de protestantse kerken. Ze constate ren in hun werk voor de kerk dat er nog steeds grote groepen men sen niet volwaardig mee kunnen draaien met de samenleving. In de brief uiten ze hun bezorgd heid over een negatief effect van bezuinigingsmaatregelen zoals bij voorbeeld het afschaffen van de Wajong-uitkering of het verlagen van het sociaal minimum. „In uw regeerakkoord staan beleidsvoorne mens die deze grote groepen hard zullen treffen, waardoor de sociale uitsluiting nog sterker wordt, en de aantallen mensen die uitgeslo ten worden, zullen groeien." Tegelijkertijd spreken de kerkelijke vrijwilligers zich uit tegen de voor genomen bezuiniging op ontwik kelingssamenwerking, waardoor volgens de diakenen vooral de aller armsten op de wereld zullen wor den getroffen. De Landelijke Diaconale Dag draai de zaterdag om de vraag: Wat kan je als diaken doen om mensen niet buiten te sluiten, maar juist mee te laten tellen? Kerk in Actie wil dia kenen laten zien op welke manie ren mensen die uitgesloten wor den, opgespoord kunnen worden en op welke manier ze begeleid kunnen worden. BERCENTHEIM - De zeventienjarige Ton Olsman uit Bergentheim is gis terochtend vroeg om het leven ge komen door een ongeval dat werd veroorzaakt door een automobilist (27) die te veel had gedronken. Zijn zestienjarige vriend Jelte Rin- genier raakte gewond en is naar het ziekenhuis overgebracht. Beide jongens maakten deel uit van een groepje dat midden in de nacht over de Kanaalweg Oost van Bergentheim naar Mariënberg fietste. Een 27-jarige automobilist uit Vroomshoop reed op het groep je in. Eerst werd gedacht dat de zes tienjarige Jelte, die door de klap in de berm langs het kanaal was te rechtgekomen, het enige slachtof fer was. Pas nadat hij was gehol pen door het ambulancepersoneel, bleek dat de zeventienjarige Ton in het kanaal lag. Hij is ter plekke aan zijn verwondingen overleden. DEN HAAC - PvdA en GroenLinks willen een spoeddebat met minis ter Edith Schippers (Sport) over de belastingopbrengsten van het WK voetbal. Die zijn aan de Twee de Kamer veel te rooskleurig voor gespiegeld, zo meldde zaterdag NRC Handelsblad. Schippers' voorganger Ab Klink had de Tweede Kamer dit voorjaar laten weten dat Duitsland 1,2 mil jard euro aan belastingen binnen kreeg door het WK dat in 2006 in dit land werd georganiseerd. Het ministerie erkent nu dat die cijfers niet van de Duitse overheid afkom stig zijn, maar uit een wetenschap pelijk rapport. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksgezondheid Welzijn en Sport (VWS) is de be slissing om achter de Neder lands-Belgische kandidatuur voor 2018 te staan genomen op basis van een rapport van onderzoeks bureau SEO. Dat is in opdracht van de ministeries van VWS en Economische Zaken opgesteld. In dat rapport staan verschillende scenario's over de kosten en baten van de organisatie van het toer nooi. Volgens NRC Handelsblad blijkt uit interne stukken dat de ambte naren van VWS gevoelig waren voor de lobby van de Nederlandse voetbalbond (KNVB), die het WK graag naar ons land ziet komen. Het kabinet had het onderzoeksbu reau SEO gevraagd een kosten-ba- ten analyse te maken van het WK. Toen het SEO echter met een nega tieve balans kwam, schakelde de KNVB vier sportadviesbureaus in voor een 'second opinion'. Hierin werden de kosten aanzienlijk la ger, en de mogelijke voordelen aan zienlijk hoger ingeschat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5