zeeland 13 klinkt meteen heel muzikaal een feestje waard voor iedereen Zeeuwse PvdA blijft tegen kernenergie Oost-Vlaanderen tegen nieuwe kerncentrale Aanhoudingen na rituele slacht gestolen schaap maandag 22 november 2010 In Frankrijk zetten ze om het minste geringste hun hakken in het zand. Dat zouden wij in Nederland ook meer moeten doen. Verhoging van het btw-tariefen bezuinigingen staan haaks op elkaar. Dat is een afbraakbeleid, zonder visie en samenhang. Renée van Brakel Harry van Waveren Componist Douwe Eisenga legt het publiek uit, hoe hij zal aftellen. foto's Ruben Oreel den of kwamen niet. Na afloop dook opeens wel de rijzige gestalte van CDA-gedeputeerde Harry van Waveren op. Te laat, gaf hij toe, hij had zich niet gerealiseerd dat het protest zo snel zou zijn afgelopen. „Maar", zei hij, „mijn boodschap is helder. Verhoging van het btw-tarief en bezuinigingen staan haaks op elkaar. Dat is een afbraak beleid, zonder visie en samen hang. Ik vind de voorgenomen kortingen disproportioneel." Schreeuw om cultuur Landelijk waren er zaterdag hon derdduizend deelnemers aan de manifestatie 'Nederland schreeuwt om cultuur'. In Zeeland verzamel den zich vierhonderd deelnemers op het Abdijplein in Middelburg. De Middelburgse componist Dou we Eisenga schreef speciaal voor de Zeeuwse manifestatie de com positie 'In Zee', naar het voor beeld van het uit 1964 stammen de stuk 'In C' van Terry Riley. Het protest is gericht tegen de ge plande bezuinigingen op de cul tuursector (200 miljoen euro). Af gelopen week stemde de Tweede Kamer in met de verhoging van het btw-tarief voor de kunstsector. Net voor de compositie 'In Zee' op het Abdijplein in Middelburg begint, staat Sarah Overduin (8) met haar viool in de aanslag te wachten. „Ik speel eigenlijk piano. Maar die kon ik natuurlijk niet meenemen. Ik krijg les van mijn vader. Later wil ik naar de muziekschool. We moeten protesteren, omdat we anders later niet meer kunnen spelen." George Schade (65), beeldend kun stenaar in Goes, vindt een goed pro test belangrijk: „En dan niet zozeer tegen de bezuinigingen. Maar veel meer tegen het stigmatiseren van kunst en cultuur als een linkse hob by. Zo wordt kunst, een belangrijk deel van ieders leven, weggezet als een hobby van mensen die geld te veel hebben." door Jan van Damme De blaaskapel staat aangetre den naast het dok. In de enorme hal hebben de mi litaire muzikanten veel eer van hun werk. Via wanden en dak ko men de marsdeunen van alle kan ten. Het is zaterdag, eind van de och tend. Op het terrein van scheeps werf Damen aan de Koningsweg in Vlissingen is een onzaterdagse drukte. Veel genodigden, dat zie je aan de nette uitdossingen. Veel ho ge militairen ook, met sabels en een hele rits medailles links op hun uniformjas. De voorlichter verzekert dat Matthieu Borsboom - sinds begin dit jaar de Comman dant van de Zeestrijdkrachten - van de partij is. En nog een hoge: Lex Hendrichs, directeur Defensie Materieel Organisatie. In de scheepsbouwhal torent de Zeeland boven de tribune uit. Het nieuwe patrouillevaartuig ligt los van de kade. Sleepbootjes voor en achter houden hem op zijn plaats. Aan boord een paar Damen-werk- nemers en marinemensen, die net zo nieuwsgierig naar de gasten kij ken als de gasten naar hen. Het wachten is op Karla Peijs, commis saris van de koningin. Zij mag een fles champagne tegen de scheeps wand kapot gooien. Begin dit jaar doopte koningin Bea trix in dezelfde loods het patrouil levaartuig Holland. Dat was het eerste in de serie van vier - een bouworder van een half miljard eu ro. TWee weken geleden werd in Roemenië de Friesland gedoopt door Tweede Kamervoorzitter Ger- di Verbeet. De Zeeland, die nu op mevrouw Peijs ligt te wachten, is het derde vaartuig in de Hol land-klasse. De patrouilleschepen vervangen de M-fregatten. Omdat ze minder diepgang (4,5 meter) hebben dan de fregatten (6,2 me ter) kunnen ze gemakkelijker in kustgebieden worden ingezet. En ze hebben dankzij veel nieuwe elektronica in plaats van de 150 man op een fregat niet meer dat 50 man nodig. Ook niet onbelang rijk in deze zuinige tijden. Mevrouw Peijs arriveert in een zwarte limousine. Met een hoed die het zeker op de derde dinsdag van september goed zou doen, stapt ze geflankeerd door directeur Hein van Ameijden van Damen Schelde Naval Shipbuilding langs het militaire muziekkorps. „Ik doop u Zeeland en wens u en uw bemanning een behouden vaart." In die hal, met die akoestiek, met dat wachtende, van champagne druipende schip dat nog verre van af is - het heeft iets. Na het Wilhel mus klinkt nog de Zilvervloot. Ja, eigenlijk zijn we toch allemaal een beetje trots op zo'n nagelnieuw schip met de Nederlandse vlag in top. Waarom mogen we dan niet met zijn allen een behouden vaart wensen? goes - De Zeeuwse PvdA blijft te gen meer kerncentrales in Zee land. In het programma van de so ciaaldemocraten voor de Statenver kiezingen volgend jaar staat dat meer kernenergie pas bespreek baar is als een afdoende oplossing voor het kernafval is gevonden. De gewestelijke ledenvergadering van de PvdA stelde zaterdag het verkiezingsprogramma en de kan didatenlijst vast. Vorig jaar leek de opvatting over kernenergie binnen de Zeeuwse PvdA nog te kantelen. Misschien gaat het toch niet lukken de ener gievoorziening veilig te stellen zon der kernenergie, klonk het toen voorzichtig. Nu blijkt dat uitbrei ding van kernenergie nog een stap te ver is. De PvdA-leden lieten de door het bestuur voorgestelde kan didatenlijst ongewijzigd. Dat bete kent dat Statenlid Annebeth Evertz lijsttrekker wordt. De kandi daat voor een plaats in het dage lijks provinciebestuur, Ben de Reu uit Vlissingen, sluit de lijst. gent - De provincieraad van Oost- Vlaanderen, vergelijkbaar met Pro vinciale Staten in Nederlandse pro vincies, keert zich unaniem tegen de bouw van een nieuwe kerncen trale bij Borssele. Volgens alle vijf partijen in de raad zijn de mi lieu-effecten onduidelijk en is er niet genoeg onderzoek gedaan naar 'schone' alternatieven. De raad wijst erop dat een deel van de provincie zich op minder dan twintig kilometer van Borsse le bevindt. De motie is als be zwaarschrift naar het ministerie van Vrom gestuurd. Eerder maak ten onder meer de gemeenten As senede en Gent al bezwaar. goes - De politie heeft zaterdag ochtend in de tuin van een wo ning in de Beukenstraat in Goes een ritueel geslacht schaap en res ten slachtafval aangetroffen. In de auto van de bewoner wer den ook sporen van het schaap ge vonden. Het dier was de nacht er voor uit een wei aan de Quarles- polderweg in Lewedorp gestolen. De eigenaar deed daar melding van bij de politie. Een 20-jarige be woner van de woning in de Beu kenstraat en een 24-jarige man uit Goes, die zich ook in het huis be vond, zijn aangehouden. De poli tie heeft de zaak in onderzoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3