schaatsweekeinden 29 Perfecte planning brengt Komon wereldrecord 'Ooit komt de dag dat we Jenny Wolf verslaan' Thijssen en Tyson, een paar apart in de springpiste Mijn moeder heeft me bijna letterlijk het huis uitgeschopt. Ze zei dat ik er voor moest gaan' Squashster Atkinson wint Dutch Open maandag 22 november 2010 Jilleanne Rookard, de verrassende winnares van de 3000 meter Leonard Komon incasseert 50.000 euro omdat hij het wereldrecord op de 15 kilometer verbetert. foto Vincent Jannink/ANP door Johan Stobbe BERLIJN - Na twee internationale schaatsweekeinden heeft Neder land slechts een keer individueel goud veroverd. Geen reden tot zorg vindt bondscoach Wopke de Vegt. Natuurlijk kan De Vegt niet ont kennen dat de oogst van slechts één keer individueel goud (Bob de long won vorige week in Heeren veen de 5 kilometer) in twee we- reldbekerweekeinden karig is. „Maar we hebben op de 3 kilome ter bij de vrouwen na laten zien dat we er overal dichtbij zitten. Al leen de lange afstanden bij de vrouwen zijn zorgelijk, de rest niet." Ireen Wüst was zaterdag de beste Nederlandse op de 3 kilometer. Slechts achtste werd ze. „De opera tie en drie zware weekeinden heb ben er best ingehakt. Nu heb ik wel even rust verdiend", vond Wüst. In Zuid-Afrika werkt ze de komende tijd naar de topvorm toe. Een gouden, zeven zilveren en tien bronzen op de andere negen tien afstanden is een goede oogst. Vorig seizoen leverden de eerste twee weekeinden drie keer goud, vier keer zilver en acht keer brons op. Dat er toen meer goud was, heeft alles te maken met de absen tie van Sven Kramer, die toen twee keer de 5 kilometer won. De Vegt maakt zich dan ook geen zorgen. Hij heeft goed gekeken bij de teams. „Overal is hard doorge- traind, nergens echt gas teruggeno men. En in december hebben ze al lemaal nog een zwaar trainings- blok ingelast." De pieken liggen dit seizoen el ders. Bij de NK's in december en de EK en WK's volgend jaar. „Je hebt er niets aan om nu hard te rij- door Giet Hendrix MAASTRICHT - Even had Leon Thijs- sen hét benauwd tijdens de veer tig seconden die zijn barragerit van de Grand Prix van Maastricht duurde, gistermiddag. Hij hoorde een tik en dacht dat Tyson een balk afgestoten had, maar even la ter zag hij tot zijn opluchting de nul toch op het scorebord verschij nen. Hij moest nog even de adem in houden omdat drie concurrenten na hem de ring in moesten, maar de 41.02 seconden die hij nodig had voor het korte rondje waren toch voldoende voor de tweede ze ge in de GP, ook al kwam Willem Greve op 0,22 seconde nog akelig dicht bij hem in de buurt. Zo vond de Baarlonaar zich net als in 2007, toen hij in Maastricht met Nairobi de beste was, terug op de hoogste trede. Vorige maand werd hij al een keer den met het gevolg dat het in fe bruari allemaal op is." Volgens de bondscoach zijn de eer ste internationale wedstrijden van het seizoen nodig om op gang te komen. En er worden strategieën uitgestippeld. „Ik kijk naar de pres tatiedichtheid en dan zitten we er nu al goed bij." In Berlijn begon afgelopen week einde ook de route naar de olympi sche achtervolgingen. Het zilver van Wüst, Jorien Voorhuis en Ma- rije loling was een opsteker. „Want ik heb maar een klein groepje vrouwen ter beschikking", legde De Vegt uit. „Bij de mannen heb ik keus genoeg." Zelfs nu de sprinters pas na het WK sprint be schikbaar zijn. Koen Verweij, Wou ter Olde Heuvel en Bob de Vries werden derde. Samen trainen op de achtervol- door Johan Stobbe BERLIJN - Natuurlijk won Jenny Wolf op haar thuisbaan in Berlijn twee keer de 500 meter. Haar over macht op de sprint ontmoedigt de jagers nog niet. „Ooit komt de dag dat we haar verslaan", zei Margot Boer, die zaterdag het zilver pakte, na brons op vrijdag. Het gat met de winnende tijd (37,98) was bijna een halve tel. Ze berustte erin: „Ach, dat is altijd al zo geweest." Onverslaanbaar is Wolf niet. Dat liet de Koreaanse Sang-Hwa Lee al zien in Vancouver. Op de belang rijkste race in vier jaar liet Wolf het afweten en ging Lee er met de olympische hoofdprijs vandoor. derde (Helsinki) en vijfde (Oslo) in een wereldbekerwedstrijd. Tyson zit dus goed in zijn vel en dat is de maanden daarvoor heel anders geweest. Drie maanden was de hengst geblesseerd door een stom' ongeluk, zoals Thijssen het noemt. „Op het CHIO van Rot terdam kreeg hij last van een bil spier. Toen hij daarvoor thuis een injectie moest krijgen, brak de naald van de spuit af in de spier en moest hij naar het ziekenhuis. Daar hebben ze bijna drie uur moeten wroeten om dat puntje van die naald te vinden. Nadat die wond genezen is heb ik hem weer langzaam opgebouwd." Dat laatste gaat niet vanzelf, want de hengst is niet de gemakkelijk ste, al kan Leon Thijssen dat wel waarderen. Die lacht alleen maar als hij het over de capriolen van zijn 10-jarige hengst heeft. „Hij is jong bij ons gekomen en was zo moeilijk hanteerbaar dat bijna ie- ging, zoals in de zomer eh herfst, is er even niet bij. „We zoeken in de individuele programma's na tuurlijk wel naar trainingsmomen ten", zegt De Vegt. Probleem is dat de achtervolging nog altijd geen autonoom onderdeel is. De bonds coach kan bij toernooien alleen putten uit schaatsers die zich heb ben geplaatst. Herhaling van de mislukking in Vancouver, toen een ploeg in de baan kwam die nog nooit met el kaar had getraind, is niet te voorko men. Als teamrijders zich indivi dueel niet plaatsen, mogen ze niet meedoen. De Vegt: „We moeten de komen de jaren toe naar een vaste groep rijders voor de achtervolging. Daar in zal een rijder ook af en toe af moeten wijken van zijn eigen indi viduele route." „Het kan dus wel", constateerde Boer. „Hopelijk gebeurt het nog in mijn tijd." De kopvrouw van het Nederland se sprintgilde wil zich echter niet blindstaren op de onaantastbare positie van de Duitse. „Dat kan ten koste gaan van mijn 1000 me ter. In Nederland ligt de focus toch op het klassement." Met andere woorden: Het WK sprint staat ho ger op het wensenlijstje dan de in dividuele 500-metertitel. De eeuwige strijd om de tweede plaats frustreert Boer dan ook niet. Ze ziet nog voldoende verbe- terpunten. „Er zitten nog veel fou ten in. Sneller openen en sneller de bochten in." dereen bang voor hem was. In die tijd was de bokser Mike Tyson weer eens in het nieuws en zo kwamen wij op het idee om hem zo te noemen. En die naam ver dient hij wel, want hij kan behoor lijk tekeer gaan." „Thuis is hij redelijk rustig, maar als hij eenmaal op concours is, wordt het een kwaaie. Hij is eigen zinnig en sterk. Daarom heb ik hem zaterdag ook nog in een proef ingezet zodat hij nog even stoom kon afblazen. Bij het bin nenkomen van de ring tijdens de GP protesteerde hij ineens heftig bij die groenwitte hindernis en ik vreesde al dat ik hem er met geen mogelijkheid overheen zou krij gen. Maar hij sprong gewoon zon der enig probleem." Tyson werd als 6- en 7-jarige met Roger Linssen, die bij Thijssen in dienst was, al twee keer nationaal kampioen. Zowel Thijssen als Michael Greve, door Peter Kemperman NIJMEGEN - Leonard Komon is al een beetje van Nederland gaan houden, zei hij gisteren na zijn fi nish op de Zevenheuvelenloop. Lo gisch. Na Utrecht schonk ook Nij megen hem een wereldrecord. De nog maaar 22-jarige Keniaan had de handen vol, met een reus achtige beker, een enorme bos bloemen en het bord waarop een vijf met vier nullen, de premie van 50.000 euro, waarop hij vijftien ki lometer lang met succes had ge jaagd. Negen jaar na dato ging het wereld record van Felix Limo gistermid dag in Nijmegen uit de boeken. Het parcours over de zeven heuve len tussen Nijmegen en het aanpa lende Groesbeek had zich ander maal bewezen als zeer snel. Limo liep in 2001 een tijd van 41 minu ten en 29 seconden. Zijn acht jaar jongere landgenoot Komon wist dat het rapper kon en was er, na zijn wereldrecord op de tien kilometer twee maanden gele den op de Singelloop in Utrecht, heilig van overtuigd dat hij de man was die het moest gaan doen. „Ik kwam hier maar voor één ding: het wereldrecord. Nu dat is gelukt, is mijn missie compleet", sprak hij na zijn fabelachtige 41.13. Een goede voorbereiding is het hal ve werk, zo liet Komon naderhand die tweede werd, waren onder druk gebracht door Wout-]an van der Schans die met Eurocommerce Seoul als eerste een foutloze barra ge aflegde. Hij heeft het paard pas sedert au gustus onder het zadel. „Alleen Gerco Schroder reed nog hun paar den en Eurocommerce wil graag een paar ijzers meer in het vuur hebben. Zodoende heb ik nu vier paarden staan. Seoul is daar op dit moment de beste van", zegt Van der Schans. „Wout zette ons voor het blok", vertelde Thijssen later. „Hij had zo'n strakke rit neergelegd dat wij ons geen enkele hapering konden permitteren. Ik kwam alleen even in de problemen naar de laatste hindernis toe. Tyson maakte een links/rechtsslinger en ik moest hem weer recht voor de hindernis zetten. Dat kostte een klein beetje tijd, maar gelukkig had ik nog een beetje speling." in samenspraak met zijn Belgische zaakwaarnemer weten. Na de recordrace in Utrecht en de daarop volgende eervolle uitnodi ging vanuit Nijmegen hadden de twee hun plannen bijgesteld. „We hebben wat andere wedstrijden la ten lopen om hier opnieuw te kun nen pieken. Verder hebben we alle tussentijden van Limo uit 2001 op gevraagd en het parkoers grondig bestudeerd. Vervolgens wisten we dat we in de eerste vijf kilometer het verschil moesten maken. Daar in moesten we een mentale voor sprong zien te realiseren." Zo gezegd, zo gedaan. Komon kwam door in 14.01 en had daar mee al dertien seconden winst ten opzichte van het schema van Li mo te pakken. Daarna was het een kwestie van kopiëren. Komon: „Dat viel nog niet mee. Ik wilde eigenlijk ook in de laatste vijf kilometer nog wat extra verschil maken, maar dat zat er niet meer in." Felix Limo, de onttroonde recordhouder, finishte als negentiende in 46.44. Hij zat er niet mee. „Ik ben blij dat ik hier, na al mijn blessureleed, weer heb mogen lopen." Wouter lansen, afkomstig uit Oost Souburg, finishte op de fraaie 21e plaats in 46.48. Anjolie Engels uit Middelburg werd 19e bij de vrou wen in 56.50. Winnares Genar Ge- taneh uit Ethiopië klokte 47.54. ROTTERDAM - Squashster Vanessa Atkinson heeft het Dutch Open in Rotterdam op haar naam geschre ven. De Nederlandse routinier was in de finale duidelijk te sterk voor de als tweede geplaatste Madeline Perry uit Ierland: 11-9 11-3 11-7. At kinson was als vierde geplaatst in de Maasstad. De toernooizege is bijzonder voor Atkinson. De geboren Britse stopt in mei volgend jaar met squash en speelde haar laatste proftoernooi op Nederlandse bodem. Laurens Jan Anjema kon de presta tie van Atkinson niet evenaren. De als tweede geplaatste Australiër Ca meron Pilley bleek in een spannen de wedstrijd te sterk: 11-7 11-9 11-13 14-12. De Hagenaar kan het toer nooi toch met opgeheven hoofd verlaten. Door de finaleplaats wordt hij de eerste Nederlander in de top tien van de wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33