26 I Rutten levert Feyenoord veroordeeld tot degradatievoetbal FC Twente schiet zichzelf weer in de voet maandag 22 november 2010 TELEURSTELLENDE TOPPER De topper tussen Ajax en PSV levert geen winnaar op. Na een teleurstellende wedstrijd blijft het 0-0. door Frans van den Nieuwenhof AMSTERDAM - Al ver voordat hij met zijn tanden in de schouder van Otman Bakkal hapte, was Luis Suarez de radeloosheid nabij. Hij verpakte zijn onmacht in een fan tastische doelpoging, een schot van bijna zestig meter, dat doel man Andreas Isaksson maar net tot hoekschop kon verwerken. Beide acties van Suarez waren za terdagavond illustratief voor de ver houdingen tussen Ajax en PSV. Wanhopig bijna, met een hartver scheurende inzet, joeg Ajax zijn prooi op. In de hoop het gat op de ranglijst tot drie punten terug te brengen. PSV ontweek aanvanke lijk, danste behendig om zijn ri vaal heen en drukte die vervolgens in de hoek. Het stempel van beide trainers drukte zwaar op het spelbeeld in de Arena. Waar Ajax op zoek is naar zichzelf en te weinig struc tuur in zijn spel heeft om op terug te vallen, daar hield PSV zich vast aan de uitgangspunten van de Hol landse School. Met een extreem aanvallende instelling, gecombi neerd met een goede veldbezet- ting en sterk combinatiespel, ont popte PSV zich na een half uur tot de bovenliggende partij. Ajax kon niet anders dan gokken op de te genaanval. PSV creëerde, Ajax speculeerde. Het gebeurde onder de ogen van Johan Cruijff, die ongetwijfeld meer verwantschap zal hebben ge voeld met Rutten, dan met Jol. De coach van PSV kon tamelijk tevre den constateren dat zijn denkbeel den steeds beter door zijn spelers worden uitgevoerd. Voor Jol is het seizoen een overlevingstocht aan het worden. Die ontwikkeling is opmerkelijk en in zekere zin zelfs spectaculair. Ajax eindigde vorig seizoen met een voorsprong van zeven punten op PSV als tweede. Met hetzelfde team kon Jol afgelopen zomer aan de slag om een opnieuw een stap vooruit te doen. Rutten paste dit seizoen vijf nieu we basisspelers in: Atiba Hutchin son, Marcelo Antonio, Wilfred Bouma, Jeremain Lens en Jona than Reis of Marcus Berg, Dat pro ces leidt bij PSV nog steeds tot ver betering van het niveau en meer stabiliteit. Ajax heeft na vijftien duels al zestien doelpunten geïn casseerd, tegen twintig in het hele vorige seizoen. Rutten bewijst daarmee dat zijn werk op het trai ningsveld zeer vruchtbaar is. Jol kan hem dat onmogelijk nazeg gen. De dominantie van PSV kwam pas na een klein half uur tot ui ting. Aanvankelijk leek het terug te deinzen voor de ploeg die de pun ten het hardste nodig had. Rutten noemde die houding een onder deel van de tactiek. „Want", zo zei hij, „we wisten dat we uiteindelijk meer kracht en lucht zouden bezit ten dan Ajax." Ajax probeerde met een sterk of fensief een vroeg doelpunt af te dwingen en was via Suarez ook een paar keer gevaarlijk, zonder dat het tot open kansen kwam. Tegenover het Amsterdamse ge- beuk stonden tal van Eindhovense aanvalsgolven." De sleutel lag, zoals altijd, op het middenveld. Vrij soe pel liet PSV daar de bal rondgaan, met daarbij weer een hoofdrol voor Ibrahim Afellay. De beste kansen voor PSV kwa men op naam van Ola Toivonen (twee goede kopballen) en Marce lo. De beide trainers vonden allebei dat ze hadden kunnen winnen. Dat het o-o bleef, voor de derde keer in de geschiedenis, verleidde Rutten tot de opmerking dat zijn ploeg 'twee punten verloren had'. door Hans Leber GRONINGEN - Mario Been was in zijn tijd als middenvelder een kwa jongen, hij had een ontembare brutaliteit. Pieter Huistra was in zijn jonge jaren een zwijgzaam type. Hem hoorde je nooit in de kleedkamer, de flankspeler was een soort Stille Willie. Na de 2-0 overwinning van FC Groningen waren de rollen giste ren een beetje omgedraaid. Huistra is een man met visie en uitstraling geworden. Hij kwam gisteren met een ontboezeming die in de voetbalwereld niét vaak zó eerlijk wordt verwoord: „Als ik deze groep doordeweeks aan het werk zie, als ik zie hoe de spelers samen bezig zijn om beter te wor den, hoe ze met elkaar samenwer ken en hoe ze het thuis in de Euro borg met hun enorme inzet dan ook nog eens laten zien, dan ben ik er enorm trots op dat ik deze ploeg mag trainen." Het werd even persoonlijk tijdens de persconferentie. Mario Been werd gevraagd of hij de wanhoop wel eens nabij is. „Nee, maar het is wel heel moeilijk." Om trainer van Feyenoord te zijn, bedoelt hij. „Ik zeg iedere week hetzelfde en de journalisten vragen iedere week hetzelfde. Ieder heeft zijn rol." En dan toch een kwinkslag: „Ach, het is allemaal bij mijn prijs inbegre pen." Huistra heeft als eerstejaars hoofd coach, waarin de clubleiding hem net als de vorige FC Gronin- gen-trainer Ron Jans direct in de eredivisie voor de leeuwen gooide, veel succes. Hij staat derde, FC Gro ningen speelt misschien wel leu ker voetbal dan in Ron Jans' beste dagen. „Maar het plezier als trainer had ik de laatste tien jaar ook als assistent en als jeugdtrainer. Het is de essen tie van ons vak. Bezig zijn iets te creëren. De processen in de groep bekijken, beter worden samen." Voor Been even geen hosanna. „Ongelofelijk frustrerend." Wéér verloren, een degradatieplaats voor het grote Feyenoord, zijn club. Been zag Tim Matavz twee keer scoren. Had hij er maar zo een; een energieke, ervaren spits die makkelijk scoort. Maar dat zegt hij niet. Been steunt zijn eigen jon gen, de 18-jarige Luc Castaignos die altijd werkt als een paard maar zelden de wind mee heeft. „We eindigden met zeven jongens die vorig jaar in de Ai echt alles won nen. Nu hebben ze het op dit ni veau zwaar. Er is in het veld nie mand om ze bij de hand te ne men." Feyenoord moet het dit jaar on danks de steun van vele meereizen de fans toch vooral hebben van de steun in de eigen Kuip. „Onze twaalfde man is daar heel belang- rijk", zegt Been over het publiek dat de jonge ploeg niet uitfluit maar blijft aanmoedigen. Ook al pakken zich steeds donkerder wol ken samen boven het voetbalbol- werk. De kamende weken volgen in de Kuip ontmoetingen met ADO Den Haag en Excelsior, uit moet Feyenoord tegen Willem II. „We spelen degradatievoetbal. Dat is de realiteit. De komende weken zijn enorm belangrijk. Maar deze ploeg gaat niet degraderen." Been oogt vermoeid, heeft voor de zo veelste keer in de kleedkamer de positivo uitgehangen. „Want het was zo slecht nog niet. En ze heb ben keihard gewerkt. Ik zie heus wel dat we veel tekortkomen, maar dat weten we." Bij het af scheid pakt Huistra zijn collega Been even stevig vast. De beide trainers begrijpen elkaar. Tim Matavz juicht na zijn tweede doelpunt tegen Feyenoord. foto Dennis Beek/ANP door Leon ten Voorde ENSCHEDE - De wereld van een top- ploeg zit soms heel simpel in el kaar. Je kunt een keer verliezen, maar na een tweede achtereenvol gende nederlaag steekt als vanzelf de storm op. Toch zal niemand het in zijn hoofd halen om de Grolsch Veste uit te roepen tot cri sisgebied. Als het altijd zo stabiele Twente, zoals nu twee keer achter elkaar onderuit gaat, leidt dat voor al tot verbazing, maar er doen zich geen 'Ajax-achtige' toestanden voor. Het is ook te opportunistisch om opeens te spreken van een vorm- dip, want de nederlagen zijn voor een groot deel op te hangen aan twee momenten van onachtzaam heid. Het wrange feit doet zich op dit moment voor dat het grootste gevaar voor TVvente niet bij de te genstanders, maar in de eigen gele deren schuilt. Bij NAC was er die foute breedtepass van Thilo Leu- gers in de laatste minuut. En tegen AZ was er de rode kaart van Doug las, die na een half uur de hele wedstrijd op de kop zette. Twente schoot zichzelf daarmee opnieuw in de voet en die onhandigheid heeft de ploeg in een week tijd waarschijnlijk vier zekere punten gekost. Want dat Twente zaterdag onder normale omstandigheden op weg was naar een fraaie zege, daar leek aanvankelijk geen twijfel over te bestaan. Niet eerder dit seizoen speelde de landskampioen zo goed als in de openingsfase tegen AZ. Fonkelend positiespel, dansende vleugelspitsen, opkomende backs, een prima uitgespeelde goal (Bra- ma-Janko, eindstation De long); de Twentse aanvalsgolven spoel den AZ van het veld. 1-0 stond het na 17 minuten. „Als ik hier als toe schouwer op de tribune had geze ten, had ik enorm genoten van T\vente", sprak AZ-trainer Gertjan Verbeek bewonderend. Maar de avond zou nooit meer det- zelfde worden, na die 31e minuut, toen Twente het onheil over zich afriep. Roberto Rosales dekte weer eens aan de verkeerde kant, waar door Maarten Martens er tussen door glipte. Douglas hield de door gebroken Martens vast, kreeg te recht rood en tot afgrijzen van 1\vente schoot Rasmus Elm de daaruit voortvloeiende vrije trap binnen: 1-1, en weg betovering. Gedwongen door de situatie ver richtte Preud'homme in de rust de juiste reparatiewerkzaamheden. Hij offerde spits Mare lanko op voor middenvelder Denny Land zaat, schoof Luuk de long door naar voren en haalde Theo Janssen terug naar de laatste linie. Twente beet zich vervolgens met ziel en za Bryan Ruiz gaat over de knie bij Kew Jaliens van AZ. foto Paul Vréeker/ANP ligheid vast in het angstige AZ, dat ook met een man meer weinig kon uitrichten. De Tukkers kregen via De long zelfs de beste kans van de tweede helft, maar de ploeg werd uiteindelijk geklopt door een individuele oprisping van invaller Otiz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30