Toevallige ontmoeting ió I zeeland RIjBQ Huis overleeft oorlog zeeland in de vorige eeuw Herdenking van slachtoffers in het verkeer Oratoriumvereniging maandag 22 november 2010 In de rubriek raadkaart aandacht voor kastelen en landhuizen. Uit de se rie kaarten van Hans Lindenbergh brengen we buitenplaatsen en adellij ke behuizingen in beeld. Onze vraag is: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen al te graag anekdotes of verha len over de vakantieplek, toen en nu. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91,4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. D' e raadkaart van vorige week was makkelijk, getui ge het grote aantal goede oplossingen dat bij de redactie bin nenkwam. De foto toont het Streefkerkse Huis in Zoutelande. André Cijvat uit Zoutelande schrijft:'„Het Streefkerksche Huis is in 1928 gebouwd door de Zoute- landse aannemer Geert Sturm in opdracht van de Amsterdamse ad vocaat N.J. Vonck. Het huis is ver noemd naar de geboorteplaats van zijn vrouw, Streefkerk." In de oorlogsjaren werd het huis gevorderd door de Duitsers, ver volgt Cijvat. „Kort na de bevrij ding verbleven er enkele Zoute- landse gezinnen van wie het eigen huis in het water stond." Cijvat: „In 1948 werd het huis verkocht aan de heer Stoop en met Pasen 1950 ging het open als pension. In augustus 1952 is het voor 24.000 gulden verkocht aan L. van 't West- ende, die er samen met F. van 't Westende een hotel met zeventien kamers van maakte. Vanaf die tijd werd ook de naam Streefkerkse Huis gevoerd, dus zonder 'ch'." Middelburger Kees Stevense weet te melden: „Halverwege de jaren vijftig richtte Franciscus van 't Westende het pand in als hotel-res taurant. In het duingebied lagen vóór de oorlog meerdere villa's, die door de Duitse bezetter zijn af gebroken. Het huis diende destijds als hoofdkwartier voor Duitse - en later voor Engelse - en Canadese officieren. Het heeft de oorlog wonderlijk overleefd." Wilma de Feiter-van Riet uit Goes heeft in het hotel gewerkt. „In de zomer van 1968 deed ik hier, net geslaagd voor mijn eindexamen hbs, vakantiewerk als kamermeis je. De familie Van 't Westende was eigenaar van het hotel. Met zes col lega's hadden we kost en inwo ning. Het salaris bedroeg tien gul den per dag." Voor Caroline en Wim Geelhoed uit Zoutelande is het huis bijzon der. „Het was onze trouwlocatie in 1996." Winnaars waardebonnen: Jannie Trouwborst in Philippine, W. Wattel in Middelburg en Ans Landzaat in Zoutelande. SCHUTTERSHOF ]im Black treedt op met band Endangered Blood door Mischa Beckers Jim Black is een toekomstgerich te jazzdrummer en componist. Als virtuoos drummer inte greert hij schijnbaar achteloos nieuwe muzikale concepten en rit mes in zijn muziek. Ingewikkelde balkanmuziek en polyritmiek klin ken bij Black vloeiend. Hij kan on genadig tekeergaan in rockachtige escapades maar ook sfeervolle soundscapes uit zijn laptop tove ren. De drummer is bekend van ei gen bands als Human Feel en het toonaangevende AlasNoAxis, maar ook van zijn samenwerking met onder anderen Laurie Ander- Woensdag speelt [im Black, op uit nodiging van Muziekpodium Zee land, met zijn nieuwe band Endan gered Blood in 't Schuttershof in Middelburg. Hun eerste album kwam onlangs uit en de groep doet momenteel een intensieve promotietournee. Wat maakt En dangered Blood anders dan de ove rige groepen waar hij deel van uit maakte)? „Het credo van deze groep is: gewoon het podium op gaan en liedjes eruit knallen, zon der conceptuele of andere dikdoe nerij", zegt Black. In 2008 speelde Black voor labelge- noot en medemuzikant Andrew D'Angelo, die toen ernstig ziek was, een benefietconcert. Met te norsaxofonist en klarinettist Chris Speed, altsaxofonist Oscar Noriega en Trevor Dunn op bas vormde hij voor die gelegenheid The Bene fit Band. „Endangered Blood is inderdaad dezelfde groep als die Benefit Band. Na die benefietshow reali seerden we ons dat we niet alleen dicht bij elkaar in de buurt wonen en veel met elkaar uit eten gaan en samen drinken, maar ook nog eens een supergroepsgeluid heb ben. Er is een echt groepsgevoel en daarom besloot Chris door te gaan met muziek voor deze band te schrijven." Die muziek beslaat het hele bereik •van free jazz naar balkanmuziek MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg werden gistermid dag de Zeeuwse verkeersslachtof fers herdacht. Tijdens de jaarlijkse herdenking werd er stilgestaan bij het verlies van een dierbare in het verkeer. Er waren ruim 350 nabestaanden aanwezig bij de dienst. Tot nu toe zijn er dit jaar 29 doden gevallen in het verkeer in Zeeland. Dat zijn er nu al acht meer dan in heel het jaar 2009. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs was bij de herdenking aan wezig als voorzitter van het RegicK naai Orgaan Verkeersveiligheid. Ze waarschuwde dat het jaar nog niet om is. Iedere verkeersdeelnemer moet in deze tijd alert zijn in het verkeer. Oververmoeidheid en drank zijn volgens haar vaak oorzaak van ern stige ongevallen. Endangered Blood: Oscar Noriega, Trevor Dunn, Jim Black en Chris Speed (vim en van swing naar fiink. „Maar dan op een organische manier. De ze band staat voor puur spelen, voor soleren en veel collectieve im provisatie en dat komt regelrecht uit de jazztraditie." Energiek als hij is schrijft hij al voor een volgend album van AlasNoAxis en zet hij momenteel een nieuw pianotrio op. Black ont dekt nieuwe muzikale concepten, componeert of improviseert en zoekt vervolgens de juiste muzi kanten voor de uitwerking. In het gros van zijn vele samenwer kingen figureert ook Chris Speed. „Het hangt gewoon van het pro ject af Met Chris werk ik gebruike- door Jeanette Vergouwen Het najaarsconcert dat de Koninklijke Oratoriumver eniging Tot Oefening en Uitspanning (KOV) verzorgde had het karakter van de herfst: mooie kleuren en vallende bladeren. De KOV is een koor met veel po tentie, maar er schort wel het een en ander aan de balans. De man nenstemmen zijn krachtig en vol, maar overheersen af en toe, on danks de numerieke minderheid en de sopranen intoneren regelma tig niet juist in de hoge tonen. De ze mankementen waren schrij nend te horen in de twee koorwer ken van Brahms, een keuze die mijn inziens te hoog gegrepen was. In Schicksalslied, op tekst van Hölderlin, wordt het aardse tegen over het hemelse geplaatst. De eer ste twee strofen moeten harmo nisch en lieflijk klinken en de laat- MUZIEK Najaarsconcert Koninklijke Orato riumvereniging (i.s.m. Zeeuws Ka merorkest TY), o.l.v. Jan Hut. Werken van Brahms en Puccini. Gehoord: za 20 november, Zeeuw se Concertzaal in Middelburg. ste strofe die de mensen en de rus teloosheid schetst moet contraste ren. Dat kwam niet uit de verf Dit was deels te wijten aan de ondui delijke directie en deels aan het feit dat alles even hard gezongen werd. De orkestpartituur van deze koorwerken is ingewikkeld met ve le tempowisselingen en moeilijke dynamische invulling. Het majes tueuze slot vervloeide jammer ge noeg tot een brij. Nanie is totaal anders van karakter. De klaagzang voor een begrafenis,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 18