Van Vossen Sports scoort in Afrika afrika Als Cees en Monique van Vossen ergens aan beginnen, willen ze de top bereiken. Foto: Denvon Medio Alles is bereikbaar. Het is zo'n beetje het levensmotto van Cees en Monique van Vossen uit Zierikzee. Vijftien jaar gele den nog zwoegde hij als vrachtwa genchauffeur zijn salaris bij el kaar. Vandaag de dag bestiert hij samen met zijn vrouw Monique zeven bedrijven in Europa en Afrika. Anderhalf decennium ge leden nog in loondienst, nu goed voor een miljoenenomzet. Hoe je dat doet? Van Vossen ziet zijn kansen en grijpt ze met beide han den aan. Of het nu om voetbal lers of autobanden gaat of om pa pier, kliko's en zelfs tv-shows. door Dennis Rijsbergen ZIERIKZEE - Zodra de voordeur van zijn woning openzwaait, is het zichtbaar: Cees van Vossen is overdui delijk een broer vatf :oud-Feyenoor- der en voormalig international Peter van Vossen. In dit bij tijd en wijle on gelooflijke verhaal over het zakenle ven van Cees van Vossen een niet on belangrijke constatering. Want zo zegt Van Vossen zelf, zonder de car rière van zijn voetballende broer had het leven hoogstwaarschijnlijk een heel ander verloop gekend. Als Peter van Vossen furore maakt als aimabele, hardwerkende en veel sco rende spits, belanden Cees en Moni que zelf ook in het voetbalwercldje. In 1995 zet Cees z'n vrachtwagen aan de kant en gaat hij het sportmanage- ment in. "Monique en ik zitten zo in elkaar dat als we ergens aan beginnen we de top willen bereiken", stelt Cees in zijn kantoor aan huis. De za ken gaan dan ook al snel goed. Het koppel vertegenwoordigt enkele top pers, met als hoogtepunt de transfers van Ronald en Frank de Boer naar het oliestaatje Qatar. "Toen had ieder een zoiets van: 'Wat gaan die gasten daar nu doen?' Maar Ronald zit er nog steeds. Dat wil wel zeggen dat het een goede stap is geweest", vertelt Monique. Connecties Met hun bedrijf Sportmanagement Van Vossen krijgen Cees en Monique ook Afrikaanse spelers onder hun hoe de. "'Dan merk je al snel dat in Afrika sport en zaken doen erg dicht bij el kaar liggen", vertelt Cees. "De eige naar van een voetbalclub of een be stuurslid heeft vaak ook een hoge poli tieke functie. En heeft allerlei connec ties." En zo kan het gebeuren dat Cees van Vossen voor voetbalzaken in Nigeria is, maar terug naar Neder land komt met de opdracht kliko's naar Nigeria te exporteren. "De gou verneur van een staat in Nigeria wil de de hygiëne verbeteren door kliko's in te voeren. Hij had al proefcontai ners uit Oekraïne en China, maar die waren van slechte kwaliteit", memo reert Cees. "Of ik misschien 160.000 kliko's elk jaar en dat vijf jaar lang kon regelen?" Hoewel de Zeeuw geen enkele ervaring heeft, verzekert hij dat het wel gaat lukken. Het be drijf Lusan Advice is geboren. Cees en Monique weten uiteindelijk con tainers te regelen die beter van kwali teit zijn. "De kans dat die Chinese emmers vijf jaar meegaan, is niet groot. De wielen vallen er na een half jaar af. Wij maken in Europa produc ten van veel betere kwaliteit." Van daag de dag gaan om de twee maan den vijftien scheepscontainers met kli ko's richting Nigeria. Van voetballers naar kliko's, de stap is immens. Cees blijft er echter nuchter onder. "On dernemen is kansen zien", haalt hij de schouders op. Kansen En de kansen blijven zich aandienen. Zo komt Van Vossen twee jaar gele den in contact met een tv-maker .in Nigeria die een Afrikaanse voetballer uit de Engelse Premier League zoekt voor de presentatie van een tv-show. "En wij hadden John Utaka onder on ze hoede", vertelt Monique. "Dat is de spits van het Nigeriaans elftal en van Portsmouth. Wij wisten dat die iets met televisie wilde doen. Ja... toe val." Voor het echtpaar Van Vossen het weet, zijn ze volop betrokken bij de opzet van de quiz. De hele uitstra ling en het decor zijn uit het brein van de Zeeuwen ontsproten. En ze weten de rechten van het programma te bemachtigen. De show, een soort Weekend Millionaire maar dan hele maal rond het thema voetbal, is in Ni geria inmiddels een doorslaand suc ces. "Met een band van de show on der mijn armen ben ik toen naar Ka meroen gevlogen", vertelt Cees. "Daar vond Canal Deux het helemaal geweldig en die gaat de show nu ook in Kameroen draaien. Canal Deux werkt ook in Amerika, dus er zijn plannen om de show zelfs daar te pro moten. Dan is het thema .basketbal en niet voetbal." Tijdens de onderhandelingen in Ka meroen raakt Van Vossen in gesprek met een zakenman die zelf A4-papier importeert, maar dat in grotere hoe veelheden wil doen. Of Van Vos sen... En ja, ook nu ziet de Zeeuw zijn kansen. Elke maand verzorgt zijn bedrijf Cam Fox de reis van enkele containers papier vanuit het Zuid-Afrikaanse Durban naar Kame roen. "Dat loopt als een trein. Een fa milielid van die man zag dat en die wilde dat ik ook autobanden voor hem ging importeren. Nou ja, waar om niet?" Dus zijn Cees en Monique vanuit hun kantoortje in Zierikzee druk in de weer om over de hele we reld prijzen van banden op te vragen. Veerboten Cees en Monique doen nog veel meer. Ze hebben een investerings maatschappij die huizen bezit in Ame rika, Frankrijk, België en Nigeria. En voor de Nigenaanse regering zijn ze beziggeweest om veerboten te rege len voor de Nigerdelta. En dat alle maal in Afrika, een continent waar het zakendoen niet altijd even gemak kelijk gaat. Een moeilijk continent, bevestigt ook Cees van Vossen. Wil je er voet aan de grond krijgen, dan zul je bereid moeten zijn om vaak het vliegtuig richting Afrika te pakken, zegt hij. "Je moet er bovenop zitten. Je moet goede contacten opbouwen en onderhouden. Andere word je bela zerd. In Afrika kun je alles voor el kaar krijgen, als je maar met geld over de brug komt. Je' zult je Europese mentaliteit even aan de kant moeten zetten, anders komt er niets van te recht." Investeren in vriendschappelij ke banden is ook erg belangrijk, heeft Cees geconstateerd. J'Je moet de men sen gezien hebben. Als ze je kennen, dan voelen ze ook verplichtingen ach ting je. Anders niet." Zo hielp Van Vossen onlangs een bedrijf uit Varsse- veld uit de penarie. "Dat had 250 bus sen in Zimbabwe verkocht, maar het geld kwam niet. Maar ja, er was nog nooit iemand van dat bedrijf in Zim babwe geweest." Tuurlijk. Ook Van Vossen heeft geld verloren. Ook hij heeft Afrika met vallen en opstaan leren kennen. Maar de uitdaging van het zakendoen in Afrika blijft. "Het moet moeilijk we zen. Dat trekt mij het meest aan", zegt hij. "Cees neemt veel risico's", beaamt zijn vrouw. "Ik veel minder. Samen komen we in het midden uit." En als je in Afrika zaken doet, moet je flexibel zijn, geeft Cees van Vossen als tip. "Je moet op voorhand al oplos singen op de plank hebben liggen. Niet wachten tot het eerst fout gaat." Afrika. Het avontuurlijke continent heeft Cees gegrepen. Dat kan ook niet anders als je elke maand twee we ken in dat werelddeel vertoeft. Maar de Zierikzeeënaar heeft ook een over eenkomst met veel van de Afrikanen, zegt hij. "Net als veel van hen, had ik niet bepaald een grote toekomst voor me. Vroeger hadden we het arm thuis. Ik kom uit een gezin met zes tien kinderen. Ik ben niet opgegroeid met luxe, integendeel. Daarom voel ik me verwant met Afrika." Met een jaarlijkse omzet van tussen de 15'en 20 miljoen euro willen Cees en Monique dat een deel van dat geld teruggaat naar Afrika. "Wc zijn bezig een stichting in Nigeria op te rich ten", zegt Monique. "We willen kin deren helpen, scholen bouwen, schoolbussen regelen." "Er is zoveel ellende", vult Cees aan. "Maar als we mensen leren lezen en helpen hun ta lenten te ontwikkelen dan kunnen we ze een ander toekomstperspectief bieden. Want alles is bereikbaar. Kijk maar naar mij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 99