Startersrecord DRV BAROMETER - november - deWildeZeeuia.nl stand van zaken column Ondernemers moeten Nederland uit de crisis helpen Chris Rutten Voorzitter KvK Zuidwest- Nederland: cijfer 6,5 'Toename van startende ondernemin gen duidt op'vertrouwen in economie.' Veel aanbod op de Startersdag van de Kamer van Koophandel. Hoe staat het het bedrijfsle ven in West- Brabant en Zeeland er voor? Is de omzet ge stegen? Hoe zit het met produc tie, bezettingsgraad, orders en prijsontwikkelingen? War zijn de verwachtingen van ondernemers? Zijn er bedrijven bijgekomen of juist vertrekken uit de regio en waarom? De kamer van Koophan del kan op al deze vragen ant woord geven en inzicht bieden in de ontwikkelingen. Meer informa tie: www.kvk.nl/cijfers Ondernemen is hot! In het derde kwartaal van 2010 zijn er in totaal 1.590 startende ondernemingen in Zuidwest-Nederland geregistreerd. Dat zijn er 220 meer dan in het derde kwartaal van 2009, een groei van 16,1 procent.. Onze regio bleef daar bij nog iets achter op het landelijk ni veau, daar lag de groei zelfs op 20,1 procent. Een toenemend vertrouwen in de economie, de toenemende po pulariteit van het ondernemerschap, de flexibilisering van de economie (in zet zzp-ers), maar ook mensen die noodgedwongen voor zichzelf begin nen, bijvoorbeeld omdat ze zonder werk komen te zitten, zijn de belang rijkste oorzaken van de groei. Van het totaal aantal starters was twee derde afkomstig uit West-Brabant en een derde uit Zeeland. Opvallend is vooral de sterke groei in Zeeland. Ten opzichte van dezelfde periode vo rig jaar nam het aantal starters in Zee land toe met 25 procent en in West-Brabant met 12 procent.. 2010 stevent af op een record aantal startende bedrijven. De verwachting is dat over heel 2010 er in Zuid west-Nederland meer dan 6.600 star ters bijkomen. Dat zijn er 14 procent meer dan in 2009. Ook hier geldt dat Zeeland (+21 procent) sneller groeit dan West-Brabant (+11 procent). Wel blijft de regio wat achter bij de landelijke groei (+17 procent). Voor al de dienstverlenende sectoren zijn bij startende bedrijven populair. Het gaat dan bijvoorbeeld om de persoon lijke dienstverlening (16 procent van alle starters). Het betreft hier vooral kappers, schoonheidsverzorging, cul tuur en recreatie. Het gaat hierbij over het algemeen om vrij laagdrem pelige activiteiten met beperkte inves teringen. Ook in de gezondheid- en welzijnssector zien veel mensen kan sen. De bouwsector laat ondanks de negatieve berichtgeving over de bouwsector toch een toename van het aantal startende bedrijven zien. In het derde kwartaal van 2010 telde Zuidwest-Nederland 1.016 opheffin gen, ondernemers die het voor gezien houden en het niet meer kunnen bol werken. De meeste opheffingen heb ben plaatsgevonden in de detailhan del. Het gaat in Zuidwest-Nederland om 210 opheffingen, oftewel 21 pro cent van het totaal. De persoonlijke diensten (125) en de bouw I 15) ken nen eveneens veel bedrijven die er mee stoppen. Ten opzichte van het derde kwartaal van 2009 is het aantal opheffingen in Zuidwest-Nederland met 6,2 procent gestegen (Zeeland +0,7 procent, West-Brabant +8,4 procent). Landelijk ligt de toename op een hoger niveau 9,7 procent). Dit geeft aan dat de marktomstandig heden voor veel bedrijven niet opti maal zijn. Opvallend is vooral de ster ke toename van het aantal opheffin gen in de detailhandel en horeca. Het aantal opheffingen in de bouw is ten opzichte van vorig jaar gedaald. Slechts een beperkt deel (circa 7 pro cent) van het aantal opheffingen heeft betrekking op een faillissement. De meeste bedrijven stoppen vroegtijdig of stoppen vanwege leeftijd of ziekte. In totaal zijn er in het derde kwartaal van 2010 in Zuidwest-Nederland ruim 70 faillissementen geregistreerd. Meer dan driekwart hiervan heeft be trekking op West-Brabant. Bijna één op de vijf faillissementen is een bouw bedrijf. September 2010 telde Zuidwest-Ne derland ongeveer 24.760 niet-werken- de werkzoekenden (ingeschreven bij UWV Werkbedrijf). Sinds het begin van de economische crisis (oktober 2008) is het aantal nww-ers (inge schreven bij UWV Werkbedrijf) dui delijk gestegen. Sinds maart 2010 laat de werkloosheid echter weer een da lende lijn zien. In septembeï wordt deze dalende lijn gecontinueerd. Westkolkstraat 36 Terneuzen 0115 689 888 Creatieve Communicatie mr. Anja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg, a.zandee@drv.nl De aanpak van de crisis blijft de gemoederen bezig houden. De regering vestigt haar hoop vooral op de innovatieve kracht van ondernemers. Daarom worden diverse fiscale stimuleringsmaatregelen in 2011 voort gezet. Het is aan u om daarvan gebruik te maken. Zo profiteert u zelf en helpt u Nederland er weer bovenop. Kwartaalaangifte BTW In 2009 is de mogelijkheid tot kwartaalaangifte BTW ontstaan. Deze tij delijke crisismaatregel zou eind 2010 vervallen. Vanwege het grote succes wordt deze regeling nu structureel ingevoerd. Dit betekent voor de on dernemer dat hij of zij ook in 2011 en in de jaren daarna de BTW-aangif- te per kwartaal kan blijven doen. Deze regeling is met name gunstig voor de ondernemer die per saldo BTW moet betalen. Deze heeft gedurende het kwartaal meer geld in kas en is minder tijd kwijt aan administratie. Versnelde afschrijving De tijdelijke regeling voor versnelde (willekeurige) afschrijving op inves teringen in bedrijfsmiddelen, wordt opnieuw met een jaar verlengd. Dit betekent dat de investeringen die in 2011 worden gedaan in twee jaar mogen worden afgeschreven. In het investeringsjaar mag maximaal 50% worden afgeschreven en het restant in één of meer volgende jaren. Ver sneld afschrijven verlaagt belastbare winst en betekent minder belasting betalen. Andere ondernemersregelingen De overheidsgarantieregeling voor krediet blijft in 2011 van kracht: Deze regeling geeft kleine bedrijven een steun in de rug bij het verkrijgen van krediet bij de bank. De Garantie Ondernemersfinanciering en de Groei- faciliteit worden eveneens met een jaar verlengd. Bedrijven die in de kern gezond zijn, blijven zo voldoende toegang houden tot de kapitaalmarkt. Tevens wil het kabinet met het programma Groeiversneller meer dan honderd MKB-bedrijven uit laten groeien tot 'grote' internationale spe lers. De nieuwe Aanbestedingswet tenslotte moet MKB-bedrijven een eerlijkere kans geven bij overheidsaanbestedingen. Tarieven Het algemene tarief van de vennootschapsbelasting wordt met ingang van 1 januari 2011 mét een half procent verlaagd tot 25%. Voor het zogenoemde 'MKB-tarief' van 20% is de grens van 200.000 aan winst niet langer tijdelijk maar definitief. De tijdelijke verruiming van de ach terwaartse verliesverrekening (carry-back) in de vennootschapsbelasting gaat ook gelden voor het jaar 2011Eventuele veriiezen mogen dus drie jaar worden teruggewenteld. De innovatiebox wordt uitgebreid. Het ta rief van 5% is ook van toepassing op winst uit innovatieve activiteiten in de periode tussen de aanvraag en het verkrijgen van een octrooi. De automobilist 'Milieuvriendelijk' rijden blijft fiscaal aantrekkelijk. Zo behouden zeer zuinige auto's in ieder geval tot 2013 het nultarief in de motorrijtuigenbe lasting. Tevens blijft de vrijstelling BPM gehandhaafd en blijft de bijtelling vastgesteld op 14%. Houd de actualiteit in de gaten De voorstellen in het Belastingplan 2011 zijn gedaan door het vorige kabinet. Ze worden deze maanden behandeld in de Tweede Kamer. Mo gelijk worden er wijzigingen doorgevoerd. Houdt u dus de actualiteit in de gaten. Bijvoorbeeld via onze website www.drv.nl. Daarop staan vanaf medio november de Eindejaarstips met de laatste stand van zaken en tips om uw belastingdruk te matigen. ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 475 medewerkers en 77 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers. Sttzwcüfc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97