hechte band ii spectrum Zaterdag 20 november 2010 Plechtigheid in Ouwerkerk rond afronding 200 km dijkversterking. Achter de slagwerkers: senator Mary Landrieu van Louisiana (m). foto Dirk-Jan Cjeltema derlandse deskundigheid om de stad te be hoeden voor toekomstige overstromingen. Ingenieurs- en adviesbureau Arcadis en in genieursbureau Royal Haskoning zijn nauw betrokken bij de bouw van de drie belangrijkste waterkeringen bij New Or leans, die in 2012 gereed moeten zijn. Pie- ter Dircke, directeur Water van Arcadis sprak bij een eerdere bijeenkomst in het Watersnoodmuseum wel zijn twijfels uit of die termijn kan worden gehaald. Ria Geluk, initiator van museum en Nationaal Monument Waters nood in Ouwerkerk, was op 26 oktober aanwezig bij de opening van Living with Hurricanes, Katrina and Beyond, een permanente tentoonstelling in het Louisiana State Museum in New Or leans. Burgemeester Mitch Landrieu - broer van de senator - verrichtte de opening. Geluk constateert dat dit meer een feestje voor genodigden en sponsors was. Volgens haar zal de betrokkenheid van de bewoners, van wie overigens een deel niet is terugge keerd, in de loop van de tijd moeten groeien. „De tentoonstelling heeft 7,5 mil joen dollar gekost. Bouwkundig behoefde er nauwelijks iets te gebeuren, dus dat be drag is volledig besteed aan de inrichting", zegt Geluk. Zij constateert een vergelijkba re opzet met het Watersnoodmuseum. Dat is niet verwonderlijk, want al vrij snel na de orkaanramp kwamen medewerkers van het State Museum in New Orleans op bezoek om te zien hoe in Ouwerkerk de watersnood tot tastbare herinnering was gemaakt mét een doorkijk naar de toe komst. De overeenkomsten tussen Zee land 1953 en New Orleans 2005 zijn legio: ontreddering en het diepe, vaak onbe spreekbare verdriet, evenals de menselijke machteloosheid tegenover de vernietigen de kracht van de natuur. Ook de kritiek op de overheid is vergelijkbaar. „We zijn kritisch over het proces, niet over de personen", zegt museumdirecteur Sam Rykel in een artikel dat een regionale krant aan Living with Hurricanes wijdde. Rykel spreekt daarin de hoop uit dat iede re bezoeker zich na het bezoek aan de ten toonstelling zal realiseren dat natuurram pen zich overal kunnen voordoen en dat iedereen wegen dient te vinden om met dat gegeven te leren leven en de risico's zo klein mogelijk te houden. Veel voorwerpen in het museum zeggen iets over de vernielingen en de doorstane angsten tijdens de dagen dat de orkaan Ka trina New Orleans teisterde met als droe vig resultaat: ruim 1800 doden en 80 mil jard dollar schade. Bij de entree staan de resten van de Steinway piano van Fats Do mino, die in het laag gelegen stadsdeel woonde (de zanger (82) gaf op 19 mei 2006 overigens nog een concert in het ka der van de wederopbouw van de stad). Andere voorwerpen in het museum die de emoties voeden, zijn bijvoorbeeld: een ver fomfaaid teddybeertje en een stuk muur uit een wooncomplex waarop een bewo ner zijn ervaringen beschreef vanaf de dag voordat Katrina zich aandiende tot een week daarna. Ook geeft de tentoonstelling uitleg over het ontstaan van orkanen, het hele verhaal en de gevolgen van Katrina, de evacuatie, de herbouw en het herstel, dijktechniek en kustversterking. Voor Ria Geluk bood dit bezoek ook een hernieuwde kennismaking met het St Peter Claver Church Choir. Dit koor was in december 2005 op uitnodiging van de Ikon in Nederland. Naast een optreden in Paradiso in Amsterdam, zong het koor ook in de kerk van Dreischor na een bezoek aan het Watersnoodmuseum en aan de stormvloedkering Neeltje lans. Betrokkenen in Zeeland en Louisiana hou den alle contacten graag warm. Ramp spoed smeedt een hechte band en door overeenkomsten én verschillen valt er veel van elkaar te leren op technisch én op emotioneel gebied. Ria Geluk geeft uitleg over dijkbekleding. foto Dirk-Jan Cjeltema Eén van de nieuwe woningen in New Orleans dit uit een fonds van filmster Brad Pitt gebouwd konden worden, foto Ria Geluk Na Katrina worden woningen veelal op palen gebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 93