Rampspoed smeedt spectrum 10 Dijkversterking Zaterdag 20 november 2010 Een zogeheten levee (dijk in New Orleans) waarop na Katrina grotere betonblokken werden aangebracht foto Ria Geluk In Zeeland wordt gewerkt aan de verster king van 325 km dijk om de veiligheid te gen overstromingen op peil te houden. Voor dit werk is in 1997 projectbureau Zeeweringen opgericht, waarin Rijkswater staat samenwerkt met het waterschap. Vorige week werd tijdens een korte plech tigheid bij het Watersnoodmuseum in Ou- werkerk het feit gevierd dat de 200ste ki lometer is bereikt. In 2015 moet het totale project worden opgeleverd. De steenbekleding van de dijken wordt ver sterkt om te kunnen voldoen aan de wette lijke norm een superstorm, die eens in de 4000 jaar kan voorkomen, te kunnen weerstaan. In New Orleans werden de waterkeringen in 2006 weer op het zogeheten pre Katri- na-niveau gebracht. Dat wil zeggen een rampkans van eenmaal in de 60 a 80 jaar. de verkiezingen daar en konden er geen af spraken worden gemaakt. Maar vorig jaar bij de feestelijkheden rond 400 jaar betrek kingen tussen Nederland en Amerika heb ben zowel commissaris van Zeeland Karla Peijs als senator Mary Landrieu van Loui siana benadrukt dat het Memorandum of Agreement daadwerkelijk invulling moet krijgen. Daar hopen we met het sympo sium op 10 december een begin mee te ma ken", vertelt Tjeerd Blauw. Dat symposium wordt gehouden bij de HZ Vlissingen. Ook directeur Peter van Til burg van de Delta Academy hoopt bij deze gelegenheid stekken te kunnen steken. „Wij willen afspraken maken met de Uni- verstiteit in Louisiana over de uitwisseling van docenten en leerlingen. Wij willen mensen opleiden die over de hele wereld kunnen worden ingezet bij waterwerken. Nederland is bij 70 procent van de interna tionale projecten betrokken. Dat vergt ken nis van de verschillen per gebied", zegt Van Tilburg. Hij hield vorige week nog een boeiend betoog over de Delta Aca demy ten overstaan van senator Landrieu en een aantal deskundigen uit Louisiana. Dit gezelschap sloot een weekje Nederland af met een bezoek aan Zeeland. Tjeerd Blauw signaleert grote belangstel ling bij de senator voor watermanagement en -technologie in ons land. „Landrieu was dit keer vooral hier om zich te laten infor meren bij Deltares in Delft. Zij wil in Loui siana een vergelijkbare waterdienst als ken nisinstituut realiseren om minder afhanke lijk te zijn van de landelijke regering in Washington. Zij zou van die kant graag een doortastender optreden zien." Leo Adriaanse van Rijkswaterstaat Zeeland benadrukt dat er op landelijk niveau een goed lopende overeenkomst bestaat tussen Rijkswaterstaat en het Army Corps of Engi neers. „Die samenwerking strekt verder dan New Orleans", zegt Adriaanse. Al moet gezegd dat direct na Katrina in augus tus 2005 een beroep werd gedaan op Ne- In Zeeland duurde het bijna vijftig jaar voordat de mensen toe waren aan een Watersnoodmuseum na de ramp in 1953. In New Orleans heeft de permanente expositie Living with humcanes - Katrina and Beyond in het Louisiana State Museum vijf jaar na die verwoestende orkaan al haar deur geopend. Rampspoed smeedt een hechte band, zo blijkt in de praktijk. Zeeland en Louisiana leggen met regelmaat over en weer bezoeken af en ondertekenen overeenkomsten 'tot samen doen'. Wat zijn de resultaten? door Ali Pankow Burgemeester Mitch Landrieu van New Orleans tijdens de officiële opening van de permanen te expositie Living with Hurricanes, Katrina and Beyond. foto Ria Geluk Echt concrete resultaten moeten nog komen, maar wij hopen daar met een symposium op vrijdag 10 december bij de HZ een goede basis voor te leggen", zegt Tjeerd Blauw, coördinator omgevings beleid bij de Provincie Zeeland. Hij erkent dat het tot nu toe bleef bij mooie titels als Memorandum of Agreement tussen de provincie Zeeland en de staat Louisiana en tot een Letter of Intent tussen de Delta Academy en de Louisiane State University. Deze contracten staan voor het delen van ervaringen, uitwisselen van des kundigheid en technologische kennis én voor het leren van de verschillen tussen beide gebieden. „Het voorstel tot samenwerking tussen zo geheten middenbesturen kwam van de mensen uit de staat Louisiana die hier kort na de ramp Katrina op bezoek kwamen. De poging na de ondertekening meer han den en voeten te geven aan die samenwer king, bleek een pad vol handicaps. Dan kondigde het nieuwe hurricane-seizoen zich aan, dan waren ze weer te druk met

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92