spectrum 8 Zaterdag 20 november 2010 Maakt wraak ons Criminelen en onruststokers worden niet streng genoeg gestraft, vindt het kabinet. Het zet daarom zwaar in op law and order. Wie over de schreef gaat, kan rekenen op een forse straf. Maar die harde aanpak zal Nederland echt niet veiliger makenstellen strafrecht deskundigen. 'Het strafrecht is een lapmiddel.' door Arjen de Boer Soms is de verleiding te groot en de portemonnee leeg. Een zak drop stelen in de supermarkt is ook niet zo moeilijk. Het is een klein delict, waarvoor nogal eens minderjarigen in de kraag worden ge vat, weet Tarn Spronken, hoogleraar straf recht aan de Universiteit van Maastricht „Jaarlijks worden zo'n 60.000 minderjari gen aangehouden, ook voor dit soort delic ten. Vaak zitten ze dan een paar dagen vast op het politiebureau voor verhoor. 'Dat helpt', wordt er dan geroepen." Maar, betoogt Spronken, deze vrijheidsbe neming staat niet in verhouding tot de ernst van het feit. Dat 'opsluiten' gebeurt niet alleen bij minderjarigen. De tendens hard in te grijpen is overal in het strafrecht te zien, is haar ervaring: rechters straffen strenger dan in ons omringende landen en in elke nieuwe wet zit wel een strafcompo- nent. „Strafrecht zou een laatste middel moeten zijn om problemen op te lossen, maar is dat al lang niet meer", zegt de hoogleraar. Repressie en vergelding voe ren volgens haar meer en meer de boven toon, zeker bij het nieuwe kabinet-Rutte. Vergelding is een van de basisdoelen in het strafrecht. Een dader moet boeten, maar de straf moet in verhouding staan tot het delict. Dus geen lange celstraf voor een snelheidsovertreding of door rood rijden. In principe is vergelding wraak nemen, maar dan op een beschaafde manier via officieren van justitie en rechters die na mens de bevolking zaken beoordelen en straffen vaststellen. Dit om te voorkomen dat burgers het recht in eigen hand nemen en er chaos en wetteloosheid ontstaat. Fred Teeven. foto Phif Nijhuis/GPD Ivo Opstelten. foto Phil Nijhuis/GPD Een ander doel van het strafrecht is resocia lisatie van de dader. Het is de bedoeling dat veroordeelden met de nodige begelei ding als brave burgers terugkeren in de maatschappij. Dit doel was vooral de afge lopen decennia populair, vergelding daar entegen een stuk minder. Maar er is iets aan de hand met het Neder landse strafklimaat, signaleert ook hoogle raar strafrecht Theo de Roos van de Uni versiteit van Tilburg. De straffen voor bij voorbeeld milieucriminaliteit, financiële misdrijven en verkeersdelicten zijn door de jaren heen fors verhoogd, en sinds 2004 zijn de maximumstraffen op moord gewij zigd van twintig jaar of levenslang naar dertig jaar of levenslang. Verder worden vaker levenslange celstraffen uitgedeeld. „Over de hele linie is een toename te zien van strengheid en dat baart mij zorgen", zegt De Roos. Zeker als hij kijkt naar de plannen van het nieuwe kabinet. Premier Rutte heeft: de voormalige Rotterdamse burgemeester Ivo Opstelten aangetrokken als minister en oud-officier van justitie Fred Teeven als staatssecretaris van Veilig heid en Justitie. Beiden staan bekend als voorstanders van law and order, mouwen opstropen en de boel aanpakken. Binnen korte tijd lanceerden zij diverse wetsvoor stellen die moeten bijdragen aan een veili ger Nederland. In het regeerakkoord staan maatregelen om criminaliteit en overlast hard aan te pakken (zie kader). De nadruk op repressie en het opstapelen van maatregelen bevallen De Roos niet. „Het is vooral symboolpolitiek, die weinig voorstelt. Iemand die langer in de nor zit, wordt daar niet beter van. Tegelijk willen ze ook het gevangenisregime versoberen, terwijl dat al zo sober is." Dat kan tot ge vaarlijke situaties leiden in de gevangenis sen en geeft al helemaal geen garantie dat iemand die vrijkomt, zijn leven heeft gebe terd, weet De Roos. Sceptisch is ook John Blad, universitair hoofddocent strafwetenschappen aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam: „Eigen lijk wordt boerenbedrog bedreven als de politiek de mensen voorhoudt dat Neder land veiliger wordt door strengere straffen. Uit cijfers blijkt dat bij gevangenisstraffen de recidive 80 procent is." Burgers kunnen zelf ook last krijgen van de 'spiraal van strafgeweld' als zij onver hoeds een keer over de schreef gaan, aldus Blad. In zijn ogen is het bij vergelding be langrijk dat voor relatief lichte delicten, minder ernstige straffen worden gegeven. „Maar we zien het tegendeel. De zoge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 90