goed voor ie huwelijk 3 spectrum Zaterdag 20 november 2010 hebben ingestemd met het regeer- en gedoogakkoord van VVD, CDA en PVV. foto Valerie Kuypers/ANP Maar u ving de klappen op; anderen spraken zich niet uit en Ab Klink vertrok. „Dat vond ik een moeilijk moment. Ab is ie mand met groot statuur waar ik veel steun aan had en heb. Maar ik zie politiek als een missie. Dit was een discussie waar heel Nederland mee bezig was. Ik mocht één van de vertolkers zijn. Ik kijk niet met spijt terug. Het is gegaan zoals het is gegaan. We hebben laten zien dat er in het CDA ook zó over gedacht wordt. En daar mee heb ik hopelijk een groot deel van de ach terban voor het CDA behouden." Ineens was u bekende Nederlander en kwamen ca meraploegen naar Zoutelande. „Veel mensen vonden het een goede Zoutelan- de-promotie. Er zijn toen in de media veel por tretten over me verschenen. Ik had inderdaad nog meer publiciteit kunnen hebben. De we reld draait door, Moraalridders en Pauw en Wit- teman belden me elke week. Maar ik heb ze af gewezen. Telkens moet ik kijken of ik iets te ver tellen heb en of het de zaak dient om de publici teit te zoeken. Heel vaak was mijn afweging dat het de zaak niet dient." Heeft u ooit voorzien wat de gevolgen van de maandenlange discussie zouden kunnen zijn? „Ik heb nooit ingeschat dat het zou uitmonden in een congres zoals dat in Arnhem is geweest. Ie zit in een trein die op een gegeven moment door omstandigheden een rollercoaster wordt." Nu was u ineens een eigenwijs Kamerlid. „Nou ja, in ieder geval een Kamerlid met een ei gen mening. Ik werd in een maand tijd overal op straat herkend. Een aparte ervaring. Het me rendeel van de reacties was positief. Het gaf me het gevoel: ik doe het ergens voor. Ik ben niet de enige die er zo over denkt." „Wat ik wel lastig vond was dat ik elk woord moest gaan wegen. Alles wat ik zeg kan grote consequenties hebben. Ik kon alleen thuis me zelf zijn." Tweederde van het CD A-congres spreekt zich uit voor samenwerking met de PW. U denkt erover na en de dinsdag erna hakt u de knoop door. „Ik wilde de uitslag zwaar laten meewegen. Voorafheb ik gezegd dat het een overtuigende meerderheid moest zijn. Tweederde vind ik overtuigend. Kathleen en ik houden onze be zwaren. Maar na het aftreden van Klink heb ik duizenden e-mails gehad waarin mensen me vroegen om hen te blijven vertegenwoordigen. Ik zag geen reden om daarvan af te zien. We be oordelen het kabinet op zijn daden. Elke stem telt en daarmee hebben we een geweldige posi tie om het kabinet op koers te houden." Bent u gepaaid met het opnemen van de ontpolde- ring in het regeerakkoord? „Ik heb die passage zelf aangedragen toen het regeerakkoord werd geschreven. Maar dat die in het akkoord kwam, heeft geen effect gehad op mijn uiteindelijke afwegingen om op het CDA-congres tegen de gedoogconstructie met de PW te stemmen." Is de PW de partij die verbindt en stabiliteit brengt? „Dit land heeft behoefte om goed geregeerd te worden. Ik zit niet te wachten om mijn gelijk te krijgen. Wel maak ik me zorgen over de be trouwbaarheid van de politiek. Dit gedoe straalt af op de regering en de politiek als geheel. Maar ik beoordeel de regering, geen fracties." U vroeg via Twitter of de Kamer een voorbeeld functie heeft of een afspiegeling is van een samenle ving die verloedert. Wat vindt u? „Kamerleden hebben een voorbeeldfunctie. Ik zie met leedwezen de verloedering van de sa menleving. Daar moeten we stelling tegen ne men. Laten we meer omzien naar elkaar." Deze regering heeft veel te bieden voor Zeeland, vindt u. U denkt dat de Hedwige droog blijft. „Er is geen enkele reden om te ontpolderen. Er is een alternatief van de water schappen. Dat zal wel in overleg met Vlaanderen moeten. Beide landen hebben gemeenschappe lijke belangen. Als je met elkaar om de tafel zit, praat je over alle dossiers. Inderdaad ook over de zeesluis bij Terneuzen." Vlaanderen zijn zeesluis en wij de polder, zoiets? „De sluis is het belangrijkst voor Gent, maar ook van belang voor Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland Seaports. De sluis is belangrijk bij de nieuwe route van de Seine naar het noorden." U heeft vragen gesteld over Thermphos. Kan de provincie een milieuvergunning afgeven als geen gedegen onderzoek is gedaan naar emissies? En is de Commissaris van de Koningin ook verantwoor delijk? „De schadelijke effecten voor de volksgezond heid moeten goed in kaart worden gebracht. Ik krijg de indruk dat dat niet is gebeurd. Het be lang van werkgelegenheid is altijd onderge schikt aan dat van de volksgezondheid. Het he le college van Gedeputeerde Staten draagt hier voor een verantwoordelijkheid en zal daarop door de Staten moeten worden aangesproken. Maar eerst zullen alle feiten boven tafel moeten komen. Niemand van het college van GS is on schendbaar. Iedereen die verantwoordelijkheid draagt dient ook verantwoording af te leggen." De Statenverkiezingen zijn in maart. Bereidt het Zeeuwse CDA zich goed voor? „We zijn een bestuurderspartij geweest, te re gentesk. Als ik kijk naar de keuze van de lijst trekker, dan is Patricia de Milliano bij uitstek ie mand die met beide benen in de Zeeuwse klei staat. Ze is een fris iemand met heel veel gevoel voor wat onder de bevolking leeft. Daar zie je het CDA de vernieuwingsslag maken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85