Soms blijkt fUZlC spectrum 2 Zaterdag 20 november 2010 Het cruciale moment in de kabinetsformatie: Ad koppejan staat de pers te woord, nadat hij en Kathleen Ferrier met de CDA-fractie unaniem Met lede ogen ziet Tweede Kamerlid Ad Koppejan (CDA) aan dat PW-Kamerleden in opspraak raken. „Ik wil niet mijn gelijk halen. Maar dit gedoe straalt af op de regering en de politiek als geheel." Het Kamerlid uit Zoutelande blikt terug op een periode waarin hij veel draaien om zijn oren kreeg. door Jeffrey Kutterink Een Mercedes cabrio stopt met gieren de banden als Ad Koppejan rustig staat te tanken. De man stapt uit en roept: 'hé, ik zie een dissident in het echt'. „Het was niet intimiderend, ik zag de humor er wel van in. Maar het is vreemd om ineens zo in de schijnwerpers te staan." Nederland viert nog volop zomervakantie, als de Volkskrant op 21 augustus meldt dat de CDA-fractie vier tot zes 'dissidenten' telt. Er wordt mee bedoeld dat er CDA'ers zijn die om principiële redenen niet willen samenwerken in een coalitie met gedoogsteun van de PW. Als ze hun bezwaren niet aan de kant schuiven, kan de PW-coalitie - die op dat moment in de maak is - niet rekenen op een meerderheid in de Tweede Kamer. Grote paniek in de tent. Eén van de namen die wordt genoemd is die van Ad Koppejan uit Zou telande. Tot dan bij het grote publiek vooral be kend om zijn halsstarrig verzet tegen het onder water zetten van de Hedwigepolder. „Het was heel onplezierig om als dissident te worden weggezet. Ik had en heb bezwaren te gen samenwerking met de PW. De discussie daarover heb ik altijd binnen de fraaie gevoerd. Een dissident brengt buiten de fraaie om stand punten naar buiten. Dat heb ik niet gedaan. Ik had en heb moeite met de standpunten van de Partij voor de Vrijheid ten opzichte van men sen met een andere achtergrond en een andere religie. De overheid moet alle mensen gelijk be handelen. Voor God zijn alle mensen gelijk. En daar staat gedachtegoed van de PW haaks op." Al snel openbaren zich drie 'dissidenten': Ab Klink, Kathleen Ferrier en Ad Koppejan. „Er zijn meer collega's die moeite hebben om met de PW samen te werken. Maar die hebben zich niet in het openbaar uitgesproken. Zij heb ben daar hun redenen voor. Die respecteer ik." Koppejan en Ferrier proberen hun bezwaren in tern aan de orde te stellen. Maar dat valt niet mee. 'Wacht maar op het regeerakkoord en vel dan je oordeel', kregen Koppejan en Ferrier te horen. „Wij wilden onze zorgen kenbaar ma ken aan onderhandelaars Maxime Verhagen en Ab Klink en partijvoorzitter Henk Bleker. Want de trein denderde maar door." Aan een bevriend CDA-gedeputeerde (buiten Zeeland) vraagt Koppejan advies. „Ik wilde we ten hoe we onze bezwaren het beste aan de or de konden stellen. Op zijn advies hebben Kath leen en ik onze argumenten op een rij gezet in een brief aan de fraaie." Direct wordt een fractievergadering uitgeschre ven. „We waren stomverbaasd. Toen bleek pas dat Ab Klink de dag ervoor ook een brief had geschreven. Dat wisten wij niet. De brief van Klink kwam op een ongelukkige wijze naar bui ten. Dat kwam ons allemaal heel slecht uit. Daarmee lagen alle argumenten op straat." In vergaderingen en gesprekken die volgen krijgt Koppejan verbaal alle hoeken van de ka mer te zien. Er wordt zelfs gedreigd om hem en Ferrier uit de fractie te zetten. „Daar wil ik geen woorden aan vuil maken. Partijvoorzitter Henk Bleker heeft daar achterafin het openbaar zijn excuus voor gemaakt. Dat is uitgepraat. Dan is het voor mij zand erover." Wat heeft u op dat moment gedaan? „Ik heb er over gepraat met mensen die mijn zorgen delen en met mijn vrouw. Ook put ik kracht uit mijn geloof" Waarom laat u zich zo behandelen? „Ach, dat een enkeling in zijn emotie wat roept? Ik ben ook een emotioneel mens. In een goed huwelijk heb je ook wel eens ruzie. Mis schien is het daarom een goed huwelijk." Maar u zegt toch ook niet elke dag tegen uw vrouw 'als je zo doorgaat gooi ik je het huis uit?' „Je moet het niet overdrijven. Zo heb ik het niet ervaren. Er is een keer inderdaad gedreigd om me uit de fractie te zetten." Nooit gedacht: ik stop ermee? Aarzelend: „Nee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84