Niet genoeg steun voor enquête binnenland 17 Roep om zware straf steeds luider 'Misbruik kerk in perspectief BADKAMERS TOT 80% KORTING business-to- business STUNTPRIJZEN! Richtlijnen Vaticaan na misbruik zaterdag 20 november 2010 Aantal actieve militairen Denemarken per 100.000 inwoners Frankrijk per (NAVO) land. Defensie schrapt 10.000 van de 69.000 arbeidsplaatsen (48.000 militairen 21.000 burgers) 304 287 80 showroom badkamers - 2.000rrf magazijnvoorraad Duscholux, Sanijura, Hoesch, Dansani, Dorenbracht, Grohe en andere topmerken DIRECT UIT VOORRAAD LEVERBAAR Douchewanden, (bubbel)baden, stoomkabines, kranen, douchebakken, meubels, douchepanelen etc Diverse inbouwkeuken apparatuur o.a. Miele, Siemens en enkele showroomkeukens! IEDERE ZATERDAG GEOPEND VAN 12.00 - 17.00 IEDERE ZONDAG OPEN VAN 12.00 - 17.00 Riethil 20, 4825 AP Breda Bel voor een afspraak of meer info: 06 - 28448040 Bezoek ook ons filiaal in IJmuiden, Zuiderkruisstraat 42 door Gerard den Elt DEN HAAG - In de Tweede Kamer bestaat onvoldoende steun voor een parlementaire enquête naar het beleid van het ministerie van Defensie. De PvdA wil dit zwaar ste onderzoeksmiddel van het par lement inzetten om te achterhalen wie verantwoordelijk is voor het 'financiële wanbeleid' bij het de partement. Maar de regeringspar tijen WD en CDA, gedoogpartner PW en de Christenunie voelen niets voor een parlementaire en quête hiernaar, zeiden woordvoer ders van deze partijen gisteren. De militaire vakbonden steunen wel de wens van de PvdA. „Het he le defensieapparaat is een kind met een waterhoofd geworden", zegt Wim van den Burg, voorzit ter van de militaire vakbond AF- MP. „Met 69.000 personeelsleden zijn we niet eens in staat perma nent 2000 militairen uit te zen den." Zijn collega Jan Kleian van de ACOM vreest dat binnenkort nog meer 'geldverslindende projec ten' aan het licht komen, die een doorlichting van het militair appa raat door het parlement rechtvaar digen. „Een deel van de F-16's zijn veel te goedkoop aari Chili ver kocht, er zijn grote problemen met het nieuwe computersysteem Speer en allerlei uitbestedingen blijken aanzienlijk duurder uit te vallen", zegt Kleian. Tweede Kamerlid Angelien Eijsink (PvdA) 'vind het uitstekend dat de ze minister vier weken na zijn aan treden al daadkracht en duidelijk heid toont, maar we moeten ook weten waarom Defensie ondanks alle reorganisaties in de afgelopen jaren nog steeds kraakt en piept'. Eijsink oordeelt dat die reorganisa ties alleen maar tot minder doel matigheid hebben geleid. „Er zijn veel meer opperhoofden dan india nen." zie onze website:binnenland Eijsink was gisteren te gast bij Pauw Witteman Ambities krijgsmacht jojoën op en neer Het 'ambitieniveau' van de krijgs macht gaat sinds het einde van de Koude Oorlog (1989), onder in vloed van zowel de internationale situatie als de noodzaak tot bezui nigingen, op en neer. 3 In 1990 meende het kabinet Lub bers de 'vrede' te kunnen verzilve ren door 15 procent op Defensie te bezuinigen. Nederland zou wel met twee bataljons moeten kun nen deelnemen aan vredesmissies. In 1993 werd, na het uitbreken van de oorlogen in Joegoslavië, de am bitie om tegelijkertijd 4 vredesmis sies te kunnen uitvoeren op batal jonsniveau (dat wil zeggen 1 batal jon van de landmacht, 2 fregatten of 1 squadron jachtvliegtuigen) of 1 oorlogsmissie op brigadeniveau. Deze inspanning zou Defensie maximaal drie jaar moeten kunnen volhouden. Hiervoor werd het dienstplichtleger omgevormd tot een veel kleiner beroepsleger. In 2000 ging het kabinet Kok II be zuinigen. Toch groeide de ambitie: de tijdslimiet voor missies ver dween. Aan de andere kant verdwe nen wel veel tanks en de niet para te eenheden. In 2003 schroefde Balkenende II de ambities wel terug. Het inzetten van een brigade op oorlogsmissie zou Defensie nog maximaal één jaar hoeven volhouden. De defini tie van 'brigadeniveau' devalueer de: bijvoorbeeld nog maar 'twee' in plaats van 'drie squadrons F16's\ Het aantal tegelijk uit te voeren vredesmissies op bataljons niveau ging terug naar drie. VATICAANSTAD - Het Vaticaan be reidt een brief aan de plaatselijke kerken voor over het seksueel mis bruik. Daarin geeft de leiding van de Rooms-Katholieke Kerk richtlij nen voor 'een gecoördineerd en doelmatig programma' om het sek sueel misbruik van minderjarigen en anderen door geestelijken te be strijden. de ndernemer n| Hét platform van Zuidwest Nederland DEN HAAG - Strafrechtdeskundigen zijn bezorgd over het hardvochtige strafklimaat in Nederland, dat steeds meer gericht is op vergel ding. Het klimaat wordt vooral weerspiegeld in de kabinetsplan nen om criminelen en onruststo kers harder aan te pakken. Maar uit onderzoek blijkt dat harder straffen nauwelijks effect heeft op veiligheid, aldus de deskundigen. Hoogleraar strafrecht Theo de Roos ziet in de plannen een sterke nadruk op repressie. Zo moeten onruststokers een gebiedsverbod kunnen krijgen, moeten verdach ten die zijn vrijgesproken voor een delict opnieuw voor de rechter kunnen worden gedaagd als er nieuwe bewijzen zijn, en moeten er minimumstraffen komen. Alle plannen bij elkaar opgeteld dragen bij aan een harder strafklimaat, al dus de Roos. „Het is vooral sym boolpolitiek, die weinig voorstelt." Vergelding is een van de doelen van het strafrecht; een dader moet boeten voor de misdaad. Maar te sterke focus op vergelding is geen goede ontwikkeling, vinden ook hoogleraar strafrecht Taru Spran ken en hoofddocent strafrechtwe tenschappen John Blad. Het draagt niet bij aan een veiligere sa menleving) want de recidivecijfers na celstraffen zijn hoog. ®zie bijlage Spectrum: maakt wraak ons land veiliger? NIJMEGEN - De stroom klachten over misbruik en mishandeling bin nen de Rooms-Katholieke Kerk ver dient meer historisch perspectief dan tot nu toe het geval is. Zeker waren er evidente gevallen van misbruik door religieuzen, maar veel kon ook gebeuren door 'sys- teemfouten' in het kloosterleven oude stijl. Het aantal klachten is overigens relatief gering, afgezet te gen de grote aantallen religieuzen die voor honderdduizenden zorg hebben gedragen. Dat schrijven zorgethica Annelies van Heijst (Universiteit van Til burg) en historici Marjet Derks en Marit Monteiro (Radboud Universi teit Nijmegen) in hun boek Ex can tate. Monteiro maakt deel uit van de commissie-Deetman, die na mens de regering onderzoek doet naar misbruik in de kerk. Ex caritate (Uit liefde), bijna 1200 pagina's dik, is de eerste complete studie naar de geschiedenis van al le zustercongregaties in Nederland- Op het hoogtepunt van hun roem telde Nederland ruim negentig con gregaties met gezamenlijk zo'n 30.000 nonnen. Er zijn nog maar 5202 nonnen over, die gemiddeld 85 jaar oud zijn. Bijna niemand draagt meer een habijt en veruit de meesten wonen in gewone huizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7