11.500 Kappers zitten tegenwoordig overal, M De kapsalon als ontmoetingsplaats 22 Ballet Wie zich wil laten registreren als kapper, hoeft geen diploma te hebben. Zoveel kappers waren er pe[ Een schaar en een kam zijn genoeg. Kamer van Koophandel geregistreerd. IJzendijkse afgestudeerd als museologe almanak 'Structureel tekort parkeerplekken rondom Nieuwstraat in Terneuzen' Kamerorkest zaterdag 20 november 2010 WILDGROEI L L L 1 januari dit jaar landelijk bij de 160 kappers in de regio Van de 160 kapperszaken hebben er 57 mensen in dienst. De rest zijn eenmanszaken. Acht van de 160 zaken zijn filialen van een grotere vestiging. Terneuzen 29 Huist wêêêèwèk Axel 1 Sluis 10 Kloosterzande 9 Oostburg 7 Breskens 6 IJzendijke 5 Philippine 5 Sint Jansteen f| Aardenburg 4 Koewacht Sas van Gent tggj Sluiskil Clinge li Hoek H Vogelwaarde Zuiddorpe t|§ Eede f§2 Graauw L; 2 Groede |"2 Hoofdplaat 2 Zuidzande !|2 Biervliet 1 Cadzand 1 Heikant f 1 Hengstdijk 1 Lamswaarde 1 Nieuw Namen 11 Nieuwvliet 1 Retranchement f1 Schoondijke 1 Spui f 1 Terhole 1 Waterlandkerkje 1 Westdorpe 1 Zaamslag 1 0 5 10 15 20 25 30 Totaal 160 door Martijn de Koning Bedrijven komen en gaan. Vooral dat laatste, nu het crisis is. De eco nomische malaise lijkt echter weinig invloed te hebben op het aantal kappersza ken, meldt de Kamer van Koop handel. Dat stijgt nog steeds. De gevoelens daarover zijn verdeeld. „Ik wens iedereen z'n zaak en z'n brood", benadrukt kapper Theo van de Veire uit Aardenburg. „En niemand mag worden tegengehou den als hij of zij een eigen zaak wil beginnen. Maar nu is er sprake van ongelijke concurrentie", meent hij. Nieuwe kappers krijgen wel erg makkelijk toestemming om zich er gens te vestigen, vindt Van de Vei re: „Toen wij 35 jaar geleden begon nen, mocht je alleen een kappers zaak beginnen in een pand waar een detailhandelsbestemming op zat. Nu zie je zelfs kappers die ge vestigd zijn in een garagebox of een huurhuis. Er wordt wel erg makkelijk overheen gestapt dat je als kapper in een zakenpand veel meer kosten hebt." Van de Veire trekt juist nu aan de bel omdat de Sluise gemeenteraad binnenkort een nieuw bestem mingsplan voor de kom Aarden burg vaststelt. Dat is hét moment om regels over bijvoorbeeld aantal len en vestigingsplaatsen van kap perszaken op te stellen. Van de Veire: „De gemeente Bloe- mendaal heeft een limiet gesteld aan kapperszaken. Eén per zoveel inwoners, niet meer. Dat kan dus ook." De Aardenburgse kapper krijgt, tot op zekere hoog te, steun van de Algeme ne Nederlandse Kappers Organisa tie (Anko). De vakvereniging on derkent het probleem, geeft woord voerder Bart Bijvank aan. „We hebben al jaren te maken met een spanningsveld. Leden attende ren ons er regelmatig op dat kap pers werken vanuit plaatsen waar dat helemaal niet is toegestaan. Ge meenten grijpen vervolgens vaak niet in of legaliseren de situatie." De vereniging zit wel in een spa gaat: ze wil opkomen voor de be staande leden, maar mensen die kapperszaken willen beginnen ook graag een duwtje in de rug ge ven. Bijvank: „Wij kiezen geen partij, maar pleiten vooral voor duidelij ke regels. Zo weet iedereen waar hij aan toe is." De ANKO heeft een brochure die Dick Buijze in zijn kapperszaak aan de Zuidlandstraat; één van de grootste salons van de regio. foto Peter Nicolai Verloedering van het kap persvak? Welnee. Dick en Corine Buijze maken zich er niet zo druk over dat iedereen zich tegenwoordig als kapper mag laten registreren. Vroeger had je daar nog je vakbekwaamheidsdi ploma voor nodig, weet Dick. Maar hij is ervan overtuigd dat het leveren van kwaliteit uiteindelijk de doorslag geeft. „Er is best een markt voor wat goedkopere kap pers, die minder lang geleerd heb ben. Maar klanten die zoiets een keer proberen, komen vaak weer bij ons terug." Het echtpaar, dat kapsalon Buijze in Terneuzen runt, ziet wel een an der gevolg van steeds meer voor zichzelf beginnende kappers: de grote kapsalons verdwijnen. Met acht mensen in dienst heeft Buijze nu één van de grootste vestigingen in de regio. Dat heeft voordelen, vindt het paar. „We kunnen met een deel van het team probleem loos naar cursussen, beurzen en trainingen. Daardoor blijven we op de hoogte van de nieuwste mo de. En de zaak kan gewoon open blijven." De kapsalon heeft dank zij z'n omvang ook een sociale functie, vertelt Corine. „Er zijn mensen die elkaar alleen bij ons ontmoeten. Er worden hier zelfs zakelijke deals gesloten." ijzendijke - De uit IJzendijke af komstige Heieen Sent is afgestu deerd als museologe aan de Am sterdamse Reinwardt Academie. De Bachelor Cultureel Erfgoed on- derzocht 'de representatie van In donesische hedendaagse kunst in de Nederlandse kunstmusea'. Ze wil een bureau voor Indonesische kunst en kunstenaars beginnen. Tip? redactie@pzc.nl Die Hulsterse (single, geen kids) kreeg lolie, de dochter van een vrien din te logeren en dat isJlink aanpo ten als je geen kinderen gewend bent. De dag werd desondanks ge vuld met leuke dingen; een middagje kinderboerderij en daarna mocht lo lie in de supermarkt zelfde avonddis uitkiezen. Na het pannenkoeken- maal mocht lolie nog even poedelen in bad. „Ik moet naar ballet!", riep het logeetje opeens. Van avondaf spraken wist de Hulsterse echter niks af. lolie bleef desondanks stellig vol houden: „Ik moet écht naar ballet!" De Hulsterse greep naar haar tele foon om navraag te doen bij de ma ma van lolie. Verder dan het intoet sen van het nummer kwam ze niet. jolie: „Laat maar. Ik heb al geplast." AANNEMINGSBEDRIJF MOIPMl NIEUWBOUW VERBOUW ONDERHOUD REPARATIE KUNSTSTOF RAMEN EN DEUREN ALUMINIUM RAMEN-ROLLUIKEN-ZONWERING JlGfOQj 0mado" VEKA www.haers.net Tel. 0115-491282 terneuzen - Het Zeeuws Vlaams Kamerorkest geeft zondag 28 no vember een concert in de Grote Kerk in Terneuzen. Onder leiding van dirigent Wil liam Spittael brengt de groep werk van onder anderen Cannabich en Grieg en een fluitconcert van Sta- mitz, waarin fluitiste Sabine de Groote soleert. Het concert wordt afgesloten met de Fireworkmusic van Handel. Aanvang 15.00 uur. door Harmen van der Werf terneuzen - Ondernemers in de Nieuwstraat en omgeving in Ter neuzen hebben een eigen parkeer- onderzoek gehouden. Zij komen in tegenstelling tot de gemeente Terneuzen tot de conclusie dat er op loopafstand een structureel te kort aan parkeerplaatsen is. Royal Haskoning voerde voor de gemeente Terneuzen een parkeer- onderzoek uit. Het bureau stelde vast dat op piekmomenten slechts dertig procent van het aantal par keerplaatsen in gebruik is. Wet houder Co van Schaik gebruikte dit resultaat om bij opheffing te blijven van het parkeerterrein aan de Westerscheldedijk, tegenover het Scheldetheater en vlakbij de horeca en de recent heropende bioscoop aan de Nieuwstraat. De Westerscheldedijk wordt boven dien in 2011 opgehoogd. Het kost dan veel geld om de parkeerplaats weer aan te leggen, is een bijko mend argument van B en W. Ondernemers trokken het onder zoek van Royal Haskoning in twij fel. Ze lieten zelf een studie doen. De hoofdconclusie luidt dat er nu al sprake is van een structureel te kort aan parkeerplaatsen. De Wes terscheldedijk is 'nodig om dit te kort op piekmomenten te beper ken'. En: 'Een vriendelijk, gastvrij parkeerbeleid is essentieel voor de toekomst van bedrijven in de Nieuwstraat en omgeving'. Binnen kort willen de ondernemers weer overleg met Van Schaik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70