61 binnenland D66 sceptisch over DNA-verdrag met Verenigde Staten Hillen moet wel snijden in personeel Roken om op gewicht te blijven Mobieltjes geroofd onder bedreiging Somalische asielzoekers hoeven niet terug naar Mogadishu De defensie-uitgaven lopen zo uit de pas, dat minister Hillen een miljard euro moet bezuinigen. De PvdA wil een parlementaire enquête om alle lijken in de kast te vinden. In sporen soldaat zaterdag 20 november 2010 DEN HAAG - Gerard Schouw van D66 gaat minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) aan de tand voelen over het verdrag dat Neder land met de Verenigde Staten heeft gesloten over het uitwisselen van DNA-gegevens en vingeraf drukken van verdachte personen. Het ministerie van Veiligheid en Justitie maakte de ondertekening van het verdrag gisteren bekend. De bedoeling is dat misdadigers op deze manier sneller kunnen worden opgespoord. Ook DNA-profielen en vingerafdruk ken die bij een misdrijf zijn aange troffen zonder dat er een verdach te in beeld is, kunnen worden ver geleken. De landen krijgen toe gang tot eikaars database. De pro fielen zijn uitsluitend gekoppeld aan een registratienummer. De identiteit van de betrokken per soon is niet te herleiden. Persoons gegevens moeten via een rechts hulpverzoek worden opgevraagd. Volgens Schouw is het zeer twijfel achtig of Nederland zomaar op ei gen houtje zo'n verdrag had mo gen sluiten: „Merkwaardig." Schouw wijst op verdragen van Lissabon en Prüm, waaruit hij op maakt dat dit soort afspraken al leen in Europees verband mag worden gemaakt en niet slechts bi lateraal (tussen twee landen). „Dan krijg je allemaal verschillen de standaarden", aldus het Kamer lid. Het Verdrag van Prüm werd in 2005 door zeven EU-landen geslo ten om uitwisseling van opspo ringsinformatie te regelen. Op december 2009 trad het Ver drag van Lissabon in werking, dat de Europese Unie beter bestuur baar en democratischer moet ma ken. AMSTERDAM - De Amsterdamse po litie heeft vorige week een 18-jari- ge jongen aangehouden die scho lieren tussen de 12 en 14 jaar on der bedreiging van een mes van hun mobiele telefoon beroofde. De berovingen vonden plaats in Amsterdam-Zuid. De verdachte is in bewaring gesteld. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De slachtoffers werden onder be dreiging van een mes meegevoerd en bestolen van hun gsm. Een poli tieteam in district Zuid dat zich be zighoudt met het oplossen van straatroven, stelde een uitgebreid onderzoek in. Bij één van de scholen stond de verdachte, een bekende van de po litie, op camerabeelden. Het re chercheteam wist zijn identiteit te achterhalen. DEN HAAG - Uitgeprocedeerde asiel zoekers uit Somalië hoeven niet te rug naar de hoofdstad Mogadishu. Daar is het te onveilig. Ze mogen voorlopig in Nederland blijven als ze uit Mogadishu komen en ook niet naar een ander deel van Soma lië kunnen. Dat heeft minister Gerd Leers (Immigatie en Asiel) gisteren geantwoord op vragen van de PvdA en de Christenunie. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken vallen door het ge weld in Mogadishu veel slachtof fers onder burgers en worden de mensenrechten er ernstig geschon den. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens hield al uit zettingen naar Mogadishu tegen en ook de Raad van State oordeel de dat Nederland onvoldoende duidelijk had gemaakt waarom een asielzoeker terug kon naar de Somalische hoofdstad. DEFENSIE Minister Hans Hillen van Defensie staat voor een zwa re ingreep. Met een miljard euro minder, moet hij toch een volwaardige krijgsmacht op de been houden. door Gerard den Elt Zonder de krijgsmachton derdelen in de kern te ra ken, moet minister Hans Hillen de komende ja ren een miljard euro zien te bespa ren en om te buigen ten opzichte in het huishoudboekje van Defen sie, waarin nu 8,5 miljard omgaat. De ingreep heeft vooral plaats bij het personeel, dat van 69.000 moet inkrimpen tot 57.000 man. Op grond van de afspraken in het regeerakkoord heeft Hillen weinig andere mogelijkheden dan snijden in het personeel. Afgesproken is namelijk dat alle krijgsmachtonder delen in stand blijven. „Het kabi net kiest voor een veelzijdig inzet bare krijgsmacht met het daarbij behorende ambitieniveau", zijn CDA, VVD en gedoogpartner PW overeen gekomen. Luchtmacht, landmacht en marine blijven natio naal en internationaal opereren. „De krijgsmacht is ook een vol waardige veiligheidspartner in de strijd tegen drugs, terrorisme, ille gale immigratie en piraterij." Volgens Hillen bestaat er een 'on balans' tussen het beschikbare bud get van Defensie en het ambitie- en activiteitenniveau. Ofwel: een deel van het beschikbare geld wordt verkeerd besteed. Voortdurende reorganisaties die tot doel hadden het militaire appa raat slagvaardiger en beter inzet baar te maken, hebben onvoldoen de effect gehad. De afgelopen maanden klonken doorlopend klachten. F-16's waren beperkt in zetbaar, soldaten mochten minder schieten en minder oefenen; zelfs de vervanging van de kleding was onderworpen aan bezuinigingen. In zijn brief aan de Tweede Kamer schetste Hillen deze week een naar zijn zeggen 'demotiverend' beeld. Zelfs op het budget voor het onderhoud aan douches en toilet ten en kazernes was beknibbeld. Zo is op tal van terreinen geld overgeheveld van het ene potje naar het andere. Gelijktijdig groei de het aantal niet direct inzetbare personeelsleden, zeker in verhou ding tot het aantal operationeel in zetbare militairen. Hillen consta teert ook dat de missies in Afgha nistan veel van de krijgsmacht heb ben gevergd. „Het kabinet zal de begroting langs de lijnen van het primaire proces van defensie inrichten", zo heet het in het regeerakkoord. Tref woorden zijn personele gereed heid, materiële gereedheid en geoe fendheid. Dat betekent slecht nieuws voor defensiepersoneel met een bureaubaan. Na hun opleiding doen 'luchtmobieler!' hun groene baretten weg om rode ba retten te krijgen. foto ANP LEIOEN - Fans van Erik Hazelhoff Roelfeema kunnen in Leiden letter lijk in zijn voetsporen treden. De gemeente biedt wandelingen aan die voeren langs belangrijke loca ties uit het leven van de Soldaat van Oranje. De stadswandelingen zijn bedacht vanwege het succes van de musical. De tocht leidt on der meer langs de studentenkamer van Roelfzema, waar een aantal scènes van de film is opgenomen. Veel vrouwen en meisjes roken om dun te blijven. „Ik stopte met roken en kon een hele nieuwe garderobe kopen." door Frouke Tamsma De keren dat Sally Polder vaart fors aankwam, houden gelijke tred met de keren dat ze stopte met roken. Vier jaar gele den deed de 30-jarige crècheleid ster uit Amsterdam, 60 kilo licht, dat voor het eerst. Ruim anderhalf jaar later tikte de wijzer van haar weegschaal de 75 aan. „Ik kon een hele nieuwe garderobe kopen." Rokers zijn lichter dan niet-rokers en ex-rokers. Gemiddeld 2,5 tot 6 kilo, zeggen het Voedingscentrum en Stivoro, het centrum voor stop pen met roken. Vier op de vijf ro kers komen aan na te zijn gestopt. De gemiddelden die diverse stu dies hiervoor aangeven lopen uit een van 2,5 tot 6 kilo. „Waarbij het hogere gemiddelde waarschijnlijk een betere schatting is dan het lage re", zegt directeur Lies van Gennip van Stivoro. Veel rokers, vooral meisjes en vrou wen, stoppen niet met hun onge zonde verslaving uit angst om aan te komen. Uit Duits en Belgisch onderzoek blijkt dat 'dun blijven' voor tienermeisjes hoofdreden is om te roken. En een deel van de stoppers begint weer met roken als ze merken dat ze zwaarder wor den. Liever ongezond en dun dan gezond en dik, denken ze. Deskundigen zijn het er inmiddels over eens dat de stofwisseling daadwerkelijk vertraagt als je niet meer rookt. Het lichaam ver brandt eten minder snel. „Roken remt bovendien je eetlust. Want eenmaal gestopt heb je behoefte aan zo'n 150 kilocalorieën meer op een dag", zegt Walter van Litzen- burg van de Stoppen-met-roken poli in het Eindhovense Catharina- ziekenhuis." De poli behandelt jaarlijks zo'n 250 verstokte rokers. Om het gemis aan sigaretten te compenseren zoeken veel stoppers een alternatief Van Litzenburg: „Dat betekent vaak dat ze meer snoepen. Het eten wordt vaak ook lekkerder, omdat je smaak veran dert als je niet meer rookt." Roken vergroot de kans op long kanker en hart- en vaatziekten. Stoppen met roken levert in princi pe dan ook meer gezondheidsvoor delen op dan nadelen, zeggen de deskundigen. Maar of dat ook nog geldt als je er dik dertien kilo door aankomt, durven ze niet te zeg gen. Dat is nooit onderzocht. Programma's om te stoppen met roken komen vanaf 1 januari in de basisverzekering. Het gaat om ge dragstherapie en om farmacologi sche hulp als nicotinepleisters.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 6