iar Amsterdam Arena port 133 Martin Jol ziet druk als uitdaging Jan Smeekens is in Duitsland altijd snel Inschrijving tweede editie PZC Voetbalquiz geopend Turner Wammes in drie toestelfinales HSV acht weken zonder Mathijsen Erwin Nuytinck maakt debuut bij RBC Rolstoelatlete kan weer lopen door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Als de voorbereiding op een competitiewedstrijd zo kort is als ditmaal, moet je de kost bare tijd optimaal gebruiken en eventuele afleidingen zoveel als mogelijk uitbannen. Dat was dan ook de reden dat PSV gisteren in de aanloop naar de topper tegen Ajax achter gesloten deuren train de, verldaarde coach Fred Rutten. Van tactische uitprobeersels was geen sprake geweest, stelde hij. Rutten zag veel van zijn spelers na hun midweekse interlandverplich tingen donderdag pas weer voor het eerst. Tot zijn vreugde kreeg hij iedereen fit terug. Een aantal van zijn collega-coaches was min der fortuinlijk. Rutten brak een lans voor een minder drukke inter nationale wedstrijdkalender. Al leen al de lange reizen die sommi ge spelers in een paar dagen tijd moeten maken zijn verre van ide aal. De belasting wordt dan wel erg groot, meent Rutten. „Zeker in een seizoen na een WK moeten we er met zijn allen kritisch op zijn", sprak hij. Zijn eigen topspeler Ibrahim Afel- lay speelde woensdag met Oranje negentig minuten tegen Turkije. Er is bij de middenvelder geen sprake van vermoeidheid. Dat Afel- lay na het WK voetbal weer rustig begon bij PSV en dat hij net als een aantal anderen geregeld rust krijgt als het even kan zal daaraan zeker hebben bijgedragen, aldus de coach. Rutten gaf aan trots te zijn dat PSV met Afellay weer een speler gaat afleveren bij 'een van de groot ste clubs van de wereld'. „Voor hem is het natuurlijk hartstikke mooi. Voor ons is het wel verve lend." Toch is de kans volgens hem klein dat PSV in de winter een versterking gaat aantrekken. Rutten wil Afellay tot aan zijn ver trek naar FC Barcelona nog opti maal gebruiken, te beginnen van avond tegen Ajax. „Een wedstrijd op zich", aldus de coach. „Ajax staat onder heel veel druk, maar dat motiveert ook extra." Toch moet zijn team een goed resultaat kunnen behalen, meent Rutten. „We hebben genoeg ervaren jon gens die weten wat er in dit soort duels bij komt kijken." Centraal voorin krijgt Jonathan Reis na een schorsing van twee duels waar schijnlijk weer de voorkeur boven Marcus Berg. Een keuze voor Reis is „afgezet naar de productie niet onlogisch", zoals Rutten het for muleerde. De coach kan in Amsterdam moge lijk niet beschikken over Orlando Engelaar. De middenvelder heeft last van zijn lies en van zijn onder been. Hij werd gisteren nog onder zocht en pas vandaag wordt duide lijk of Engelaar inzetbaar is. Ireen Wüst zwaait naar het publiek na haar race op de 1500 meter in Berlijn. foto Hannibal Hanschke/EPA 'We hebben genoeg ervaren jongens die weten wat er in dit soort duels bij komt kijken' PSV-coach Fred Rutten slaagde poging in de maand augus tus om de Champions League te bereiken, is Ajax nu het spoor bijs ter. Nederlagen tegen FC Utrecht, Auxerre, ADO Den Haag en AZ zorgen voor het nodige chagrijn in Amsterdam. Jol: „Ons positiespel van achteruit en op het middenveld moet beter om onze spitsen in stelling te kun nen brengen. En die spitsen moe ten ons als team laten spelen." De wisselwerking tussen Luis Suarez en Mounir El Hamdaoui laat te wensen over. Bovendien doen ze in aanvallende en verdedigende zin niet altijd de dingen die de ploeg helpen. Suarez gaat overigens zonder één groepstraining bij Ajax de cruciale wedstrijd tegen PSV in. De aan voerder keerde pas gistermiddag te rug van de vriendschappelijke in terland Chili-Uruguay. Hij miste daardoor de steunbetui ging van een groep supporters, die vóór de training op De Toekomst trainer en spelers een hart onder de riem wilden steken. Het wordt voor Ajax erop of eron der tegen PSV, dat zes punten voorsprong heeft. Jol: „Vorig jaar hebben we ook een dip gehad en daar zijn we ook uitgekomen. Dat moeten we nu weer doen." Ajax kan beschikken over Demy de Zeeuw en Urby Emanuelson, die zich met een blessure afmeldden voor de interland Nederland-Tur- kije. André Ooijer is geschorst. AMSTERDAM - Niet Johan Cruijff, de supporters of de media hebben de druk veroorzaakt waaronder Ajax toeleeft naar de wedstrijden tegen PSV (vanavond) en Real Ma drid (dinsdag). „Die druk hebben we zélf veroorzaakt," zegt trainer Martin Jol. De ervaren oefenmeester raakt er niet van in de war, vertelde hij gisteren tijdens de persconferentie. „Ik er vaar die druk als uitdagend. Je hebt randzaken en hoofdza ken. Wij moeten ons beperken tot de hoofdzaak: het voetbal. Dat moet beter. En we moeten win nen." Na een hoopgevende tweede helft van het vorige seizoen en een ge- zaterdag 20 november 2010 GLASGOW Allroundturner Jeffrey Wammes heeft tijdens het grandprixtoer- nooï van Glasgow de finale bereikt op drie onderdelen: vloer, sprong en rek. Debutant Bart Deurlo mag van daag bij het paardspringen ook meedoen met de 'grote jongens'. Wammes liet volgens de jury de beste rekoefening zien, beloond met 14,875 punten. De vrije oefening leverde Wammes 15,05 op. Daarmee werd hij in de kwalificatie zesde. Deurlo redde het met 14,15 niet op dat onderdeel. HAMBURG Joris Mathijsen heeft tijdens de oe feninterland van het Nederlands elftal tegen Turkije gescheurde en kelbanden opgelopen. Volgens zijn werkgever Hamburger SV staat de 30-jarige international daardoor acht weken aan de kant. Dat liet de Duitse club gisteren weten. Mathijsen kwam vlak voor rust ver keerd neer na een luchtduel. De centrumverdediger klapte daarbij door zijn linkerenkel. Mathijsen werd meteen naar een nabijgele gen ziekenhuis vervoerd, waar zijn enkel in het gips werd gezet. ROOSENDAAL Erwin Nuytinck uit Wolfaartsdijk heeft gisteravond zijn debuut voor RBC Roosendaal gemaakt in de Ju- piler League. Hij deed dat in de met 2-1 gewonnen wedstrijd tegen Helmond Sport. De voetballer viel twaalf minuten voor tijd in. Nuy tinck is afkomstig van SSV'65 uit Goes. Den Bosch verloor verrassend bij AGOW: 3-1. Wilmer Kousemaker begon in de basis bij Den Bosch en werd vlak voor tijd gewisseld. Ist- van Bakx zat weer op de bank en mocht na 75 minuten invallen. AMSTERDAM Monique van der Vorst is geen pa ralympisch atlete meer. De gehandi capte sporter van het jaar 2009, die sinds haar dertiende was gekluis terd aan een rolstoel, kan weer lo pen. Dat meldde De Telegraaf giste ren. De 26-jarige Van der Vorst vero verde op de Paralympische Spelen in 2008 in Peking twee zilveren me dailles op de handbike. Dit voor jaar kreeg Van der Vorst tijdens een trainingskamp een verkeerson geluk. Na dat ongeval begonnen haar verlamde benen weer gevoel te krijgen. Ze kan nu weer lopen. door Johan Stobbe BERLIJN - Jan Smeekens en schaat sen in Duitsland is een succesvolle combinatie. Vorig seizoen pakte hij in Erfurt zijn allereerste over winning in de wereldbeker. Toen gebeurde dat in een uitgedund na-olympisch veld. Gisteren in Ber lijn sprintte de 23-jarige Sallander tussen de voltallige wereldtop naar de tweede plaats (35,04 seconden). Slechts een honderdste van een se conde kwam hij tekort op de Ja panse winnaar Joji Kato. De eerste minuut na de finish van Kato baalde Smeekens als een stek ker. „Je mist de kers op de taart", zei hij. Maar na die minuut kon de Control-sprinter toch wel genie ten van zijn optreden. „Er zit voor uitgang in mijn schaatsen. Een goe de tweede plek, nadat ik vorige week in Heerenveen een race ver prutste." Smeekens moest even denken waar hij nou meer van had genoten. De vier opeenvolgen de zeges aan het eind van vorig sei zoen of de tweede plaats van giste ren. „Die overwinningen gaven een goed gevoel, maar tweede tus sen al die toppers is ook wel gaaf." Smeekens heeft de kruising als ge vaarlijk wapen aan zijn arsenaal toegevoegd. Op de kruising maakt hij harde, rake klappen. „Daar ben ik een van de snelsten", wist de sprinter. „Ik haal de 59 kilometer per uur." Nu nog werken aan de opening. Daar verliest 'de Japan ner uit Salland' nog altijd een tien de op zijn voorbeeld Kato. Misschien kan hij eens te. rade gaan bij Jacques de Koning. Die klokte gisteren 9,58 seconden over de eerste 100 meter. Daarmee schaatste hij Gerard van Velde uit de boeken als de Nederlander met de snelste opening. Die klokte ooit 9,59- door Rudy Boogert MIDDELBURG - De inschrijving voor de tweede editie van de PZC Voetbalquiz is geopend. De quiz wordt op zaterdagavond 15 januari gehouden in de Voetbal Experience, die op dat moment waarschijn lijk hernoemd is tot Nationaal Voetbalmuseum. Evenals in de eerste editie wordt er gespeeld in koppels en is de deelname gratis. De eerste voetbalquiz werd gewonnen door de broers Max en Tim Joosse uit Goes. Zij kregen een voetbalreis aangeboden door voetbal- reizen.com. De broers kozen voor de wedstrijd Barcelona-Sevilla, die eind vorige maand werd gespeeld. Ze zagen in Camp Nou Lio nel Messi schitteren met twee doelpunten in de met 5-0 gewonnen wedstrijd. Het prijzenpakket wordt in een later stadium bekendgemaakt. In schrijven kan vanaf heden via www.pzc.nl/voetbalquiz. Er is ruimte voor zeventig koppels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65