Bezoekers aan het brilmuseum 241 zeeland Dribbels stukk I stukken i EVEN NAAR HET TOILET Wie het Brilmuseum in Burgh-Haamstede bezoekt, moet zeker ook het toilet bekijken. Ook daar kom je ogen tekort. Vier brillen van Koningin Juliana in het museum Winterfair in molen De Lelie Scharendijke Bouw van Ter Duin officieel van start Peelander komt met (ver)nieuwde bieren Ogen tekort Schouwen-Duiveland beschikt over diverse musea, elk met een eigen collectie. In deze serie vertellen Schouwen-Duive- landers over een bijzonder voorwerp uit een van de vele vitrines. zaterdag 20 november 2010 S dat hij brillen verzamelt. En wie dat niet weet, helpt hij een hand je; bijvoorbeeld door brildragende beroemdheden te schrijven met de vraag of hij hun bril mag heb ben. De meesten reageren in het geheel niet. Ook op de zeven brie ven aan Nelson Mandela heeft Bergmans nog geen antwoord ont vangen. Toch heeft de verzamelaar ook successen. Huub Oosterhuis was de eerste die positief reageerde en ook Paul van Vliet en pater Van Kilsdonk hebben brillen geschonken. Maar de ooit toegezegde brillen van Miep Gies en majoor Bosshardt heeft hij uiteindelijk nooit gekre gen. Het bezoek kijkt zijn ogen uit. De vele verlichte vitrines hebben elk hun eigen onderwerp: op kleur, tijdperk, soort, herkomst, rariteit of medisch. „Je komt hier inder daad 'ogen tekort' om alles te zien", bevestigt Kool. „Dit is dè tweede keer dat ik hier ben en ik zie brillen die ik de vorige keer over het hoofd heb gezien. Het leu ke is ook dat dit museum niet al leen de geschiedenis van de bril laat zien, maar ook de ontwikke ling van de nieuwste brillen en trends." In het Brilmuseum is een aparte vi trine gewijd aan de brillen van ko ningin Juliana. Deze hangen-aan de muur, omgeven door objecten waarop Juliana is afgebeeld met diezelfde brillen. „Deze brillen werden in één kavel geveild", vertelt Henk Bergmans. „Vandaar dat ik er vier heb. Ik denk dat ze ongeveer een periode van tien jaar beslaan." Voor Bergmans is het vooral be langrijk wie de bril gedragen heeft, niet of het de mooiste of duurste bril is. SCHARENDIJKE BURGH-HAAMSTEDE Vandaag gaat de bouw van Grand Hotel Ter Duin in Burgh-Haamste de officieel van start. Het hotel komt aan de Hogeweg in Burgh, na bij manege Lisiduna. Initiatiefnemer Marco Bij de Vaate van projectontwikkeling DPP Vast goed en Leo van Vliet, toekomstig exploitant zullen de eerste paal slaan. Hotel Ter Duin bestaat uit particuliere appartementen die ver huurd worden. Voor dit concept was veel belangstelling en de ver koop verliep voorspoedig. ZIERIKZEE De Zeeuwse Peelander is ver nieuwd. De brouwerij brengt in middels acht bieren op de markt die komende vrijdag vanaf 17.00 - 19.00 uur te proeven zijn in café de Gekroonde Suikerbiet aan de Nieu we Haven in Zierikzee. De brou wers zijn aanwezig om uitleg te ge ven. Peelander bier is ontstaan op Noord-Beveland en bestaat sinds 1992. De ambachtelijk gebrouwen bieren zijn bekend vanwege de ro mige schuimkraag. door Inge Heuff Brilmuseum 'Ogen te kort' aan de Dapper- weg in Haamstede kun je niet zo maar binnen lopen, je moet even een afspraak maken. Maar dat is meer dan de moeite waard, vindt Klaas Kool uit Zierikzee. „De eerste keer dat ik er naar toe ging, verwachtte ik er niet zoveel van. Ik dacht een aardige verzame ling brillen te zullen zien. En aan gezien ik al sinds m'n zesde een bril draag, zou ik er vast wel een montuur van herkennen. Maar het Brilmuseum is echt een mu seum dat diepgang over het onder werp biedt in de vorm van per soonlijke uitleg en de expositie over de ontwikkeling van de bril en de oogmeting." Kool vindt het dan ook lastig om een specifiek museumstuk te benoemen, maar gaat uiteindelijk voor de vier bril len van koningin Juliana. „Bijzon der dat Henk Bergmans daar de hand op heeft weten te leggen. Henk Bergmans, telg uit een opti cienfamilie, is de oprichter van het Brilmuseum. Samen met zijn part ner Fred van 't Loo ontvangt hij de gasten. Het is voor de tweede keer dat Klaas en Trees Kool het museum bezoeken, deze keer met vrienden uit Zoetermeer. Een museumbezoek aan het Bril museum begint altijd met koffie of thee en iets lekkers erbij. Bergmans legt uit hoe de verzame ling tot stand is gekomen. Veel heeft hij gekocht, via (internetvei lingen. Ook heeft hij exemplaren gekregen van mensen die weten Het Brilmuseum bestaat nu vier jaar en beschikt over 25 vitrines en een ongetelde hoeveelheid bij zondere brillen. De oudste exemplaren dateren uit 1650 tot 1700 en komen uit Neu renberg, die stad stond bekend om zijn lenzenslijpers. Het kleinste exemplaar is een steel-lorgnet van anderhalve centi meter met etuitje. Behalve naar brillen van beroemd heden is Bergmans ook nog op zoek naar bijvoorbeeld een Eski- mobril van been of hout met een spleet om door te kijken en vastge bonden met een leren veter. In het weekend van 3 en 4 decem ber wordt in en bij de molen De Le lie in Scharendijke een winterfair gehouden. De fair biedt een zeer ge varieerd aanbod aan koopwaar. Op beide dagen is de molen te be zichtigen en is het restaurant van de molen open voor een kopje kof fie of een hapje eten. De winterfair start op vrijdag 3 de cember om 15.00 uur en loopt tot 21.00 uur. Zaterdag is de fair open van 10.00 -16.00 uur Het museum is in het bezit van vier brillen van prinses Juliana. Dribbels. Daar ben ik dol op. Wat een lieve mensen en leuke speeltjes! Sommige van mijn vriendjes en vriendinnetjes lopen al bijna, dus ik oefen heel wat af. Morgen. :ffjP Kindercentrum Kindercentrum met babygroep, dreumesgroep, peutergroep en sportieve BSO aan de Zwem bad weg 1-5, Goes. Volgens de nieuwste ambities van Kinderopvang de Bevelanden, (0113) 619090 www.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62