Br aveburger wil van Werk van Annie Kouwer heeft Majesteit behaagd Naam Van der Zwan voor altijd verbonden aan theater Mondragon 22 CULTUUR Optredens bij rockfestival Manege Grol in Renesse en in Toch verdubbeling glastuinbouw in Magdalenapolder op Flakkee Het juiste moment voor een nieuwe badkamer of keuken 1941 - 2010 betaalbare kwaliteit met ons eigen keukenmerk topproducten van Baderie en SieMatic www.j-twee.nl m Tijdelijk mii SieMatic arv Smvê'h zaterdag 20 november 2010 Annie Kouwer krijgt door burgemeester Gerard Rabelink een lintje opge speld vanwege vijftig jaar werk voor het Rode Kruis, foto Ronald den Dekker door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - „Ik ben verschrikkelijk dankbaar. Dit is overweldigend", zei Annie Kouwer, terwijl ze haar tranen onderdrukte. De Zierikzeese werd gisterochtend op haar tachtigste verjaardag ver rast met een Koninklijke onder scheiding. Die kreeg ze in gebouw De Driehoek door burgemeester Gerard Rabelink opgespeld vanwe ge vijftig jaar vrijwilligerswerk voor het Rode Kruis. Zieken en ouderen kunnen altijd op een bezoekje van haar rekenen. Rabelink: „U heeft voor iedereen een troostend woord." Sinds 1999 is ze bovendien coördi nator van de Welfare van het Ro de Kruis. In de zorgcentra zet zij handwerkgroepen op en de daar gemaakte werkstukken verkoopt ze ten bate van het Rode Kruis. Op haar leeftijd schuwt mevrouw Kouwer tijdens collectes de langste route niet. Kouwer zet zich ook in voor Bad Berka, zustergemeente van de Her vormde Gemeente Zierikzee in voormalig Oost-Duitsland. Ze za melt geld in, onderhoudt het con tact en gaat mee tijdens uitwisse lingen. 'Rode Kruisbestuur en fami lie hebben het lintje goed geheim gehouden. De jarige dacht uitgeno digd te zijn voor de koffie. „O, dat zal toch niet," reageerde zij toen Rabelink de formule 'Het heeft Ha re Majesteit behaagd' uitsprak. door Ali Pankow Braveburger luidt de naam. Het idee daarvoor ont sproot jaren geleden uit een liedtekst van de hand van zanger/gitarist Ron de Visser uit Zierikzee. Met twee geplande optredens is er ineens sprake van een 'volle agenda' voor deze Neder landstalige band. Die optredens zijn morgenavond bij het Rockfestival van manege Grol in Renesse en zondagmiddag 28 november in filmtheater FiZi in Zierikzee. Luister brave burger, Het is gedaan met de moraal, want sjoemelen en jatten dat doen we allemaal. Zo luiden de beginregels van dat betreffende lied. „Dat brave burger klonk wel lekker en daarmee was de naam van onze band geboren: Braveburger, aan elkaar geschre ven", vertelt De Visser. De harde kern van dit Nederlandstalige trio bestaat naast hem nog uit: Olaf Willemsen (drummer) en Collin Clement (bassist). Maar de leden van Braveburger willen wat meer: tijdens optredens breder uitpak ken met aanvulling van gastmuzi kanten en als het even kan ook OUDE-TONGE - Flakkeese glastuin bouwers mogen achttien hectare nieuwe kassen bouwen in de Mag dalenapolder bij Oude-Tonge. De provincie Zuid-Holland heeft dit gebied aangewezen voor dit doel. De glastuinbouwers in de ge meente Oost-Flakkee hebben mo menteel vijftien hectare tot hun beschikking. De provincie stelt als voorwaarde dat in de nieuwe kas sen milieuvriendelijker en rendabe ler wordt gekweekt. In een eerder voorstel van de provincie mocht er in Oost-Flakkee 400 hectare glas bij komen. Na verzet vanuit de ge meenteraad en de bevolking is dit plan losgelaten. Toch moest er een oplossing komen voor het tekort aan oppervlakte glastuinbouw. Veel grond is gebruikt voor wo ningbouw of de aanleg van na tuur. Daarom zijn nu vier gebie den, waaronder Oost-Flakkee, aan gewezen waar in totaal 130 hectare glas wordt gebouwd. Twee dagen voor zijn 69ste verjaardag is woensdag Zie- rikzeeënaar Nico van der Zwan overleden. Zijn naam zal in deze regio voor altijd verbonden blijven met theater Mondragon in Zierikzee, dat in zijn tijd nog ge woon Concertzaal heette. Nico van der Zwan is bij velen be kend als theaterdirecteur - een func tie die hij twintig jaar heeft ver vuld - en eigenaar van restaurant Mondragon aan de Oude Haven in Zierikzee. In een interview in de Zierikzee- sche Nieuwsbode na zijn afscheid in 1996, zei Van der Zwan warme herinneringen te koesteren aan op- Nico van der Zwan tredens van Mary Dresselhuys, wier schoenen hij uit de bagagekist moest opdiepen en die hem ook - op de gang en niet in de kleedka mer - haar jurk liet dichtritsen. Ook op een optreden van Paul van Vliet keek Van der Zwan in het in terview met plezier terug. De caba retier gaf na zijn voorstelling nog een besloten optreden voor een aantal in de Concertzaal achterge bleven PTT'ers. Van der Zwan kon vrolijk, maar soms ook uiterst nurks zijn. „Je bent geliefd, of je wordt verguisd", was een bekende uitspraak van hem als het ging om kritiek op zijn theaterprogrammering. Nico van der Zwan en zijn echtge note Els kwamen in 1975 naar Zie rikzee als uitbaters van restaurant Mondragon dat hij huurde van bak- kerijgrondstoffenfabriek Zeelandia. Daarvoor had hij in de horeca van Gorichem en in de stadsschouw burg van Utrecht gewerkt. Nico van der Zwan wordt dinsdag gecremeerd. J<D Jï koKonS baden Kom naar onze showroom! Grenadierweg 17 Middelburg maar6%BTw °P bouw- en 'nstallatie Werk Braveburger met vlnr: Ron de Visser, Olaf Willemse, Collin Clement en gastgitarist Rienk Nobbe in hun repetitieruimt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 60