b 5 Kunstsector biedt Klappen vroegboekkorting op camera Brand legt spoornet Utrecht geheel plat ï'kmk uw Joop van den Ende stelt ton beschikbaar Presentator zelf gast in laatste Villa Felderhof biidkiifriar c| versluis willeboer zaterdag 20 november 2010 door Bert Pots BIDDINGHUIZEN - Steeds meer festi vals en kunstinstellingen doen hun kaartjes eerder in de verkoop. Zij proberen op die manier de btw-verhoging van 6 naar 19 pro cent te omzeilen. Zo begint de kaartverkoop voor het driedaagse festival Lowlands in augustus 2011 al op vrijdag 26 no vember. Een kaart voor het festi val, inclusief servicekosten, kampe ren met tent, parkeren en de pen delbus kost dan slechts 165 euro. Na invoering van het hoge btw-ta- rief komt er 20 euro bij. Mojo toonde zich de afgelopen we ken fel tegenstander van de btw-verhoging van 6 naar 19 pro cent. De vrees bestaat dat bij het hoge tarief het aantal bezoekers met tien procent zal afnemen. Vrees voor afnemende belangstel ling bestaat er ook bij De Nationa le Opera. Half januari is de premiè re van Het sluwe Vosje. Voor de opera, gebaseerd op een li bretto van Janacek, in het Amster damse Muziektheater is de kaart verkoop vorige maand al begon nen. De beste plekken kosten nu 110 eu ro. Na de verhoging van de omzet belasting moet voor dezelfde stoel 128,15 èuro worden betaald. „Een echtpaar moet straks ruim 36 euro extra betalen. Dat is veel geld. On ze voorstellingen zijn lang niet al tijd uitverkocht. Wij vrezen daar om echt voor een afnemende kaartverkoop", verklaart een woordvoerder van de opera. De Nederlandse Opera moet nog een besluit nemen over de exacte da tum waarop de prijsverhoging wordt verrekend. „Uiteraard moe ten wij vanaf 1 januari de hogere btw-inkomsten aan de Belasting dienst afdragen, maar misschien nemen we dat wel enige tijd voor lief" Twaalf jaar geleden, toen een verlaging van het btw-tarief werd doorgevoerd, volgde De Nationale Opera ook niet onmiddellijk met een prijsverlaging. Of neem een concert van Jan Smit. Een kaartje voor de Arena tribune in Rotterdam Ahoy kost volgende maand 39,50 euro. Vol gend jaar zal zo'n concert mis schien wel 15 euro duurder zijn, voorziet Jaap Buys van artiestenbu reau Volendam Music bv. „De btw-verhoging als zodanig leidt minimaal tot een prijsverhoging van 5 euro. Maar dat is niet het he le verhaal. Door de prijsverhoging groeit het risico dat we niet alle kaarten zullen verkopen. De zaal, de techniek en de bewaking blij ven wel even duur. Stel dat we van de twaalfduizend beschikbare kaar ten er tweeduizend niet verkopen, dan lopen we 90.000 euro aan in komsten mis. Dat risico moet wor den omgeslagen over de tiendui zend kaarten die we wel verkopen. Dat leidt dan tot een extra prijsver hoging van 9 euro per kaartje." Mojo is niet de enige die de btw-verhoging creatief te lijf gaat. Producent V&V Entertainment biedt 10 procent korting op kaart jes voor de musical Spamalot die vóór 1 januari worden gekocht. Ook de kaartjes voor het meerdaag se christelijke muziekfestival Xnoizz Flevo Festival bij Apeldoorn en het Zwarte Cross Festival in Lichtenvoorde gaan de kaartjes eerder te koop aanbieden. HILVERSUM - De Joop van den Ende Foundation stelt 100.000 euro be schikbaar voor een praktische handleiding voor fondsenwervers in de podiumkunsten. Joop van den Ende maakte dat gisteren be kend aan de vooravond van de lan delijke protestacties tegen de bezui nigingen op cultuur. Volgens Van den Ende is het hoog tijd dat bestuurders in deze sector zich de 'truq'es' van het fondsen werven eigen maken: „De handlei ding moet in september volgend jaar klaar zijn. En als er meer geld voor nodig is, komt dat er ook." DEN HAAG - De klappen die PW-Kamerlid Marcial Hernandez eind september zou hebben uitge deeld aan een ambtenaar in een Haags café zijn op video vastge legd. Dat heeft het Openbaar Mi nisterie gisteravond bevestigd. Het OM wil niet zeggen wat er precies op de beelden te zien is. „Zonder dat er eerst een vervolgingsbeslis sing is genomen, zeggen we daar niets over", aldus de persofficier van justitie in Den Haag, Wouter Bos. Het NOS journaal meldde gisteren dat er beelden bestaan van een be veiligingscamera, waarop te zien zou zijn dat Hernandez in een café twee klappen gaf aan een ambte naar van het ministerie van Econo mische Zaken. De camera hangt bij dit café. De NOS erkent niet zelf over die beelden te beschik ken, maar claimt wel over bron nen te beschikken die het bewijs hebben gezien. Hernandez werd op 29 september aangehouden na een vechtpartij in een café aan het Haagse Plein, te genover het gebouw van de 1\vee- de Kamer. De 36-jarige PW'er werd een nacht vastgehouden in een Haagse politiecel. Aanvanke lijk ging het verhaal dat Hernan dez de ambtenaar een kopstoot had gegeven. Het slachtoffer, dat in zijn gezicht gewond raakte, deed aangifte van mishandeling. Het Kamerlid heeft de geweldple ging en mishandeling tegenover Geert Wilders ontkend. De PW- leider zei na de affaire: „Als hij (Hernandez, red.) zegt dat hij die kopstoot niet heeft gegeven, geloof ik dat." Hij tekende daarbij wel aan dat hij zou afwachten of het OM tot vervolging zou overgaan. Wilders had gisteravond opnieuw contact met Hernandez. Daarin herhaalde het Kamerlid dat hij niet had geslagen. Volgens de frac tievoorzitter van de PW is daar om geen nieuwe situatie ontstaan. schreeuwde gisteren uit protest tegen kunstbezuinigingen. Vandaag is de foto Toussaint Kluiters/ANP UTRECHT - Een brand in de verkeersleidingspost bij station Utrecht Centraal heeft er gisteren voor gezorgd dat het treinverkeer rondom Utrecht stil kwam te lig gen. Even na zeven uur was de brand geblust en werd de post vrij gegeven, maar doordat er aanzien lijke schade was aangericht kon die niet in gebruik worden geno men. Duizenden reizigers strand den daardoor op het Centraal Sta tion van Utrecht, onder meer veel vrouwen die op bezoek waren bij de Margriet Winter Fair in de na bijgelegen Jaarbeurs. Daar werd een zaal vrijgemaakt om reizigers gedurende de nacht te kunnen on derbrengen. Het rode kruis bracht vijfhonderd veldbedden naar de Jaarbeurs en liet er nog eens vijfhonderd bed den uit de magazijnen komen. Via Twitter deden tientallen gestrande reizigers oproepen aan elkaar om gisteravond toch naar huis te kun nen komen. Bij de taxistandplaats bij het station zag het zwart van de mensen. De wegen rond het sta tion stonden helemaal vol. Hon derden auto's probeerden richting het station te rijden, maar er ston den kilometers lange files. De NS zette bussen in om reizigers naar andere stations te brengen. De treinen rijden waarschijnlijk ook vandaag niet, meldt ProRail. Het treinverkeer rond Roosendaal was gisterochtend ook verstoord, omdat vlakbij het station een goe derentrein was ontspoord. Door nog onbekende oorzaak raakten zes wagons uit de rails. Op de tra jecten Roosendaal-Breda en Roosendaal-Lage Zwaluwe werden bussen ingezet. Rond 12.00 uur was het spoor weer vrij en kon het treinverkeer worden hervat. HILVERSUM - Het programma Villa Felderhof stopt. Dit maakte de NRCV gisteren bekend. In de laatste aflevering van het pro gramma van Rik Felderhof, op 27 december, wordt de gastheer zelf geïnterviewd door Joris Linssen. De twee praten met elkaar over de jeugd van Felderhof, het leven in de villa, zijn carrière en de toe komst. Het programma Villa Felderhof was vanaf 1996 te zien bij de NCRV. Rik Felderhof ontving bijna twee honderd gasten in zijn villa aan de Cote d'Azur. Een van de bekend ste afleveringen is het verblijf van Majoor Bosshardt en Herman Brood. Maar ook Pim Fortuyn, Frédérique Huydts, André Hazes, Jan Smit en Jos Brink verpoosden op het Franse landgoed en vertel den over hun leven en werk. Arnesteinweg 27, Middelburg Tel0118 -62 90 56 info@versluisenwilleboer.nl www.versluisenwilleboer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 5