41 binnenland Minister: spitsstrook altijd open T©©S CL: geen kinderbijslag voor hogere inkomens Brugklasser spuit met pepperspray Douwe Buursma wint Rekendictee Stad wil geen pasjes voor coffeeshops Hospitaal om info over dader gevraagd VERKEER Extra rijbaan bij grote drukte Koster verdacht van ontucht in de kerk Politie schiet verdachte neer zaterdag 20 november 2010 COEVORDEN Een brugklasser van de scholenge meenschap De Nieuwe Veste in het Drentse Coevorden heeft giste ren bij wijze van grap tijdens de pauze in een volle schoolkantine gespoten met pepperspray. Veel leerlingen kregen daardoor last van hun ogen. Een scholiere moest zich onder doktersbehandeling la ten stellen. Haar ouders doen aan gifte tegen de brugklasser. Behalve een stevig gesprek met de schoollei ding moet de jongen zich ook ver antwoorden voor de politie. De brugklasser wordt niet geschorst. ZWOLLE Douwe Buursma uit Enschede heeft gisteravond op Hogeschool Windesheim in Zwolle het zeven de Bartjens Rekendictee gewon nen. Naast het Stentor telraam, ont ving hij een cadeaubon van Li brae's hotel. Tijdens de finale zaten ruim 150 in- ternetfinalisten, scholieren, Pabo studenten, sponsoren en prominen ten te zweten op veertien pittige re- kenopgaven. Buursma mag zich een jaar lang 'beste rekenaar van Nederland' noemen. AMSTERDAM Amsterdam is tegen het kabinets plan voor een pasjessysteem voor coffeeshops. Dat schrijft burge meester Eberhard van der Laan in een brief die hij gisteren aan veilig heidsminister Ivo Opstelten stuur de. Het kabinet wil dat coffeeshops besloten clubs worden die alleen toegankelijk zijn voor inwoners van Nederland. Zij moeten bij bin nenkomst een clubpas tonen. Dit moet onder meer overlast door toe risten tegengaan. Van der Laan wijst erop dat toeristen in Amster dam niet voor veel overlast zorgen. AMSTERDAM Politie en justitie in Amsterdam willen van het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis informatie over een man die zich bij de eerste hulp heeft ge meld na een steekpartij. De man wordt ervan verdacht een willekeu rige student met een mes ernstige te hebben verwond. Bij de steekpar tij zou hij ook zelf gewond zijn ge raakt. Het ziekenhuis weigert op grond van het medisch beroepsge heim informatie te geven over pa tiënten. Politie en justitie gaan over leggen met de ziekenhuisdirectie. den haag - Om de kinderopvang voor lage en middeninkomens op peil te houden, wil GroenLinks de kinderbijslag afschaffen voor inko mens vanaf 100.000 euro. Het plan om de kinderbijslag af te top pen gaat GroenLinks-Kamerlid Ineke van Gent maandag inbren gen tijdens een wetgevingsoverleg over de kinderopvang. Voor komend jaar zijn bezuinigin gen op de kinderopvangtoeslag al ingevuld. Maar het nieuwe kabinet wil in 2012 verder snijden in deze subsidie voor ouders met kinderen op de crèche. Volgens Van Gent worden vooral lage en middenin komens door duurdere kinderop vang ontmoedigd om (meer) te gaan werken. GroenLinks is eerder in actie gekomen tegen bezuinigin gen op de kinderopvang en heeft ongeveer 70.000 handtekeningen verzameld. Deze worden maandag overhandigd aan minister Henk Kamp (Sociale Zaken). SGP-Kamerlid Elbert Dijkgraaf zal maandag een voorstel indienen om ouders met inkomens vanaf 100.000 euro geen kinderopvang toeslag meer toe te bedelen. De subsidie is vooral bedoeld om vrouwen meer aan het werk te krij gen. Maar volgens Dijkgraaf blijkt uit onderzoek dat financiële steun voor de kosten van de crèche bij hogere inkomens geen rol speelt in de keuze om te gaan werken. Dijkgraaf wil verder dat ouders die dat kunnen dragen, minimaal de helft van de kinderopvangkosten zelf gaan betalen. Nu betalen ouders met kinderen op de crèche ongeveer een derde van de kosten. De SGP'er maakt bij dit voorstel een uitzondering voor onder meer eenoudergezinnen en lage inko mens. ANWB pleit wel voor extra vluchtstrook. Vervoerders juichen plannen van Melanie Schultz van Hae- gen toe. Veilig Verkeer Nederland vreest flessenhals op plek waar spitsstrook ophoudt. den haag - Minister Melanie Schultz van Haegen van Verkeer bekijkt of spitsstroken permanent kunnen worden opengesteld. Nu worden deze extra rijbanen alleen opengedaan als het druk is op de weg. De minister zei dat gisteren. „We hebben ruim 225 kilometer aan spitsstroken die delen van de dag dicht zijn. Ik wil bekijken of we die niet gewoon permanent kunnen openstellen. Dan halen we het meeste uit elke meter asfalt die we hebben aangelegd", aldus de bewindsvrouw. De ANWB juicht een onderzoek naar permanente openstelling toe. „Het kan een positief effect heb ben op de doorstroming", zei een woordvoerder van de toeristen bond in een reactie op het plan van de verkeersminister. Uit het oogpunt van veiligheid zou er bij het permanent openstel len van spitsstroken wel een extra vluchtstrook moeten komen, al dus de ANWB-woordvoerder. Ook Transport en Logistiek Neder land (TLN) en verladersorganisatie EVO zijn verheugd dat de minister wil nadenken over het permanent openstellen van de spitsstroken, zo lieten ze gisteren weten. TLN en EVO zien het altijd open- overschie - Een 77-jarige koster van een kerk in de Rotterdamse deelgemeente Overschie is vorige week aangehouden, omdat hij er van wordt verdacht een aantal min derjarige meisjes te hebben betast. Dat heeft het Openbaar Ministerie (OM) in Rotterdam gisteren be kendgemaakt. De Rotterdammer zou de meisjes, in de leeftijd van vijf tot twaalf jaar, onzedelijk heb ben betast in de kerk. De recher che begon een onderzoek nadat half september aangifte was ge daan door de ouders van een vijfla- rig meisje. Sindsdien zijn nog twee aangiften gedaan. Het kerkbestuur stelde de mede werker direct na het starten van het politieonderzoek op non-ac tief De man is op 12 november voorgeleid en in bewaring gesteld. Het OM kan niet zeggen om wat voor een soort kerk het gaat. zetten van de stroken als een 'wel kome aanvulling op een voortva rende aanpak van de belangrijkste verkeersknelpunten op het hoofd wegennet'. De organisaties zijn het met de mi nister eens dat door de permanen te openstelling de verkeersveilig heid en het milieu niet in het ge ding mogen komen. De partijen vinden dat de minister in haar onderzoek mogelijke knel punten door het permanent open zetten van spitsstroken moet mee nemen. „Denk aan plekken waar de spitsstrook ophoudt en een driebaansweg een tweebaansweg wordt", aldus een woordvoerder van EVO. Veilig Verkeer Nederland (VVN) vraagt zich af of het permanent openstellen van spitsstroken wel echt de doorstroming bevordert. „De spitsstroken lopen niet onein dig door. Op een gegeven moment moet je weer invoegen en wij zijn in Nederland niet zo handig met ritsen. Dan creëer je weer een fles senhals, met files tot gevolg", zei een woordvoerder. De organisatie benadrukt verder dat het veiligheidsaspect goed in de gaten moet worden gehouden. WN, dat op zich positief staat te genover het onderzoek dat Schultz wil instellen, pleit in navolging van de ANWB voor een extra vluchtstrook. Spitsstroken bestaan sinds 2003. Ze liggen langs vijftien drukke snelwegtrajecten. Ze ontstonden nadat rechters telkens plannen voor wegverbreding tegenhielden wegens de strenge regels voor luchtvervuiling. lelystad - Een vuurwapengevaar lijke man is gisteravond rond zes uur in de Lelystadse wijk Tjalk door de politie neergeschoten bij zijn aanhouding. Dat meldde een politiewoordvoerster. De man is gewond naar het ziekenhuis over gebracht, maar verkeert niet in le vensgevaar. Hoeveel schoten er zijn gelost en of de verdachte zelf ook heeft geschoten, kan de poli tie nog niet zeggen. Ook is nog niet bekend waarom er geschoten is bij de aanhouding. PAUL KUSTERS DUITSERS BANS VOOR AANSLASEN Het publiek in Carré in Amsterdam landelijke actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4