gedoogve reu nning c 'Uitzending Zembla was ramp' Groenlinks wil pauptax tegen verpaupering Controle snelheid Vlaketunnel r Soft debat Schone schepen krijgen korting Zeeuwse haven Staten tegen natuur in polder nabij Bruinisse commentaar zaterdag 20 november 2010 Aanvrager van het Thermphos-debat Tim Thepass (SP) Kees Bierens (WD), de indiener van het voor stel een onderzoekcommissie in te stellen J /^~tx am/g ^sssaa i Kgmask r-i ri ommissaris va n de kon in- ga) zending van /embla over Therm- phos was een ramp voor Zee- pureerde Marten Wiersma (GL, milieu) zag weinig in een voorstel van het CDA Thermphos te dwin gen die filterinstallatie al in 2012 ge reed te hebben. „Dat lijkt niet erg zinvol, want als we dat nu in de nieuwe vergunning opnemen, kan Thermphos in beroep gaan en bij de Raad van State beargumente ren dat het echt niet vóór 2015 kan. Als dat wordt toegewezen, val len we weer terug naar de vergun ning van 1993/2002 waarin niets over dioxine staat. We kunnen al tijd aanvullende eisen stellen." Wiersma onderstreepte het belang dat eind december de nieuwe mi lieuvergunning van kracht wordt. Daarin worden immers niet alleen normen gesteld aan de uitstoot van dioxine, maar ook aan die van zware metalen als cadmium en aan de aanpak van de stinkende rookpluim van Thermphos. Vanuit SP, SGP en CU kreeg het dagelijks provinciebestuur verwij ten over onvoldoende controle op de uitstoot van schadelijke stoffen, niet alleen bij Thermphos maar mogelijk ook bij andere bedrijven. het Thermphos-debat montage Donja ©dijk, foto's Izaak Verkeste en Ruben Oreel MIDDELBURG - Als het aan Groen- Links in Provinciale Staten van Zeeland ligt komt er in deze pro vincie een zogenaamde pauptax. Dat is een belasting op gebouwen die verpauperen of hun oorspron kelijke functie hebben verloren. Bij dat laatste wordt gedacht aan verlaten glastuinbouwcomplexen of landbouwschuren die nu die nen als caravanstalling. Gedepu teerde Harry van Waveren vond dat een 'buitengewoon interessant idee'. Het idee kwam aan de orde toen de Staten het hadden over het nieuwe Omgevingsplan voor de pe riode 2012-2018. Van de kant van de SGP werd aan dacht gevraagd voor de binnen vaart. Die komt volgens Joan van Burg in het geheel niet aan bod in het plan. Van Waveren was dat met hem eens. WD-er Kees Bierens pleitte voor meer ruimte voor gemeenten. Daar was Van Waveren het ook mee eens, al wees hij er wel op dat er als gevolg van het regeerak koord nieuwe taken op de provin cie afkomen. Ben Pauwels (CDA) vroeg aandacht voor de verzilting van het Volkerrak-Zoommeer. Alle maal goed en wel volgens gedepu teerde Frans Hamelink, maar dan moet het Rijk wel betalen. MIDDELBURG - Met ingang van 1 ja nuari krijgen schepen waarvan aangetoond is dat ze het milieu minder vervuilen, korting op de havengelden in Vlissingen en Ter- nneuzen. Het gaat om een korting van maximaal 5 procent. De PvdA had op de mogelijkheid van de korting gewezen. Deze maatregel zal ook gelden in andere Nederlandse havens. Gedeputeer de Marten Wiersma maakte dat in een vergadering van Provinciale Staten bekend, toen het ging over de verzelfstandiging van Zeeland Seaports. Tegen dat laatste hadden de Statenleden (met uitzondering van de SP) geen bezwaar. land", zei ze gisteren in de Staten. „Het vertrouwen tussen de bur gers en de overheid is erdoor ge schaad." Peijs vond dat de programma makers de suggestie hebben ge wekt dat de provincie haar taak op het gebied van controle en handhaving van de milieuregels te licht heeft opgevat. „Daar is geen sprake van." Na de uitzending besloot de pro vincie niet met een reactie te ko men, want, zo zei Peijs, „dan zou den we weer met een oud verhaal komen". Maar achteraf voelde die beslissing toch niet goed. Peijs: „Nu we erop terugkijken, moeten we constateren dat we een steek hebben laten vallen. We hadden naar de bevolking moeten laten weten wat we vonden van dat pro gramma." In de Zembla-uitzending over Thermphos moest gedeputeerde Marten Wiersma ee+n aantal ke ren erkennen dat hij het ant woord niet wist op vragen die hem werden gesteld. Zijn daar door weinig overtuigende optre den is iets waar hij zelf met wei nig plezier op terugkijkt. Wiers ma: „Niet om persoonlijke rede nen, maar omdat er een slecht beeld over Zeeland is ontstaan en dat verdient Zeeland niet. Er is de indruk gewekt van een nalatige overheid en dat heeft geleid tot on rust bij mensen die in het Sloege- bied werken of er in de buurt wo nen." De vragen waarop Wiersma het antwoord schuldig moest blijven in het tv-programma gingen gro tendeels over de handhaving van de milieuregels waaraan Therm phos moet voldoen. Dat is het ter rein waarop Peijs de eerstverant woordelijke binnen het dagelijks provinciebestuur is. „Had het niet in de rede gelegen dat de commis saris in Zembla te laten optre den?", wilde Peter Holtring (Pv dA) weten. Wiersma zei dat de in steek de nieuwe milieuvergunning voor.Thermphos was, maar dat de vragen gaandeweg de richting van de handhaving op gingen." MIDDELBURG - Een grote meerder heid van Provinciale Staten heeft zich gisteren tegen de omvorming, tot natuur, van een poldertje bij Bruinisse gekeerd. Dat gebeurde op initiatief van de Partij voor Zee land, die er op wees dat voor die maatregelen geen enkel draagvlak in de omgeving is. Gedeputeerde Frans Hamelink was het er niet mee eens. Hij stel de vast dat de provincie verplicht is alternatieve natuur aan te leggen voor de stukjes natuur die verlo ren zijn gegaan bij de dijkverster- kingswerken. Dat kan volgens hem het beste in het bewuste pol dertje. De Staten van Zeeland zijn lankmoedig. Zij houden de bestuur ders die verantwoor delijk zijn voor grote onrust over de vervuiling door Therm phos de hand boven het hoofd. Commissaris van de koningin Karla Peijs, die naleving van de regels moet afdwingen, en mi lieugedeputeerde Marten Wiers ma wordt geen strobreed in de weg gelegd. Peijs had gisteren nieuws: de gedoogvergunning van Therm phos is ingetrokken. Dat lijkt dapper, maar het heeft vooral symbolische waarde. De fa briek draait gewoon door en krijgt 1 januari een nieuwe ver gunning. De Staten beginnen een onder zoek waarin behalve de be- stuurskant van deze affaire ook de gezondheid wordt meegeno men. Vooral dat laatste is goed. Maar dit zal wel even duren. Ondertussen kan Zeeland, zo lang de houding tegenover Thermphos net zo soft blijft als de kritiek op Wiersma en Peijs, er niet echt gerust op zijn. DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat St Segecrsstraat 8 MIDDELBURG 0118-634133 V" - 1 Kaai 53 VEERE 0118-501854 - Markt 1 DOMBURG 011S-58J120 Iedere zondag geopend wAvw.djepagterantiekeninterieur.nl VLAKE - De politie begint maandag met intensieve snelheidscontroles bij de Vlaketunnel. Sinds de pro blemen met het wegdek aan de Reimerswaalse kant geldt er een maximumsnelheid van 70 kilom- ter per uur. De situatie zorgt voor extra gevaar voor het verkeer en wegwerkers. Bovendien veroorza ken te hard rijdende (vracht)auto's trillingen, die schade kunnen ver oorzaken aan de opgestapelde be tonblokken. De controles gebeuren op verschil lende manieren; met laserguns, ra darauto's en karretjes. Er komt ook een bord te staan waarop de controle staat aangekon digd. „We schrijven het liefst nul boetes", zegt politiewoordvoerder Alwin Don.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3