sport 137 Peter Boon is vergroeid met batje TAFELTENNIS Middelburger kijkt terug op vier decennia trainerschap zaterdag 20 november 2010 door Koen de Vries MIDDELBURG - Eigenlijk had hij dammer moeten worden. Peter Boon werd grootgebracht achter het bord met honderd velden. Voor stilzitten was hij echter niet in de wieg gelegd en dus ging hij op voetbal. Toen hij in een vetera- nenelftal terechtkwam, stapte de Middelburger over op tafeltennis. Het bleek de ideale match. Boon is 42 jaar vergroeid met bat en bal, waarvan veertig jaar als trainer. Vandaag viert hij bovendien zijn zestigste verjaardag. Een terugblik en een korte blik vooruit. Nee, aan stoppen denkt hij voorlo pig niet, vertelt Peter Boon tussen twee slokjes koffie door. Maar toch denkt hij na over zijn opvolging. Regeren is immers vooruitzien. „Het gaat heel goed met de club, ik voel me hartstikke goed en wil nog een paar jaar doorgaan. Maar ik wil het wel geregeld hebben. Ik wil de toekomst van de club waar borgen." Hij heeft het immers vaker gezien. Een club wordt gedragen door een paar fanatiekelingen. Als er één wegvalt, stort de hele vereniging ineen. Het is een kwestie van erva ring en die heeft hij in overvloed. Peter Boon begon op z'n achttien de met tafeltennis, toen hij de sport in het clubhuis De Vergulde Baars achter zijn huis aan de Poe- lendaeleweg tijdens spelletjesavon den ontdekte. Hij liet die nooit meer los. Boon had al snel in de gaten dat hij te laat begonnen was. Zijn eer ste wedstrijd met ttv 't Zand, uit in Graauw bij Sint Aloysius 7, was een duidelijke vingerwijzing. De wedstrijd op het allerlaagste ni veau ging met 9-1 verloren. Aan zijn ietwat houterige stijl was wel iswaar nog heel wat bij te spijke ren - Boon werd zelfs drie keer kampioen in de hoogste klasse van de afdeling Zeeland - in trai ning geven zag hij toch meer toe komst. Het was goed gezien. Langzaam maar zeker groeide de Middelbur ger naar nationaal en zelfs interna tionaal niveau. Zijn eerste succes sen vierde hij in 1975 met de jeugd van 't Zand. Het jongens- en het meisjesteam streden om het landskampioen schap. De jongens werden tweede, de meisjes vijfde. Het jaar erop stapte hij over naar Middelburg-Zuid. Het was een op merkelijke keuze, want 't Zand en MZ waren niet bepaald on speaking terms. Boon trok er zich niets van aan. Terecht. De trainer werd meteen geaccepteerd, de bar rière tussen beide clubs bleek flin terdun. „Ik was eerder door de bond bena derd. Het was te vroeg, ik moest me nog bewijzen, vond ik. Bij MZ kreeg ik veel goede spelers in de schoot geworpen, maar ik heb ze wel hogerop gebracht. Vooral door structuur aan te brengen. Het was een geweldige tijd, de mannen en de vrouwen promoveerden naar de eredivisie. Het was het hoogst haalbare. We trainden drie keer per week en speelden bijna alleen tegen profteams." Tien jaar later ging Boon zich weer op 't Zand concentreren en ging hij als jeugdtrainer parttime bij de bond aan de slag. Het beste moest toen nog komen. In 1996 werd hij met de meisjes van 't Zand Neder lands kampioen en in 1998 en 1999 werd Boon uitgeroepen tot Nederlands tafeltennistrainer van het jaar. Dat had hij mede te dan ken aan de opkomst van superta lent Kalun Yu. Diens ster rees ra zendsnel. Hij werd Nederlands jeugdkampioen en de nummer twee Van Europa bij de junioren. Het team dat rond Yu werd ge bouwd, werd in 2000 kampioen van Nederland. „Het absolute hoogtepunt", vindt Boon nog steeds. Het was in de tijd dat hij bij de NTTB op een zijspoor werd gezet. Boon zou als jeugdcoördinator niet goed communiceren. Een pijn lijk geschiedenis omdat hij het zelf nog steeds als een van zijn sterkste punten beschouwt. Niet veel later zou hij worden teruggehaald én opgewaardeerd. Van 2000 tot 2004 was hij top sportcoördinator en van 2004 tot 2007 vrouwenbondscoach. Daarna stopte hij „Ik ben een van de wei nigen bij de bond die zelf is opge stapt", constateert Boon tot zijn voldoening. „Internationaal heb ben we met Nederland leuke pres taties neergezet", vindt de trainer. „Maar we hielden het imago van campingsport. Het was rommelen in de marge, vechten tegen wind molens. Ik moest werken met bondsbesturen die niet voor top sport kozen. Ik geef niet snel op, Peter Boon 19 november 1950. Geboren in Middelburg 1 oktober 1968. 't Zand opge richt, samen met mevrouw van He- mert en Louis van Vlaanderen 1970. Trainer tafeltennisvereniging 't Zand 1973. Trainer 't Zand en Sint Lau rens 1975. Haalt hoogste trainersdiplo ma van tafeltennisbond NTTB 1976. Trainer 't Zand en Middel burg-Zuid 1986. Trainer 't Zand en jeugd- bondscoach NTTB maar dat soort dingen moet je niet te lang doen." Het vertrek had ook te maken met het ongeluk dat hij in Lienz (Oostenrijk) kreeg. Op weg naar de plaatselijke sport hal voor een wereldbekertoernooi kwam Boon met zijn auto frontaal in botsing met een tram. „Die tram bracht me letterlijk tot stil stand en dat was misschien maar goed ook. Ik heb collega's gezien met een burnout. Misschien zat ik daar ook wel tegenaan. Ik werkte veel te hard. Ik had een zware her senschudding en mocht weken niets doen." „Het was een keerpunt in mijn car rière. Als iets lekker loopt kies je niet snel voor verandering. Nu 1995. Topsportcoördinator jeugd NTTB 2000. Topsportcoördinator senio ren NTTB (full time, stopt bij tafel tennisvereniging 't Zand) 0 2004. Bondscoach vrouwen NTTB 2005. Trainer bij TTCM (fusieclub 't Zand/Middelburg-Zuid) 2006. Auto-ongeluk Lienz v 2007. Manager sport bij Senior Ga mes 2008. Afscheid bij NTTB 21 november 2010. Viert zijn zes tigste verjaardag en veertigjarig trai nerschap was het een mooi moment. Ik ben gestopt bij de bond en niet veel la ter belde Ton Kienhuis of ik voor drie jaar bij de Senior Games wil de werken. Op zoiets zat ik te wachten." Een dieptepunt was het stoppen van Kalun Yu. Minder dan een jaar nadat hij op het WK in Kuala Lumpur heersend wereldkampi oen Liu Guoliang op indrukwek kende wijze versloeg, stopte hij er mee. „Toen was ik verrast, maar achter af is het niet zo vreemd. Vroeg of laat was het misgelopen. Op het laatste EK stonden twee generatie genoten van hem in de halve fina le. Kalun zou dat nooit gehaald hebben. Hij miste gewoon de be zieling en werd beïnvloed door al lerlei externe factoren." Na Yu's vertrek in 2002 heeft Boon hem nog één keer gesproken. Yu kwam kijken of hij tafeltennis nog leuk vond. „Hij speelde een partijtje tegen Wesley Wegman, verloor met 3-2 en vertrok met de mededeling 'misschien kom ik terug'. Sinds dien heb ik nooit meer wat van hem gehoord." Natuurlijk heeft die episode pijn gedaan, maar niet te lang. „Dat zit in mijn karakter. Ik kan heel goed overgaan tot de orde van de dag." Anno 2010 heeft de jubilaris wat meer vrije tijd. Hij is een dag in dienst bij TTCM, regelt voor de bond de competities in de eredivi sie en organiseert als zzp'er clinics en trainingen. Volgens Boon komt bij TTCM weer een talentvolle lich ting bovendrijven. Hij is al druk be zig met het maken van program maatjes om die talenten op te lei den. In Zeeland voelt hij zich op dat ge bied behoorlijk eenzaam. „We heb ben hier natuurlijk al weinig ta lent. En als dat er wel is, wordt er weinig mee gedaan. Er wordt door bestuurders zelden gekozen voor topsport. Twee keer trainen per week vinden ze meer dan genoeg. Heel jammer. Als je sport op ni veau wilt zien, moet je bijna altijd de provincie uit. Tafeltennis is een uitzondering."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 39