Exacte vakken hebben te weinig glamour and29 zaterdag 20 november 2010 door Nadia Berkeider Kinderen die vanwege gedragsproblemen niet meer thuis kun nen wonen en acuut opgevangen moeten worden, kunnen vanaf volgende week terecht in een nieuw behan delcentrum in Vlissingen. De Tweemaster, het Medisch Orthope dagogisch Centrum (MOC) is de enige in zijn soort in Zeeland. Het behandelcentrum bestaat al langer, maar de crisis- en observa- tiegroep is nieuw. Het pand, ver scholen achter de struiken aan de Vlissingse Beatrixlaan, is in de afge lopen maanden ingrijpend ver bouwd en uitgebreid. „Kinderen worden voor drie maan den in de crisis- en observatie- groep geplaatst", vertelt orthopeda goge Els Groenewold van de Stich ting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ). „Ze moeten soms acuut uit huis omdat er allerlei problemen spelen. Hier kijken we wat het pre cies het probleem is van het kind, wat een reactie is op de thuissitua tie en welke vervolghulp nodig is." Na die drie maanden gaat het kind naar weer terug naar huis, naar een pleeggezin, of naar een andere woongroep van AZZ, een gezins huis. Wat voor kinderen hier komen? Dat ene jongetje bijvoorbeeld, dat niet bij zijn pleeggezin kon blijven en geen contact had met zijn ouders. „Dat kind wilde hier niet zijn, hij vond het heel moeilijk. Luisteren naar de groepsleiding was een probleem. En hij wilde geen vriendjes hier aan de deur. Nadat we langzaam zijn vertrou wen hebben teruggewonnen, heb ben we samen met jeugdzorg geke ken of het mogelijk was om het contact met zijn biologische ouders aan te halen. Dat is gelukt. Het resultaat is dat hij uiteindelijk thuis is gaan wonen, met hulp van pedagogische thuishulp." „Onze kinderen zijn kinderen met complexe ontwikkelingsproblema tiek", zegt clustermanager Maja lijke handicap, of voor kinderen met psychiatrische problemen." Groenewold: „Daar zit ook wel wat overlap in. Dat is niet met een schaartje te knippen." Wonen in een groep is natuurlijk heel iets anders dan in een gezin. „Maar we proberen een zo nor maal mogelijke situatie te creë ren", vertelt Groenewold. „Als de kinderen uit school komen drin ken ze wat, ze spelen, we lezen ze voor. En we onderzoeken wat ze kunnen leren en hoe we ze daarbij kunnen helpen. We kijken waar een kind goed in is." Peene: „Com Bij de Tweemaster in Vlissingen kunnen kinderen acuut worden opgevangen. foto Mechteld Jansen plimentjes zijn hier heel erg be langrijk." „Kinderen weten waaraan ze wer ken", zegt Peene. „Ze krijgen ook een kaart waar dat op staat. Dat kunnen hele praktische dingen zijn, zoals: 'als de groepsleiding zegt dat ik iets moet doen, dan doe ik dat' of: 'als een ander kind iets zegt dat ik niet leuk vind, dan reageer ik rustig'. Het zijn opdrach ten met een praktisch doel, zoals de eigen verzorging, maar ook op drachten gericht op luisteren naar opvoeders of op sociale vaardighe den." Peene. „Kinderen die onzindelijk zijn bijvoorbeeld, die nog in hun broek plassen of poepen; kinderen die heel erg actief en impulsief zijn, maar dan zo ernstig dat het thuis niet meer gaat; kinderen met adhd of autisme. En het zijn alle maal kinderen waarbij hulp thuis niet genoeg heeft opgeleverd; want dat proberen we natuurlijk altijd eerst." Het MOC bestaat al sinds 1997: het centrum is bedoeld voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Tot nu toe woonden de kinderen er ge middeld anderhalfjaar. Peene: „Onze voornaamste doelstelling is dat kinderen weer naar huis gaan, maar dat is niet altijd mogelijk. Omdat de problematiek van de kinderen te ingewikkeld is, of om dat de problemen thuis, in het ge zin, te groot zijn." Straks zijn er twee groepen: de be- handelgroep met zes kinderen die langer blijven en de crisis- en ob- servatiegroep met plaats voor vier kinderen. „Dat is binnen het AZZ de eerste groep voor dit soort kin deren", zegt Peene. „En daarnaast zijn er wel vergelijkbare centra voor kinderen met een verstande Voorzitter Henk Elshove (I) en bestuurslid Mart van den Bos van het Natuurkundig Gezelschap. foto Ruben Oreel 230-jarig bestaan vieren. Dat ge- stadhuis. Voor voorzitter Henk Els- om te constateren, dat de club met beurt met een serie lezingen in de hove (73) en bestuurslid Mart van momenteel 120 leden nog volop burgerzaal van het Middelburgse den Bos (67) voldoende aanleiding bestaansrecht heeft. „We willen door Jan van Damme Vijfjaar geleden werd er bij het 225-jarig bestaan van het Natuurkundig Gezel schap Middelburg een tijdbalk ge publiceerd. Dat overzicht is nog steeds hét middel om snel over zicht te krijgen van het wel en wee van het gezelschap. Het werd op 29 november 1780 opgericht in het huis van mr. Johan Adriaan van de Perre in Middelburg, waar nu het Zeeuws Archief is. De club voor Zeeuwse exact-geschoolden balan ceerde diverse keren op het randje. In 1795 zegden velen hun lidmaat schap op, 'vanwege de slechte con junctuur'. Koning Lodewijk Napo leon redde het gezelschap in 1809 met een donatie van 2000 gulden. In 1980, pal voor het tweede eeuw feest, overwoog het bestuur se rieus het bijltje er definitiefbij neer te gooien. Ook toen kwam er op het laatste moment redding. En zo kan het Natuurkundig Ge zelschap Middelburg vandaag het belangstelling kweken voor exacte vakken bij een volgende, jongere generatie", zegt Elshove. Dat is hard nodig, vindt ook Van den Bos: „Vroeger, met de HBS, had den we regelmatig Nederlandse Nobelprijswinnaars. Sinds de in voering van de HAVO is dat veel minder geworden." Slechts twee op de tien leerlingen kiest exact, weten de bestuursleden. Via hun gezelschap willen ze prijzen be schikbaar gaan stellen - awards - voor goede exacte werkstukken op middelbare scholen. Elshove stu deerde werktuigbouw, Van den Bos elektro. Wat volgens hen ook zou helpen, is glamour. Elshove: „Iedereen kiest maar voor manage ment. Of geneeskunde, omdat daar veel geld te verdienen is. Exac te beroepen worden relatief slecht betaald. Als dat verandert, zal er sneller exact worden gekozen." Symposium Zeeland en Zeewater: van af 13 uur in de Burgerzaal van het Stad huis Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31