Oeuvre alsnog aan het licht Perquin valt met niemand samen Carillon draagt bij aan protestactie agenda ANNA BLAMANPRIJS Kunst onverdedigbaar zaterdag 20 november 2010 S Drie nieuwe deelnemers aan Popaanzee I Bekijk de video's op www.pzc.nl/popaanzee foto Willem Mieras Piet Tazelaar (C.L. van Beveland): „Schrijven was mijn lust en mijn leven." door Rolf Bosboom Schrijven was 'mijn lust en mijn leven', zegt Piet Taze laar (1936) uit Heinkens- zand. Een beroerte maakte het hem in 1994 voorgoed onmo gelijk om zijn grootste hobby uit te oefenen. „In het begin heb ik daar veel moeite mee gehad, maar nu kan ik ermee leven." Zijn werk bleef jarenlang verbor gen, maar inmiddels komen er steeds meer delen van aan het licht. Onlangs verscheen de roman De man met de papegaai, onder het pseudoniem C.L. van Beveland. De voorletters staan voor Colijns- plaat, waar Tazelaar opgroeide. Vandaag en volgende week sig neert hij zijn nieuwe boek in Hein- kenszand. Na een zakenbestaan wijdde Taze laar zich vanaf 1980 intensief aan het schrijven. In de veertien jaren die volgden, ontstond 'bijna van zelf een omvangrijk en divers oeuvre. „Zes romans, twee novel les, negentien korte verhalen en acht toneelspelen", somt hij op. Het overgrote deel bleef echter op de plank liggen. „Ik schreef in de hoop dat ik er een uitgever voor zou vinden. De uitgevers zeiden dat het wel mooi geschreven is, maar vonden het niet iets om in hun fonds op te nemen." Dankzij de opkomst van internet- geverijen en met hulp van zijn fa milie lukt het nu wel om zijn boe ken te verspreiden. Twee jaar gele den kwam De kale kruising uit. De man met de papegaai - over een za kenman in ruste die onder invloed van een mysterieuze schipper zijn verleden in een ander licht gaat zien - is zijn tweede uitgave. De stijl is magisch-realistisch te noemen. „Zo'n 35 jaar geleden schreef ik De gang, zonder te we ten wat magisch realisme was. Ie mand las het en zei: dit is ma gisch-realistisch. Hij raadde me aan De komst van Joachim Stiller van Hubert Lampo te lezen. Dat heb ik gedaan en het pakte me wel. Zodoende ben ik ermee aan het experimenteren gegaan. Bijna al mijn boeken zijn magisch-realis tisch, met uitzondering van het eerste, De heidense harmonie. Tazelaar hoopt na De man met de papegaai ook ander werk te kun nen uitbrengen. „Over ongeveer een jaar komt er bundel verhalen uit, met Ontmoetingen met nie mand eraan vastgeplakt. Het jaar daarna is het - als alles goed gaat - de beurt aan Spokenjacht." De roman 'De man met de papegaai' van C.L. van Beveland is te bestellen via www.boekscout.nl. De auteur signeert vandaag tussen 16.00 en 17.30 uur in restaurant Stelle- plas in Heinkenszand en zaterdag 27 november tussen 15.00 en 16.30 uur bij Bloemisterij Wisse in Heinkenszand. MIDDELBURG - Het carillon van de Lange Ian in Middelburg sluit zich vandaag aan bij de actie tegen de bezuinigingen op cultuur ('Neder land schreeuwt om cultuur'). Het carillon laat de hele dag frag menten horen van de compositie In Zee die Douwe Eisenga - geïn spireerd door In C van Terry Riley - voor de actie in Zeeland heeft ge schreven. Deze wordt om 15.45 uur op het Abdijplein uitgevoerd. Iedereen is welkom om, met in strument of vocaal, hieraan mee te doen. Voorbereiding is niet nodig. Ester Perquin met burgemeester Aboutaleb (I) en commissaris Jan Franssen door Ali Pankow De uitreiking van de Anna Blamanprijs aan de in Zee land opgegroeide dichter Ester Naomi Perquin (30) gister middag in dè het stadhuis van Rot terdam kreeg een extra lading aan de vooravond van de massale schreeuw om cultuur die Neder land vandaag gaat geven. „Iets maken dat er niet was is de wereld vergroten", citeerde Jan Franssen (WD) commissaris van de koningin in Zuid-Holland schrijver Hary Mulisch. „Daarmee wordt in één zin het belang van kunst en cultuur samengevat", al dus Franssen. Burgemeester Aboutaleb memo reerde de kracht waarmee Anna Blaman destijds met haar roman Eenzaam Avontuur de spruikjes- geur uit de Nederlandse huishou dens verdreef Hij gebruikte een zin uit een van Perquins gedichten om ook even in te spelen op de ac tualiteit: 'Val met niemand sa men'. „Beschouw die zin in deze tijd als een welkome oproep of als een mooie opdracht tot een oefe ning." Sanneke Van Hassel belichtte in een uitgebreide beschouwing het oordeel van de jury, die van me ning is dat Perquin met niemand samen valt, maar zich duidelijk on derscheidt. „Perquins domein is het alledaagse: ze beschouwt rela ties, al te bekende kamers en vaste gewoontes. Vaak is ze geestig, soms koel en afstandelijk. Bijna al tijd toont ze zich bewust van haar gereedschap, de woorden." Dichter Willem Jan Otte lardeerde zijn feestrede ook met de actuali teit waarin een kunstvijandige wind is opgestoken. „Kunst is on verdedigbaar", luidt zijn conclusie, omdat de kunstenaar per definitie niet voldoet aan wat tegenwoordig van belang wordt geacht: nuttig, toegankelijk en van economische waarde. Volgens Otten is het niet of nauwelijks te verwoorden waar om kunst onmisbaar zou zijn. Im mers ook degene die is vergeten dat in een schelp de zee is te ho ren, kan een uitstekend onderne mer of volksmenner worden. „Zij kennen alleen de schelp waarin geen zee meer te beluisteren valt." Perquin zelf zei te worstelen met het woord 'dank'. „Het is een krap pe broodtrommel waar je een flin ke slagroomtaart in probeert te krijgen: alle feestelijkheid samenge bald." De uitreiking van deze prijs waaraan een bedrag van 7500 euro is verbonden, werd muzikaal om lijst door Roos Rebergen van Roos- beef. Meer agendanieuws en de volledige filmagenda staan op de website van deze krant. OP PAD ZATERDAG 20 NOVEMBER Borssele Hans Warren wandeling met film. Start SV Borssele, Troyeweg 2, 13.30 uur. Burgh Lezing amateurhistorica Betty Blikman. De Burghse Schoole, 14.00 uur. Bruinisse Intocht Sinterklaas. Havenplateau, 14.00 uur. Ellewoutsdijk Openstelling kerk/expositie Piet Grim. Kerkje van Ellesdiek, 13.30-16.00 uur. Kloetinge Ruilbeurs postzegelclub De Bevelanden. Amicitia, 10.00-17.00 uur. Oost-Souburg Intocht Sinterklaas. Loskade, 12.45 uur. *Sinterklaas- en kerstmarkt. Kerkplein, 10.00-16.00 uur. Vlissingen Intocht Sinterklaas. Koopmanshaven, 13.00 uur. PODIUM ZATERDAG 20 NOVEMBER Goes Dansvoorstelling Stichting Dansz. De Mythe, 20.00 uur. *Metalavond met o.a. Thanatos. 't Beest, 21.00 uur. Groede Concert Morris Kliphuis Trio. Grote Kerk, 20.00 uur. Krabbendijke Voorstelling Mooie Anna, muziektheater. De Meiboom, 20.00 uur. Middelburg Musical Je Anne. Stadsschouwburg, 20.00 uur. *Mariska van Kolck in Moviestars Stadsschouwburg, 20.00 uur. *Koninklijke Oratoriumvereniging. Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur. *Middelburgs Theater: Het Azaroncomplex Minitheater, 20.30 uur (zo om 14.30 uur) *Concert Blaudzun De Spot, zaal open 21.00 uur. Nieuw- en Sint Joosland Theaterconcert zangeres Clementine. De Wegwijzer, 20.30 uur. Noordgouwe Concert door het Trio Wood Voice. Driekoningenkerk. Aanvang 20.00 uur. Oostburg Optreden Rob Tognoni (Aus). The Lane, 16.00 uur. *Souljazz met Carmen Gomes Inc. Ledeltheater, 20.15 uur. Renesse Muziekfestival in de manegebak. Manege Grol, 16.30-24.00 uur. Terneuzen Show The Soul of Motown III Scheldetheater, 20.00 uur. *Sebas' Brutal B-day Madness. De Pit, 21.30 uur. Tholen Festival Women in Rock. Sporthal Meulvliet, 18.00 uur. Vlissingen Liedjes en conferences Piet Brakman. Arsenaaltheater, 20.15 uur. *Zeeuwe Komedie: 'Nooit meer dansen'. Theater Vestzak99, 20.15 uur. *Concert Focus en Capital Sentimental. De Piek, 22.00 uur. Zaamslag Hommage aan Jules de Corte Het Podium, 20.00 uur. Zierikzee Play Ground Comedy (standup comedy) Poppodium Brogum, 21.00 uur. ZONDAG 21 NOVEMBER Goes Concert Harmonieorkest Ons Genoegen. Theater De Mythe, 15.00 uur. Groede Concert St. David Minstrels Mannenkoor. Lutherse Kerk, 15.00 uur. 's-Heer Abtskerke Concert Padovana en koor Con Grazia. Dorpskerk, 15.00 uur. Heinkenszand Slagwerkfestival muziekver. Euterpe. De Stenge, 15.00 uur. Middelburg Concert rockband Dear MoM. 't Schuttershof, 17.00 uur. *Mik en Benno Theatergroep Duinart Spiegeltheater, 14.30 uur. Ovezande Coverband the Glorious Defenders. Café De Zak, 15.00 uur. Vlissingen Concert Kales Guitar Quartet Atrium Ter Reede, 11.30 uur. *Zangeres Sjoek treedt op. Atrium Ter Reede, 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16