media v :<a Uk doe wat de apostelen ook al deden Mediapriester Roderick Vonhögen gelooft in God én in (nieuwe) media. Naast zijn radio- en tv-programma's voor de RKK is hij elk waakzaam uur bezig met de eindeloze mogelijkheden van het wereldwijde web. door Rivka Groenier TERUGGESPOELD Star Wars media@wegener.nl 024-3650570 Zaterdag 20 november 2010 JL g m Mediapriester, moderne apostel of mediamissionaris: van Roderick Vonhögen mogen die omschrijvingen allemaal. Roderick Vonhögen haalt elke ochtend om vijf uur zijn och tendgebed binnen op zijn iPad. Bij het ont bijt checkt hij op die zelfde iPad het nieuws. Om half zes zit hij achter zijn computer voor zijn dagelijkse schrijfsessie en om half negen is het tijd voor hard lopen. De iPhone gaat mee om de route uit te stippelen, de afstand bij te houden en naar een audio- boek of zijn eigen radioprogram ma te luisteren. Als hij onderweg een ingeving krijgt, staat hij even stil voor een opname van zijn her senspinsel. Thuis springt hij onder de douche, waar hem tien nieuwe ideeën te binnen schieten, die hij na het afdrogen meteen aan zich zelf mailt of op zijn iPad noteert. Daarna zet hij de opname die hij buiten heeft gemaakt op internet en dan viert hij de mis. Welkom in de wondere wereld van Roderick Vonhögen van het aartsbisdom Utrecht. Hij gelooft in God én in de (nieuwe) media. Via zijn twitteraccounts produceer de hij al ruim zesduizend tweets (korte berichtjes) die worden gele zen door ruim vijfduizend volgers. Op de netwerksite Facebook heeft hij bijna 4.800 vrienden en met filmpjes en podcasts op website sqpn.com (internationale katholie ke mediaorganisatie) bereikt hij da gelijks grof geschat een kwart mil joen mensen. Een blog vindt hij in middels hopeloos ouderwets. Hij presenteert elke woensdag het RKK-programma Katholiek Neder land TV en elke zondag Katholiek Nederland Radio. Toen hij werd ge vraagd, sprong hij een gat in de lucht. „Als tiener maakte ik radio programma's op cassettebandjes, nu kreeg ik de kans met echte pro fessionals te werken." Toen Vonhögen vijftien jaar gele den de mogelijkheden van inter net ontdekte, werd zijn wereldse obsessie in eigen kring niet echt begrepen. Hoewel er volgens hem nog genoeg katholieken zijn die zich afvragen wat meneer pastoor met die computerflauwekul moet, waait er ook een andere wind door de katholieke kerk. „Mijn bis schop heeft zelf een laptop en zit voortdurend op internet." Dat een leven als mediapriester minder fijne kanten heeft, merkt Vönhogen ook. Na zijn optreden in De Wereld Draait Door, waar hij de standpunten van de paus over condoomgebruik verdedigde, kreeg hij zeker 10.000 niet al te po sitieve reacties via twitter. „Het priesterschap heeft geen goede pers. Toen het schandaal over mis bruik losbarstte, waren we in Am sterdam aan het filmen. Er reed een vuilniswagen voorbij en die mannen riepen me wel wat toe." Maar: een moderne apostel moet foto Toussaint Kluiters/CPD kunnen incasseren. Ja, zo ziet hij zichzelf Al vindt hij 'mediamissio naris' ook aardig. „Ik doe wat de apostelen ook al deden. Paulus stapte op een boot en ging naar Griekenland. Hij moest Grieks le ren en zich inleven in de cultuur. Op dezelfde manier moet ik mij in leven in de belevingswereld van jonge mensen wereldwijd. Ik kan er ook voor kiezen mijn preken op internet te zetten, maar daar gaat geen hond naar luisteren." Liever duikt Vonhögen in zijn met nieuwe snufjes volgebouwde thuis- studio, om met presentatoren in Amerika en Canada items voor de website te maken. Hij maakt nu een serie over 'religieuze gehei men achter de sprookjes van Dis ney'. Bruggen bouwen met hulp van de populaire cultuur, noemt hij dat. „Vier jaar lang had ik een podcastserie over christelijke the ma's in Harry Potter-boeken. Bin nen twee maanden had ik 40.000 luisteraars. Niet slecht voor een programma dat ik met microfoon, computer en een aantal Harry Potter-fans in elkaar draaide." Na het avondgebed duikt hij de keuken in om te koken. Het enige mediavrije moment van de dag. Meestal kijkt hij tv met het bord op schoot, als toetje gaat hij even gamen. Vonhögen is nog lang niet uitgespeeld in de media. „Eigenlijk ben ik nog nauwelijks begonnen." Zo droomt hij van een reality- show op prime time met de top- chefs van de wereld. „Dan zet ik er telkens twee tegenover elkaar, met de opdracht voor Jezus en de twaalf apostelen het laatste avond maal te bereiden. Wat ga je koken en waarom? Je hebt een uur de tijd. Fascinerende tv lijkt me dat." M Katholiek Nederland TV, woens dag, Nederland 2, 17.10 uur. Katholiek Nederland Radio, zon dag, Radio 5, 13.00 uur. m Meer Roderick Vonhögen: katho lieknederland.nl en sqpn.com SS Reageren? redactie.media@wegener.nl In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. Graag zou ik vertellen hoe ik als 7-jarig ventje glunderend plaats nam in de bioscoop om te kijken naar 'Star Wars'. Hoe ik genoot van actie, humor en prachtige ruimtesche pen. En hoe de raspende stem van Darth Vader nog dagen in mijn hoofd rondspook te. Maar dan zou ik liegen. Want ik mocht in 1977 nog niet alleen naar de bioscoop. Omdat er geen volwassene was die met mij mee wilde naar wat mijn oma die 'ruimteonzin' noemde, ging het feest niet door. Vreselijk jaloers was ik op klasgeno ten die wel mochten. Ik hing aan hun lip- door Stefan Dölcken pen als ze vertelden over de heldhaftige ac ties van de rebellen en de misdaden van Empire. Een van de jongens vertelde geest driftig over een sleutelscène in de film: de dood van de oude Jedi-ridder Obi Wan Ken- obi in een gevecht met Darth Vader. „En toen hadden ze allebei een zwaard van licht dat bromt als ze slaan en toen sloeg Darth Vader die andere met zijn licht- zwaard en toen bleven er van hem alleen zijn kleren over." Niet alleen mijn klas, maar de hele wereld was eind jaren zeventig in de ban van 'Star Wars'. Regisseur George Lucas wist met zijn sentimentele ruimtesprookje rond het wel en wee van Luke Skywalker en zijn vrienden, de fantasie te prikkelen van jong en oud. In 1977 gemaakt voor het toen astro nomische bedrag van elf miljoen dollar, le verde de film tot nu toe wereldwijd bijna een miljard dollar op. Het scheelde niet veel of de Adventures of Darth Vader reduceert Obi Wan Kenobi met zijn lichtzwaard tot een hoopje kleren. Luke Starkiller, zoals de film zou gaan he ten, had nooit het levenslicht gezien. De grote Amerikaanse studio's zagen niks in het idee van Lucas een soap in de ruimte te maken. Na jaren van leuren en zeuren en diverse aanpassingen aan het script kwam 'Star Wars' op 25 mei 1977 toch in de bios en ontpopte zich tot absolute kaskraker. Bedenker Lucas en de hoofdrolspelers Har rison Ford (Han Solo), Mark Hamill (Luke Skywalker) en Carrie Fisher (Princess Leia) werden wereldsterren. De film kreeg nog twee zeer succesvolle vervolgen ('The em pire strikes back' en 'Return of the Jedi') en vanaf 1999 kwamen er nog eens drie delen in de bioscoop. Ook deze films leverden weer honderden miljoenen dollars op, al kunnen ze qua verhaal en sfeer niet tippen aan de originele trilogie. En ik? Ik. moest wachten tot 1983 voordat ik een 'Star Wars' in de bioscoop kon gaan zien: 'Return of the Jedi', het slot van de reeks. In mijn eentje. Want nog steeds wil de niemand met mij naar die 'ruimteon zin' gaan kijken. Dat kon me niks schelen. Ik zat in de zaal, 13 jaar oud. Glunderend van voorpret. Ik vond het geweldig!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 163