'Zonder dit beroep zat ik nu achter de tralies' In According to Jim is hij dagelijks te zien als bouwvakker. Maar James Belushi heeft de bouw verruild voor het recht: in The defenders speelt hij een kleurrijk advocaat die hecht aan rechtvaardigheid én zijn ochtendmartini. „Deze rol is mij op het lijf geschreven." door Monique Brandt :o: In According to Jim (links) speelt James Belushi een bouwvakker, in de nieuwe serie The defenders een kleurrijk advocaat, foto's CPD Als een wervelwind bestormt James Be lushi de lobby van zijn hotel. De verza melde pers krijgt een ferme handdruk en een knap staaltje acteren. De 56-jarige acteur/zanger heeft een bloedhekel aan pr-nummers, maar maakt er het beste van. Op een vraag van een Aziatische journalist over zijn bijna dertig jaar geleden overleden broer John, die aan een overdosis bezweek, reageert hij zelfs mild. „Ik mis hem nog elke dag", klinkt het plichtmatig over de man met wie hij tot op de dag van vandaag wordt vergeleken. Hoewel Belushi naar eigen zeggen tegenwoordig verslingerd is aan yoga en gezond eten, verwijst hij al grappend voortdurend naar zijn rijk met alcohol besprenkelde ver leden. De drank bracht hem vaak in grote problemen. In de jaren tachtig werd hij zelfs ontslagen bij Saturday night live omdat alcohol hem onhandelbaar maakte. „Geef mij wat koffie met een wodkaatje. Doe maar een driedubbbele, en neem zelf ook wat", grijnst hij, vals als een oude krokodil die ons voor een hartig ontbijtje aanziet. Belushi, befaamd door filmrollen in onder meer Trading places en Real men en recentelijk een mini- optreden in The ghost writer, is te genwoordig een tv-ster. Zoals veel theater- en filmacteurs in Amerika maakte hij de overstap naar het kleine scherm, omdat goede rollen ergens anders bijna niet meer zijn te krijgen. Het gaat hem goed af. Op Veronica is hij nog dagelijks te zien in According to Jim, de come— dy rond een typisch Amerikaanse machobouwvakker en zijn familie. Net als de acteur, die regelmatig toert met zijn band The Sacred Hearts, heeft de tv-)im een muzi kale hobby. Het echte Sacred Hearts schreef zelfs de muziek voor de 'tv-band'. Ondanks het succes is de serie na acht seizoenen stopgezet omdat Belushi er geen zin meer in had. „We hadden alle thema's wel be handeld. De koek was op." Bovendien kreeg hij steeds vaker aanvaringen met zijn schrijvers omdat de inhoud naar zijn me ning steeds platter werd. „Terwijl het een familieshow moest zijn. Ik kan beter seksgrappen vertellen dan wie dan ook, maar niet in die serie. Dat drong moeilijk door. Het leverde veel felle discussies op en dat was ik een beetje beu." De acteur stapte na een halfjaar yoga en sporten met zijn kinderen een maand geleden naadloos in een nieuwe serie. In The defenders, vermoedelijk begin volgend jaar ook op de Nederlandse tv, vormt hij samen met Jerry O'Connel een kleurrijk advocatenduo. De reeks, die niets te maken heeft met de ge lijknamige rechtbankserie uit de ja ren zestig, is gebaseerd op het le ven van twee echte advocaten, Marc Saggese and Michael Cristal- li, die in Hollywood werden opge merkt toen er een documentaire over hen werd gemaakt. Dat werd weer de basis van de serie, waarin waargebeurde verhalen de plot zijn. „De staat Nevada, waar Las Vegas ligt, heeft een zeer conserva tief rechtsysteem", legt Belushi uit. „Het is de enige plek ter wereld waar een gevangenis is voor men sen met schulden. Als jij het casi no niet. kunt betalen, draai-je men een de bak in en niet voor een paar dagen. „We behandelen bijvoorbeeld een zaak van een jongen van 19, die zijn dealer van marihuana beroof de en een eis van dertig jaar aan zijn broek kreeg. Echt gebeurd! Als aanklager win je er bijna gegaran deerd al je zaken. Deze mannen proberen er het beste uit te slepen voor hun klanten. Dat maakt het leuk om ze te spelen. Ik zie het als eerbetoon aan al die mensen die mij uit de bak hebben gehouden toen ik jong was. Omdat ze in me geloofden. Als ik het theater niet had gevonden, zat ik nu achter de tralies, daar ben ik van overtuigd." Voor Belushi is de overstap van co medy naar drama een nieuwe start. „Ik was hard toe aan een nieuwe uitdaging. Mijn vrouw dreigde mijn agent te bellen als ik niets snel iets nieuws vond. Ze- vond me onuitstaanbaar zonder werk. Alhoewel dit wel weer even extreem anders is. Omdat we de personages door en door kenden, werkten we een uurtje of 25 per week aan According to Jim. Ik kon veel met mijn kinderen op stap, heerlijk. Nu is mijn werkweek bijna drie keer zo lang." In de nieuwe serie krijgt Belushi de ruimte te tonen hoe goed hij is. „Ik heb er vooral veel lol in. We zijn nog aan het zoeken naar onze toon, ons ritme. Er is nog geen for mule. Dat daagt me uit. Ik zoek al tijd naar de magie van een scene, een magisch moment met een te genspeler. Dat houdt me scherp." Door de lange werkdagen heeft de acteur op dit moment weinig tijd voor zijn bluesband, die onder an dere Bill Clinton en Al Gore tot de fans mag rekenen. Zijn eerste ont moeting met de band vond plaats nadat acteur Dan Akroyd hem vroeg af en toe de plek van zijn overleden broer in te nemen in het duo The Blues Brothers. Bij The Sacred Hearts volgde hij een 'snelcursus' bluesmuziek. Om ver volgens vast onderdeel te worden. „Ik mis de muziek, maar focus me voorlopig op The defenders. Dat is nu de uitdaging." Hij maant zijn pr-dame: „Volgens mij wachten we nog steeds op een drankje! Tot zo, ik zie jullie in de bar." Met een knipoog: „Laat de seks en de drank alsjeblieft uit je verhaal." n According to Jim. Veronica, dagelijks om 18.40 uur. Reageren? -edactie.media@-wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 161