ik ski! 19 reizen Voor het eerst op ski's valt niet mee. Het duurt even voor je de slag te pakken hebt. Linda Stelma gleed én viel drie dagen in een beginnerklasje op de Zwitserse pistes. SI kVi* reizen@wegener.nl |H| 024-3650360 Zaterdag 20 november 2010 Niets voelt gemakkelijk als ik mijn skiuitrus ting aanheb. Mijn win terjas en skibroek zijn zo dik, dat ik mini maal kan bewegen. Het ergste zijn de zware skischoenen die strak om mijn enkels zitten. Het is de dag van mijn eerste skiles, samen met drie andere beginners. We zijn in Lenzerheide, in het Zwitser se gebied Graubünden. Om me heen zie ik de machtige, besneeuw de bergen. Wat onwennig wach ten we op onze skileraar Arno. Hij moet ons in drie dagen de basisbe ginselen van het skiën bijbrengen. Onze uitrusting mag dan wat on wennig aanvoelen, het is niets ver geleken bij de wandeltocht die we moeten maken naar de dichtstbij zijnde kinderweide, een voor ge vorderde skiërs lachwekkend klein heuveltje, maar voor ons een af schrikwekkende hoogte. Lopen op skischoenen is één, maar om dat te doen met in de ene hand twee lange latten en in de andere twee skistokken, is een ander verhaal. We zijn allemaal blij als we een rubberen, lopende band bereiken die ons automatisch hoger de wei de opbrengt. Onze skileraar is en thousiast. Hij spreekt Engels met de groep, maar kan ook wat Neder lands, aangezien hij ook skiles geeft aan Nederlandse kinderen. „Niet huilen, doorlopen", zegt hij lachend. Onderaan het kinderweitje laat Arno de groep eerst de spieren los maken. Dan komt het lastigste werk: de ski's aan je voeten klik ken. Hoe stap je fatsoenlijk op Grote foto boven: Skiën leer je met vallen en opstaan. Kleine foto's: Leraar Arno geeft les en het kerkje van Lenzerheide. foto's GPD/ANP m Lenzerheide ligt in het zuidoosten van Zwitserland, in het kanton Graubünden, op zo'n 900 kilometer rijden van Utrecht. De wintersportplaats is geschikt voor beginnende en gevorderde skiërs en snowboarders. De 155 kilometer pistes liggen op een hoogte van 1.230 meter tot 2.865 meter. Niet-skiërs kunnen in Lenzerheide sleetje rijden, schaatsen en sneeuwschoenwandelen. In de omgeving is een keur aan restaurants, waaronder Alp Fops, een traditionele hut op 1.800 meter hoogte die ook 's avonds bereikbaar is. Op het menu staat onder meer een kaasfondue. ITALIË ■rtfitiifiiiHwigiwwnnMrn www.graubunden.com www.myswitzerland.com www.swiss.com www.lenzerheide.com ski's zonder dat je meteen op de grond ligt of naar beneden glijdt? De kunst is haaks op de helling te staan en zo je ski's onder te krij gen. De sneeuw die inmiddels in grote klonten onder mijn schoe nen zit, bemoeilijkt het opstap pen. Gelukkig ben ik niet de enige die aan het stuntelen is. Als iedereen de lange latten onder heeft, volgt de eerste skibeweging. „Duw jezelf een klein stukje voor uit met je stokken", zegt Arno. Voorzichtig zet ik me af en ski een stukje naar voren. Dat voelt goed aan. Het glijden doet me denken aan schaatsen. Nu is het tijd het wat hogerop te zoeken. Met onze ski's haaks op de helling stappen we voorzichtig de berg op. En dan naar beneden, roetsj. Het gaat goed en al gauw wil ik meer. Na twee uur skiën zitten we stram, koud en moe maar voldaan en met blozende gezichten achter de goulashsoep, braadworst en friet. „Dat is toch het heerlijkst hè", zegt iemand, „dat après-ski." Op de tweede ochtend voel ik een flinke pijn. Als ik mijn rechter- skischoen aantrek, merk ik dat er iets niet helemaal goed zit. Giste ren heeft mijn schoen druk op mijn been veroorzaakt en die plek is nu helemaal beurs. Toch mag ik niet klagen. Sommige klasgenoten zijn er slechter aan toe. Anderen hebben spierpijn of blaren. Vandaag gaan we de 'grote-men- senpiste' weer op, waar we gister middag ook al drie keer vanaf zijn geweest. Eén cursist heeft de ski slag nog niet te pakken en blijft voorlopig op de kinderpiste. De skileraar moet zijn aandacht nu verdelen en dat valt niet mee. De 'gevorderden' leert hij vandaag bochtjes. We moeten de berg af zonder stokken, met onze handen omhoog. Zo leer je de bocht te ma ken met je lichaam. Draaien met je heupen en ondertussen je ge zicht naar voren gericht houden en je armen voor je lichaam. Het belangrijkste dat je nodig hebt bij het skiavontuur, is lef „Bang zijn werkt alleen maar tegen je", be weert Arno. Het is de laatste dag van mijn drie daagse skicursus en ik kijk onzeker om me heen. Dit kan toch geen piste zijn? Er ligt wel een meter sneeuw en er is geen mens te be kennen. Ik dacht dat deze berghel ling weer uitkwam bij de plek waar ik begonnen was. Ik heb geen idee waar ik me precies be vind en weet ook niet hoe steil de ze afdaling nog wordt. Er zit niets anders op, ik zal weer naar boven moeten tot aan het punt waar in ieder geval nog wél een piste was. Ik heb eerder deze ochtend op ei gen houtje de stoeltjeslift naar de hoger gelegen pistes genomen. Gis termiddag heb ik deze afdaling een keer met Arno gedaan. Nu ben ik verdwaald. Net als ik mijn ski's over mijn schouders gegooid heb en een paar zware passen door de diepe sneeuw heb gelopen, komen twee snowboardsters aangestoven. Het blijken Zwitserse meisjes en nee, deze piste is helemaal niet moei lijk. Of ik maar achter ze aan wil komen. Maar skiën door de sneeuw is heel wat anders dan ski ën op een geprepareerde piste. Na drie bochten gaat het mis en sla ik over de kop. Mijn skibril ligt een paar meter bij me vandaan en een van mijn ski's is losgeschoten. Hoe kom ik ooit fatsoenlijk beneden? De snowboardsters helpen me mijn spullen bij elkaar te zoeken en aangezien er niets anders op zit, ga ik weer achter ze aan. Nu gaat het beter. Hoewel we over smalle stukjes glijden, een weg moeten oversteken en menig heu veltje slechten, kom ik zonder val partijen beneden aan. Alleen ben ik in een ander dorp aangekomen dan waar ik begonnen was. Geluk kig zijn in de meeste skigebieden de dorpjes via de pistes verbon den. Ook hier is een skilift en een maal boven, kan ik de juiste route alsnog uitstippelen. Opgelucht voeg ik me even later weer netjes bij de anderen. De verdere och tend blijf ik braaf bij de groep. - Reageren? redactie.reizen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 155