!D koningen en lekker eten reizen 4 11IS1 m Gastvrijheid 1 9T Onze gastheer denkt in mij een fijne drinkebroeder te hebben gevonden Vlak land gaat over in vriendelijke heuvels en imposante bergen. Hier onderwierp een keizer zich aan de paus. Eelco van der Linden combineerde in Emilia Romagna Italiaanse historie met gastronomie. jr* IK< n w& Zaterdag 20 november 2010 reizen@wegener.nl 024-3650360 De conservator negentiende-eeuwse Europese schil derkunst banjert rond in de ruimte waar onze schilderijen door de douane moeten worden ge controleerd. We (de eigenaar en ik) hebben de verzame ling vanuit Nederland, per boot en auto, naar de Hermita ge in Sint-Petersburg gebracht. Over een week moeten de tachtig stukken in vijf zalen van het Winterpaleis hangen. Boris Asvarich, de conservator, trekt zenuwachtig aan zijn zoveelste 'papyrussigaret'. Het zijn een soort kartonnen huisjes waar ook nog wat tabak in zit. Volgens mij vooral bedoeld om met de voortanden door de mond te rollen. Vormeloze peukjes worden het, maar Boris kan niet zon der. Hij is 70 jaar, heeft alles al meegemaakt en toont de kenmerken van een geagiteerde panter. De douanier laat lang op zich wachten. De man zal aanstonds een paar Hol landse meesters laten uitpakken en controleren of de be schrijving in de vervoerspapieren klopt. Vooral de afme ting is van belang. Een afwijking van een paar centimeter en het doek zal niet tot de tentoonstelling worden toegela ten. Boris kent het klappen van de zweep. Een halve eeuw in de Hermitage heeft hem veel geleerd. Een tentoonstel ling inrichten, bestaat volgens hem voornamelijk uit wachten, formulie ren invullen en stempels krijgen. Geërgerd roept hij regel matig: „lch hasse Gemalde!" Boris Asvarich is een bijzonder type. Tanig lichaam, pik zwart haar en een gegroefde, markante kop. Hij heeft tij dens de Tweede Wereldoorlog de Duitse belegering van Le ningrad uitgezeten. Bijna vier jaren van honger en onvoor stelbare ellende. Een derde van de inwoners overleefde de blokkade niet. Boris wel, maar hij lijkt er door getekend. De avond na het grote uitpakken gaan we bij hem thuis eten. Hij woont aan de winkelstraat Nevski Prospekt, een afstand van meer dan 4 kilometer van de Hermitage. Elke dag gaat hij lopend naar zijn werk. Een inko men van omgerekend 200 euro per maand staat immers geen autobezit toe. Het onderkomen van de familie Asvarich ligt aan een kleine binnen plaats. Groot is het niet, maar de gastvrijheid is enorm. De eettafel in het woonkamertje is gedekt en staat vol met stukjes komkommer, eiersalade en vette worst uit Oekraïne. De hele familie is er. Kleinkinderen, kinderen, echtgenote en een on voorstelbaar lelijke hond. Er zijn geen regels en geen afspraken. Het wijst zich vanzelf Ik zat zel- den zo ontspannen aan één tafel met volstrekt onbeken den. Het is goed. Rode draad van de avond is de fles wodka waaruit regelma tig bijgeschonken wordt. Onze gastheer denkt in mij een fijne drinkebroeder te hebben gevonden. Dat klopt wel een beetje. Luidt het spreekwoord niet: When in Rome, do as the Romans do? Het lijkt mij dat je dan in Rusland moet doen wat de Russen doen. Ik kan u verzekeren, gezellig doordrinken hoort daarbij. Wodka kan maar op één ma nier worden ingenomen, ad fimdum. Glas volschenken, een toast uitspreken en hup, in één keer leeg. Nasdrovjel De eerste glazen heb je daar nog plezier in, maar er komt een moment van verzwakking. Boris heeft de terugval scherp in de gaten. Hij adviseert mij dringend na elke teug vooral iets te eten. Een goed advies, alleen kan ik steeds minder goed zien waar het eten staat. Het wordt een vrolij ke gezelligheid. Uiteraard gaan we met z'n allen liederen zingen. Liederen die mij volkomen onbekend zijn, maar waarvan ik de tekst toch redelijk ken. En dat nota bene in het Russisch! Na nog een paar glaasjes gaan we met z'n allen kartonsigaretjes roken en overkomt mij een enorme misselijkheid. Gelal vult de eetkamer. En gelach, veel ge lach. Het is zoals Charles Bukowski al schreef: When the wi ne is gone, the reading is over. Na de laatste drup wodka staat de taxi snel voor de deur. Op naar het hotel. Voor het slapen gaan nog even op adem komen in de sau na. Althans, dat is mijn idee. Maar een waarschuwing op de cederhouten deur houdt me tegen. Ik heb zoiets nog nooit ergens in de wereld gezien, maar het lijkt hier in Rus land volledig op zijn plek. Een glanzend bordje meldt dat de sauna niet mag worden gebruikt in geval van stevig alco holgebruik. 'Levensgevaarlijk'. Ik kijk nog even naar bin nen en het spreekt voor zich. Leeg. Dan maar eens zien of er aan de bar nog iets te beleven valt. Emilia bM .43' .V v. t•■vvvv. r y~f "'-SÉ >4 - 4 De heuvels van Canossa t- waar Hendrik IV zich liet V) '"'v vernederen door paus Cregorius VII. foto's Eelco van der Linden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 150