vraag antwoord BS Bij onze Stephanotis ontdekte ik na de bloei een klein vruchtje, zo groot als een erwt. wonen@wegener.nl wonen 024-3650509 Zaterdag 20 november 2010 eze zomer liet de fami lie Van Alstede de keu ken vergroten. Een eer ste vereiste was extra daglicht. „Aanvankelijk wilden wij een lichtstraat", zegt Edwin van Alstede. „Maar met een plat dak bleek dat toch niet zo han dig. Een lichtstraat wordt snel vuil, en hoe haal je herfstbladeren en sneeuw van het dak? Bovendien is een lichtstraat erg opvallend. Dus kozen we voor solatube. Dat zijn daglichtspots die zonlicht opvangen en dat licht dankzij een zilveren coa ting in de buis reflecteren en de ge wenste ruimte in sturen." Hoewel zelf bouwkundige en erva ren klusser, liet Van Alstede de in stallatie toch over aan deskundigen. „Het plaatsen is precisiewerk. De tu bes moeten goed op de zon gericht zijn en je wilt achteraf geen lekka ge" De buizen staan op het platte dak, precies boven de spots. Als die mo gelijkheid er niet is, bijvoorbeeld bij een badkamer op een tussenverdie- ping, kunnen de spots ook in een zijmuur worden gebouwd en het daglicht via een bocht naar binnen leiden. Overigens zijn de Van Alstedes nog niet voor de volle honderd procent tevreden. „Het licht is vrij kil en dif fuus. Over de plafondspots kan een geel filter worden geplaatst, maar dan wordt het daglicht nog gedemp ter." Een van de grootste leveranciers van extra dakverlichting is Velux. Bij dit bedrijf is de meeste vraag naar dakramen en dakkapellen op zolder en lichtkoepels in de uit bouw, meldt woordvoerder Claudia van Veenendaal. „We hebben geen exacte cijfers over in welke ruimten in verhouding de meeste ramen worden geplaatst. Maar uit onder zoek dat Woonkennis in opdracht van ons heeft uitgevoerd, blijkt dat voor steeds meer mensen daglicht (zeer)belangrijk is als zij een andere woning zoeken. Daglicht beïnvloedt onze biologische klok en allerlei processen in ons lichaam, zoals de aanmaak van hormonen en van stoffen die ons wakker houden of juist doen slapen. Daglicht is boven dien gratis en de enige echt duurza me lichtbron." www.solatube.nl www.velux.nl Reageren? wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@iwegener.nl 024-3650509 K. Lems kreeg vorig jaar augustus twee Stephano- tissen. 'Bloeiende, maar ai snel vielen de bloem pjes eraf. Dit voorjaar kwamen er nieuwe loten en knoppen. In augustus stonden ze weer in bloei. Daarna ontdekte ik een vruchtje, zo groot als een erwt. Die groeide uit tot een ei. Komt dit vaker voor?' „Het ei is de vrucht van de Stephano tis", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Die is nu nog groen, maar verkleurt later naar oranje. Dan is hij rijp. Het zaad kan dan worden ge zaaid, maar de meeste mensen hebben aan één plant genoeg." NB: Vorige week plaatsten wij een fo to van een rups. 'Van de witvlakvlin- der', meldden wij. Dat was onjuist. Het ging om een rups van de me- riansborstel. Dank voor de reacties. Wat is het? Een aluminium frame in het plafond, gevuld met licht- doorlatend glas of kunststof. De raamprofielen kunnen in veel ge wenste kleuren worden geverfd. Kan op maat gemaakt worden, ook voor schuine daken en met te openen ramen voor ventilatie. Voordelen: optimaal daglicht, architectonisch mooi. Nadelen: moeilijk schoonmaken, warmteverlies. Wat is het? Meestal vierkante, soms ronde, koepel van acrylaat of polycarbonaat, enkelwandig, dubbelwandig of driedubbelwandig. Voordelen: relatief goedkoop (vanaf 50 euro), veel daglicht. Nadelen: inbraakgevoelig, oogt minder fraai, warmteverlies. Wat is het? Buis van circa 35 centi meter doorsnede, aan de binnen kant voorzien van reflecterende coa ting om daglicht op te vangen en te rug te kaatsen in de woning. Voordelen: vrij onopvallend, kun nen ook 'om de hoek' geplaatst worden, weinig warmteverlies. Nadelen: relatief weinig daglicht, prijzig (vanaf circa 400 euro). In Nederland wordt 70 procent van de zolders met een stahoogte van mi nimaal 2,50 meter vooral gebruikt voor opslag. Terwijl je er met een dakkapel of dakraam een lichte leef ruimte van kunt maken. Ideeën no dig? Speciaal voor het verbouwen van de zolder heeft Velux een digitale zolderplanner ontwikkeld: www.zolderplanner.nl Een boek vol keukenlijken De krokettenmaker, de aardappel- schrapmachine, de kurksparende kurkentrekker en het Haagse suiker potje: juweeltjes aan oud keuken gerei zijn voorbij gekomen in onze rubriek Keukenlijken. Wat is het? Hoe werkt het? Is het ook nog wat waard? Die vragen werden ons vaak gesteld door lezers die een 'lijkje' nomineerden. Maar ook: 'Komt er een boekje van?' Ja, kunnen we nu zeggen. Voor 12,95 euro (exclusief verzendkosten) te bestellen via: zie onze website:webwinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 143