rang aan de Bonairiaanse kust is veiliger dan 'oceanview' wonen@wegener.nl wonen jwj I 024-3650509 Zaterdag 20 november 2010 derland was van oudsher de grootste leverancier van mee krap, ook wel madder ge noemd. Uit de wortels van deze plant wordt een pig ment gewonnen om een ro de kleur te krijgen. Doordat deze kleur synthetisch kon worden nagemaakt, is de meekrapteelt in Nederland nagenoeg verdwenen. „Ge lukkig is er nu weer volop be langstelling voor natuurlijke pigmenten. Het is de tijd van de duurzaamheid en daar past dit helemaal bij", zegt ook Anco Sneep, directeur van Rubia Pigmenta Natura- lia in Steenbergen. Het be drijf vervaardigt en verkoopt plantaardige kleurstoffen uit in Noord-Brabant en Zee land verbouwde meekrap. Vanwege het milieueffect, de duurzaamheid en kleurecht heid is vooral de vooruitstre vende tapijtindustrie geïnte resseerd in de kleurstof van Rubia. Maar ook grote con cerns als Adidas en de cosmetica-industrie to nen interesse. „We hebben een oude traditie aange past aan de hui dige tijd. Daar door kunnen ververs de kleurstof gewoon in hun mo derne machines gebruiken", legt Sneep uit. „Het mooie van plantaardige kleurstoffen is dat je er eindeloos mee kunt doorgaan. We stekken de plantjes steeds opnieuw, om weer gebruik te maken van de wortels. Dat in tegen stelling tot synthetische pro ducten, die van uitputtelijke aardolie worden gemaakt. Planten halen bovendien veel CO2 uit de lucht." Het blijft niet bij meekrap al leen, want Rubia is momen teel bezig met het op de markt brengen van kleurstof fen uit wouw voor de kleu ren geel en groen. Ook wordt geëxperimenteerd met wede voor blauwe tinten. Sneep: „Op die manier kun nen we alle mogelijke kleu ren die er bestaan op plant aardige basis leveren. We zijn een commercieel bedrijf met een idealistische grond slag, dus we hopen dat steeds meer partijen gebruik gaan maken van plantaardige kleurstoffen. Ze zijn veel mooier dan synthetische kleuren. Je kunt de grondstof fen uit een plant immers nooit perfect namaken." Ook Jongstra blijft experi menteren en kennis verga ren. „Er zijn een paar oudere vrouwen in Nederland die veel weten over kleuren met plantaardige materialen, maar die willen jammer ge noeg niets loslaten. Zo ver dwijnt er helaas veel waarde volle kennis." longstra deelt haar know-how juist graag met anderen. „Ie kunt wel zeggen dat ik inmiddels veel kennis heb over natuurlijk kleuren. We zijn daarmee uniek in de wereld. Dat draag ik graag uit, om men sen bewust te maken van de waarde van de natuur. We moeten mensen wakker ma ken, inspireren en de kracht van de natuur herwaarderen. Bovendien moeten we het culturele erfgoed behouden. Ik maak in ieder geval abso luut geen gebruik meer van synthetische verfstoffen." Jongstra geeft workshops en wil in de toekomst haar ken nis beschikbaar maken voor internet. Ze haalt haar wijs- Zelf plantaardige kleuren ervaren Het Textielmuseum in Tilburg heeft tot en met 30 ja nuari aandacht voor duurzame materialen in de expositie reThink. Hier zijn met plantaardige grondstof gekleurde producten te zien, zoals een poef van Christien Mein- dertsma (zie foto links, de rode 'bol'), tafeldamast van Ina Meijer en vloerkleden gekleurd met pigmenten van Rubia. Ook kunnen bezoekers met eucalyptus gekleurde ecostof van Wieteke Opmeer bewonderen. Toonkamer in Utrecht heeft november uitgeroepen tot Wolmaand. Anco Sneep van Rubia geeft er een lezing over het plantaardig kleuren van wol. www.textielmuseum.nl www.toonkamer.nl heid over plantaardig kleu ren overal vandaan: uit oude boeken, bij TNO, via het In stituut Collectie Nederland en ze is van plan gebruik te maken van de kennis van de hortus botanicus in Amster dam. Het blijft niet bij planten al leen. Kortgeleden ontwierp Jongstra een marmoleum- serie voor Forbo, gemaakt met oxidepigmenten. Samen met het bedrijf onderzoekt ze nu de mogelijkheden voor een grote collectie lino leum vloerbedekking met plantaardige kleuren. Jongstra vertelt vol passie over het werken met plan ten. Maar om het effect er van echt te begrijpen, moet je het zien. In een loods vlak bij haar werkruimte hangt een enorm kleed, bestemd voor de entreehal van het Fries Museum. Ze is er al ja ren mee bezig. Het donkere blauw is glimmend en diep, alsof het golft. Het geel is in dringend, maar subtiel. „In drukwekkend, toch? Natuur lijk is het product ook ver gankelijk, het wordt op den duur mooi sleets. Dat is juist de charme ervan." www.claudyjongstra.com www.rubiapn.nl www.icn.nl www.forbo.nl Reageren? wonen@wegener.nl Textielontwerpster Claudy Jongstra heeft haar teelt van verfplanten dit jaar uitgebreid tot vier akkers met rode klaver, ridderspoor en paardenbloem. foto's PR Kristiaan Kats en Carina Kalke verzorgen een schildpad op Bonaire, foto's KK door Sabadeco rijdt, de goudkust van Kralendijk, de grootste plaats op Bonaire, zie je daar nauwelijks lampjes branden. De middelste ca tegorie is die van de authentieke voaingea, Hebbea weatebhesp»- ken. De laagste, goedkoopste klas se wordt gevormd door de kleine re huur- en koophuizen op de minst gewilde plekjes. Pakweg van af ïoo.ooo a 130.000 dollar. Voor naiadeivviiid^&iiiets-Qp-Baftaire.''-opdat^fei&lieeft-aiijsoefeapflaio- Het huis bij het strand in Kralendijk. wie: Kristiaan Kats (gesprekspartner, 31) en Carina Kalke (32) beroep: onaf hankelijk adviseur milieu- en natuurge bied (Kristiaan); biologe en aannemer (Carina) eerder: Vlissingen (Kristiaan); Manhattan en New York (Carina) nu: Kralendijk, Bonaire (sinds 2005) Zitje soms zeifin de huizenbusiness? „Niet echt. Ons bedrijf Progressive Environmental Solutions, kortweg Proes, geeft advies op het gebied van milieu en natuur. Een project naire gebracht. Maar goed, omdat ik wist dat je naar de huizenmarkt op Bonaire zou vragen, heb ik me een beetje voorbereid. Bovendien heb ik, sinds ik hier in 2005 ben ge komen, heel wat verschillende hui zen bewoond. Eerst bij mijn zus, tot daar werd ingebroken en ik al mijn bezittingen kwijt was. Daar na heb ik tal van huizen gehuurd, voor kortere perioden. Nu woon ik in Punt Vierkant, een wijk van Kralingen. De moeder van mijn verloofde Carina had daar een huis gekocht. Type twee-onder een-kap. We huren het van haar." Lekker dicht aan het water, zeker? „In de tweede rij vanaf het strand. Oceanview is onbetaalbaar. Daar staan over het algemeen de luxe villa's en appartementen. Eerlijk gezegd zit ik net zo lief op de twee de rang. Vanwege orkanen. Zit je a-staarhet- water tot de-'. keukenkastjes. Zoals in 2008. Bij ons hielden zandzakken net stand. Meestal gaat het goed; we liggen 'benedenwinds'. Grote tropische stormen komen noordelijk langs, vrijwel nooit rechtstreeks boven ons. Wat zeg je? Beroep doen op een stormverzekering? Die kennen wij niet. En als die zou bestaan, waren de premies torenhoog!" En verhuizen naar het binnenland „Geen optie voor mij. Carina wil dat wel: een ecohuis bouwen, in het 'binnenland'. Kennissen heb ben dat gedaan. Prachtig huis, daar niet van. En Carina is handig. Ze kan veel, ook zelf meubels maken. Maar ik zou het strand missen: de vrijheid, het uitzicht. Ik loop nu de deur uit met de hond en sta aan het water. Ideaal, toch?" Reageren en aanmelden? pedactie.wonen@wegener:nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 141