spelen van 1928 Sprinklerkoppen verrijking van het leven De jager-verzamelaar vandaan uitgelicht Ik vind dat niet terecht. Door een verzameling krijg je vaak historisch besef je gaat je verdiepen in een on derwerp. Bovendien krijg je er ook andere interesses bij." In het geval van Treurniet en zijn vrouw Ria is dat een voorliefde voor art deco, een populaire stijlbe weging in de jaren twintig van de vorige eeuw. Gemiddeld anderhalf tot twee uur per dag is hij bezig met zijn verza meling. Het merendeel daarvan zit hij achter de computer, snuffelend op internet. „Beurzen leveren mij bijna niets meer op. Via sites als Marktplaats en eBay vind ik nog ze ker twee keer per week een hit, af komstig uit alle uithoeken. Onge looflijk eigenlijk." Zijn liefde voor zijn verzameling en de drang die uit te breiden gaan ver ('ik ben een jager'), maar zijn niet onbegrensd, „ik kan prima een tijd je zonder internet, op vakantie bij voorbeeld. Dan mis ik wel eens een mooie aanbieding. Nou ja, dan is het niet voor mij bedoeld, zeg ik dan. Maar vaak krijg ik het daarna via-via alsnog aangeboden. De men sen kennen mij hè." Zo kwam hij ook aan zijn gouden medaille, een van de topstukken in zijn collectie. „'Ik heb nog wel een penninkje voor je', zei iemand op een beurs gekscherend." Hoeveel items nog ontbreken in zijn verzameling, durft Treurniet niet te zeggen. „Ik ken mensen die spullen hebben, die ik niet heb. Ik blijf zoeken en dat is ook de char me van verzamelen. |e collectie he lemaal compleet hebben, dat is toch niet leuk? Als dat dreigt, dan verleg je je grenzen." Treurniet spaart daarom niet alleen ansichtkaarten van de spelen, maar ze moeten ook nog eens voorzien zijn van de speciale olympiadepost zegels die destijds werden uitgege ven. En toegangsbewijzen van bijna alle wedstrijden heeft hij al. Nu pro beert hij ook nog van elk tribune vak een kaartje te krijgen. Treurniets droom is dat zijn collec tie in een museum terecht komt, het liefst bij het Olympisch Stadion in Amsterdam. De eigenaren van het stadion zouden dat graag wil len, maar kunnen dat niet betalen. „Ik kan het me niet veroorloven de collectie gratis weg te geven." Waarom besteedt een verzamelaar bijna alle vrije tijd aan het zoeken van spul letjes om de verzameling nog completer te maken? Socioloog Jaco Berveling on derzocht het. zie: Uitgelicht op onze website brikanten drastisch is afgenomen, is Timmer mans collectie slechts een fractie van wat er ge produceerd is. Er zijn wel tienduizenden ver schillende koppen, schat hij. Want van elk type zijn er vele uitvoeringen. Qua kleur en materiaal, maar ook wat de werking betreft. „Die hoefik niet allemaal te hebben, hoor. Wat ik tegenkom is leuk, voor de rest vind ik het wel prima." Timmerman denkt dat hij wel zonder zijn col lectie zou kunnen leven. „Dan zou ik iets an ders gaan doen. Ik ben bijvoorbeeld bestuurs lid geweest van de speeltuinvereniging. Vond ik ook mooi." Maar nu zijn collectie er is, moet er wel iets mee. „Als mijn einde nadert zou ik het graag willen schenken aan een mu seum. Ik ken een man die zijn collectie heeft weggegooid. Doodzonde, dat zou ik niet kun nen. Verkopen? Ach, in mijn sprinklers zit hooguit voor 300 euro aan koper. Er zit geen handel in." Ja, laatst zag hij op Marktplaats een antiek exemplaar met een vraagprijs van 750 dollar. Dat gaat hem veel te ver. Hij heeft wel poit via internet een asbak gekocht met een sprinklerkop erop, uit Australië. „Dat is een geinig ding, die wilde ik wel hebben." Zijn vriendin is niet besmet met het sprinkler virus, maar ze reist wel graag met hem mee naar beurzen en exposities. „De contacten met al de mensen, dat vindt ze heel leuk. Ik ook trouwens. Deze verzameling is echt een verrijking van mijn leven. Ik was nooit een vlotte babbelaar, maar nu wel." En je komt nog eens ergens. Bijvoorbeeld bij Tyco International, een van de grootste sprin klerproducenten ter wereld, die zijn Europees distributiecentrum in Enschede heeft staan. Maar niet iedereen zit op pottenkijkers te wachten. „Ik vroeg eens in de Bijenkorf in Am sterdam of ik het sprinklersysteem wat beter mocht bekijken, achter de schermen. Dat ging mooi niet door." Hij stond deze zomer met zijn verzameling zes dagen op de grootste brandweervakbeurs, in Leipzig. „Ik kwam thuis met negentig visitekaartjes. President dit en directeur dat staat er dan op. Een zakenman wil mijn verzameling in Singa pore laten zien. Hij zal alles betalen. Of het er van komt is natuurlijk een ander verhaal, maar het is wel leuk voor een simpele hove nier uit Zuidoostbeemster." Naam Andries Timmerman Leeftijd 52 jaar Woonplaats Zuidoostbeemster Beroep hovenier Verzameling ruim 1500 sprinklerkoppen Vergaring bijna alleen door ruilen en giften Waarde hooguit 300 euro Bijzonderheid een maal uitgeroepen tot 'Verzamelaar van het jaar'; ex poseert op het 'Museumplein' tijdens Verzame laarsjaarbeurs Zijn het nou molentjes, zandlopertjes of zoutvaatjes? Het zijn sprinklerkoppen. Sprinkler wat? Andries Timmerman is het gewend dat niet ie dereen zijn opmerkelijke verzameling direct kan thuisbrengen. En ook dat er vaak een beet je om gegniffeld wordt. In de meeste fabrieken en grote winkels hangen sprinklerkoppen aan het plafond. Als de temperatuur in die ruim tes plotseling omhoogschiet, treedt het sys teem in werking en gaan de koppen water sproeien. Een geweldige uitvinding, die vele branden in de kiem heeft gesmoord. Maar wat bezielt iemand om die sproeiertjes te gaan ver zamelen? „Tja, hoe gaat zo iets", begint Timmerman, als of hij de vraag voor het eerst krijgt voorgelegd. Hij was als lid van de vrijwillige brandweer een keer op excursie in een chemische fabriek, waar een nieuw sprinklersysteem werd aange legd. In een doos lagen oude koppen. Wie wil, mocht er eentje meenemen. Dat deed de Noord-Hollander. Toen hij via-via een doos met ouderwetse koppen kreeg, was een kleine verzameling geboren. „In de gang had ik al een paar koperen handstraalpijpen hangen. Die zaten vroeger op de brandweerslang, de spuitmond zeg maar. Zo'n sprinklerkop was weer eens wat anders." Nu, twintig jaar later, telt zijn collectie ruim 1500 sproeiertjes. Ze vallen niet direct op in zijn woning. In de woonkamer staat een vitri nekast met de mooiste exemplaren, in een slaapkamer staat nog zo'n kast. Het merendeel van de collectie is in kisten opgeslagen, zodat ze makkelijk vervoerd kunnen worden voor weer een tentoonstelling. Daarin is hij uniek. „Ik ken wel meer mensen die ze verzamelen, maar voor zover ik weet ben ik de enige expos erende sprinklerverzamelaar ter wereld." Hoewel door vele fusies het aantal sprinklerfa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13