121 verzamelwoede Koningin van de trechters Bijna alles over de H L I Wm zaterdag 20 november 2010 Nederland verzamelt graag. Ons land telt enkele miljoenen verzamelaars. Een deel van hen komt vandaag en morgen naar de Utrechtse jaarbeurs voor de halfjaarlijkse Verzamelaarsjaarbeurs. Volgens de organisatie de grootste van Europa. Drie verzamelaars vertellen over hun passie. door Niek Opten Naam Tineke Kahmann Leeftijd 65 jaar Woonplaats Huizen Beroep voetzoolreflexoloog Verzameling zo'n 900 trechters Vergaring kopen Waarde geen idee Bijzonderheid genomineerd voor de Dutch Collecter Award 2010, categorie 'da mes boven de 18 jaar' Tineke Trechter wordt ze wel ge noemd en wie in haar keuken kijkt, snapt direct waarom. Honderden trechters sieren het plafond, keurig ge rangschikt op materiaal: tin, hout, koper, email, glas, porselein, aluminium. Exemplaren uit poppenhuizen waar nog geen pink in past, tot joekels die gebruikt werden om melk of wijn in te schenken. Trechters met vier tuitjes ('geen idee waarvoor die gebruikt werden') of met heel aparte vormen, eentje is zelfs vier kant. Alleen de doorsneevarianten van plastic komen er niet in. Tineke Kahmann, de eigenaresse van de collec tie, had net zo goed ais bijnaam 'hamster' kun nen krijgen. „Welkom in ons verzamelaars huis", zegt ze bij de eerste begroeting. In de woonkamer staan weliswaar veel trechters, maar de aandacht wordt meer getrokken door tientallen buizenradio's - een collectie van haar man Ben - een verzameling hotelbellen, met zo'n knopje bovenop, die vaak op de re ceptie staan, en allerlei negerpoppetjes. „Ja, we hebben nog een paar subverzamelingen", zegt haar echtgenoot lachend. „Maar de trech terverzameling is de hoofdcollectie." De spullen staan op vensterbanken, in kasten en op planken aan de muur. „Meer wordt het ook niet hier, want je moet ook ruimte over houden om te bewegen." Later blijkt zich boven, aan de muur van de overloop nog een kleine verzameling te bevin den: reclames waarin negers op veelal politiek incorrecte wijze worden ingezet. Zoals op een postertje van een zeepfabrikant, waar een ne gerjongetje wordt gewassen in een bad en er als blank jongetje weer uitkomt. Het begon dertig jaar geleden, toen ze wat nos talgische kookspullen zocht voor haar keuken. Die verkeert nog in originele staat, met een granitovloer en een tegeltjesgootsteen. „Van mijn moeder kreeg ik een oude grijze trechter en een vriendin gaf er nog eens drie. Toen ik op het Waterlooplein eentje van leer vond, was het hek van de dam." Het was de opmaat voor een omvangrijke verzameling. „Kijk eens naar die vorm. Ik vind het fascinerend dat mensen van alles in zo'n ding proberen te krij gen. En het is ook symbolisch." De trechter staat dan voor het hoofd van de mens. Bij een verstopping gaat het mis. „Als je alles in je hoofd houdt, het niet laat zakken, dan gaat het niet goed. Wat er in komt, moet er op een of andere manier ook weer uit. Je moet de kraan openzetten", zegt ze, terwijl ze van de vensterbank een glazen exemplaar pakt met een kraantje er aan. Vervolgens kijkt ze vertederd naar eentje van metaal, die hele maal in elkaar is gedrukt. „Alsof er iemand op gestaan heeft of overheen gereden is. Dat is toch mooi?" Heel bijzonder is het blikken speelgoed, waar je zand in kunt gooien zodat een molentje gaat draaien of een karretje wordt gevuld. Van kinds af aan hebben ze verzameld. Hij postzegels, zij frutsels voor in poppenhuizen. Aan de hand van de trechters beleven ze hun verleden opnieuw. 'Kijk, deze hebben we in Frankrijk gekocht', klinkt het en 'deze kregen we cadeau' zegt zij. Veelal weten ze de jaartal len er nog bij. In de keuken wijst ze met een pollepel de voor haar bijzondere exemplaren aan. Die op de plankjes worden een voor een gekoesterd. De keukenlamp heeft een toepasse lijke kap: een omgekeerde trechter. Op enkele staat 'Neurenberg', de stad van de trechter. De titel verwijst naar een fabeltje, waarin een pro fessor een gat in het hoofd boort van zijn dom ste student. Met een trechter laat hij kennis in het hoofd lopen. Ze heeft afbeeldingen van het verhaaltje, want ja, die spaart ze ook: an sichtkaarten waarop een trechter is te zien, hoe klein ook. Het zijn vrolijke verzamelaars. „Je moet het al lemaal niet te serieus nemen", zegt hij. Veel geld hebben ze er nooit ingestoken. „Een bij zonder exemplaar kopen voor 300 euro? Dan moet die echt superbijzonder zijn." Een complete collectie streven ze niet na. Tine ke: „Dat kan ook niet, want wie weet hoeveel trechters er bestaan." Het woord 'museum' willen ze niet horen. „Ben je gek?", zegt Ben. „Daar komt toch geen hond kijken." Naam Jaco Treurniet Leeftijd 76 jaar Woonplaats Harderwijk Beroep ge pensioneerd medewerker Shell Verzameling meer dan 2600 items van de Olympische Spelen 1928 in Amsterdam Vergaring kopen en ruilen Waarde getaxeerd op 250.000 euro Bijzonderheid Twee keer uitgeroepen tot 'Verzamelaar van het jaar'; genomi neerd voor de Dutch Collector Award 2010, categorie 'heren boven de 18 jaar'. et doosje van een gou den medaille, een specia le bonbonnière, bepaal de toegangsbewijzen. Het zijn de weinige grote items die niet voorkomen in de verzameling van Jaco Treurniet. Wie rondkijkt in zijn 'olympische kamer' verbaast zich over alles wat hij wel heeft ver zameld over de olympiade van 1928: insignes, wandborden, an sichtkaarten, sluitzegels, kopjes, af fiches, medailles, asbakken, pro grammaboekjes, lepeltjes, handte keningen, enzovoort enzovoort. Ja, zelfs preken van geestelijken die zich destijds keerden tegen de komst van de spelen naar ons land 1 ontbreken niet in zijn collectie. „Verzamelen zit in mij", vertelt hij in de woonkamer van zijn huis, dat onderdeel uitmaakt van een voormalige kazerne. Zelf tenniste, voetbalde en volleybalde hij graag, een verzameling sportboeken lag voor de hand. Om de passie in de hand te houden moest hij zijn graasgebied gaan afbakenen. Het werden de olympische spelen en toen ook dat te omvangrijk werd het de spelen van 1928. Omdat die in Amsterdam werden gehouden. „Ia, en dat voor een Rotterdam mer", lacht hij. Vanaf 1976 verzamelde hij gestaag een collectie bij elkaar waarvan kenners zeggen dat die zijn gelijke niet kent. En dat geldt ook voor de kennis die Treurniet heeft vergaard over dit onderwerp. Hij is een vraagbaak voor menigeen en dat streelt hem. Al die honderden con tacten, sommige zijn uitgegroeid tot vriendschappen, zijn een be langrijke motivatie voor zijn 'verza melwoede'. Maar er is meer. „Er wordt vaak wat laatdunkend ge daan over verzamelingen, of het nou suikerzakjes zijn of postzegels. SHHil foto's Diederik van der Laan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 12