Kruisbestuiving in het ondernemersatelier BOGBi Zeeuwland-directeur Antoine de Ceuster: "Ik denk dat in het ondernemersatelier heel leuke dingen gaan ontstaan." Foto: Demon Media Als je een leegstaand kantoor pand maar niet verhuurd krijgt, kun je twee dingen doen. Tegen beter weten in blijven pro beren een huurder te vinden of iets creatiefs bedenken. De Schou- wen-Duivelandse woningcorpora tie Zeeuwland koos voor het laat ste en riep, samen met twee part ners, het ondernemersatelier in het leven. Een leeg pand aan het Callandplein in Zierikzee wordt een flexibel kantoorpand waar kleine ondernemers en freelan cers ruimte kunnen huren. En dat kan zelfs al per dagdeel. door Dennis Rijsbergen ZIERIKZEE - Ooit was het gebouw in de wijk Malta een wijksupermarkt, later kwam Zeeuwland er in te zitten. In 1999 vertrok de woningcorporatie naar een nieuw pand en werd het ge bouw verhuurd aan Syntess. Dat be drijf verkaste begin dit jaar naar nieuwbouw aan de rand van Zierik zee en sinds die tijd staat het kantoor, gevestigd onder een reeks apartemen- ten, aan het Callandplein leeg. "Het is een heel moeilijke markt momen teer', stelt Zeeuwland-directeur An toine de Ceuster. "We hebben nog geprobeerd een grote vis binnen te ha len, maar dat bleek heel moeilijk te zijn." Even speelde Zeeuwland met de gedachte het kantoorpand dan maar om te bouwen tot appartemen ten, maar dat zou ..veel. te veel gaan kosten. "Toen werden we benaderd door de stichting Zeeuwse Wereld vrouwen en Vluchtelingenwerk. Die waren op zoek naar ruimte." Zeeuw land had die wel: het kantorenpand aan het Callandplein. "Samen bedach ten we het idee om het breder te trek ken en daar ook accommodatie te bie den aan startende of doorstartende on dernemers." Flexibel het gebouw kunnen kleine bedrijven en freelancers flexibele werkplekken en vaste kantoorunits huren. "We be ginnen met kortlopende contracten om de drempel laag te houden", stelt De Ceuster. "We hanteren een opzeg termijn van drie maanden." Maar klei ne ondernemers kunnen er ook aan kloppen als ze voor een dagdeel ruim te nodig hebben om te vergaderen, om klanten te ontvangen of om cur sussen te geven. De bedrijven die on derdak vinden in het ondernemersate lier maken gebruik van gezamenlijke faciliteiten, legt De Ceuster uit. "Je moet dan denken aan een gezamenlij ke receptie, de schoonmaak, catering, maar ook telefoon en internet als daar behoefte aan is." Onlangs was er een informatiebijeen komst waar potentiële huurders een kijkje in het pand konden nemen. Daar zaten enkele serieuze belangstel lenden bij, zegt De Ceuster. "En dat zijn zeer uiteenlopende bedrij§es en instellingen, zoals een bedrijf in de fi nanciële dienstverlening, maar ook een kunstenares met keramiek, een ad viseur voor startende bedrijven, een ondernemer die in duurzame produc ten voor in en om het huis doet, een deurwaarderskantoor en een zorgin stelling." De Ceuster is aangenaam verrast door de grote belangstelling. "Dit initiatief is uit nood geboren, maar uitgegroeid tot een mooie bloem. Eerlijkheidshalve moet ik be kennen dat ik zo mijn bedenkingen had en ine afvroeg of er wel genoeg ondernemers zich zouden melden. Maar de belangstelling blijkt dus reu ze mee te vallen." Sterker nog, De Ceuster is razend enthousiast over de mogelijkheden van het ondernemers atelier. Vooral de achterliggende ge dachte dat al die verschillende bedrij ven onder één dak elkaar zouden kun nen kruisbestuiven, spreekt de Zeeuwland-directeur zeer aan. "Dat is natuurlijk het grote voordeel voor een kleine ondernemer om in het on dernemersatelier te zitten. Er moet een bepaalde synergie ontstaan. Veel kleine ondernemers zitten in hun een tje thuis te pionieren. In het onderne mersatelier kom je in contact met an dere bedrijven en kun je van elkaar le ren en elkaar werk bieden. Ik denk dat er heel leuke dingen gaan ont staan." Weinig risico Omdat ondernemers heel flexibel ruimte kunnen huren in het pand aan het Callandplein en de huurvoorwaar- v. den volgens De Ceuster enorm gun stig zijn, lopen de ondernemers wei nig financiële risico. "Bovendien ge ven we het pand nog een professione le, zakelijke uitstraling. Zodat je als kleine ondernemer in het onderne mersatelier een professionele uitstra ling hebt als je klanten ontvangt." Op 1 december opent het onderne mersatelier de deuren. Zeeuwland zoekt nog huurders voor de wat lan ger lopende contracten, maar zeker ook belangstellenden die dagdelen vóllen huren. "We hebben voor ons zelf een aanloopperiode van twee jaar gesteld. Dan moet het ondernemers- atelier volledig kostendekkend draaien." En mocht het nu een door slaand succes worden? Tja, dan zou er wel eens een tweede ondernemersate lier bij kunnen komen, stelt De Ceus ter. "Het is absoluut een mooi alterna tief, zeker in een tijd waarin de kanto- ren markt op zijn gat ligt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 129