Vruchtbare bodem voor samenwerking Bevolkingskrimp inspireert ondernemers SPRUIT 20 valuepark Vlakbij Terneuzen, ten oos ten van Dow Benelux, ligt een strak perceel te wachten op een nieuwe bestemming. Inge bed tussen de tunnelpoort en het kanaal Gent-Terneuzen en om zoomd door dijken, kun je met een beetje fantasie het 'park' zien liggen. 'Maintenance Valuepark' zal zich primair gaan richten op de onderhoudsondernemers uit de regio. Samen met het 'Value park Terneuzen' ten westen van Dow, vormt dit initiatief de basis 'voor nieuwe ontwikkelingen voor de procesindustrie in Zuid west Nederland. door Annet van de Ree TERNEUZEN - De extra ruimte ten westen van Dow is door het be drijf zelf initieel tot ontwikkeling ge bracht als de 'Mosselbanken': Hier is in de afgelopen jaren een logistiek cluster ontstaan met diverse vormen van opslag, overslag en transportfacili teiten gericht op producten vanuit de procesindustrie. Dit vormt nu de basis voor het Valuepark Terneuzen. In de ze joint-venture tussen Zeeland Seaports en Dow Benelux BV wordt 140 ha. terrein tot ontwikkeling ge bracht. "Voor Zeeland Seaports en Dow medewerkers zijn in deze Joint Venture verschillende rollen vastge legd, zo is er de rol voor grondverwer ving en eigendomsoverdracht waar ge bruik wordt gemaakt van onze erva ring zegt Arno Dirkzwager, beleids medewerker communicatie Zeeland Seaports, hierover. Ook draagt Zee land Seaports zorg voor de communi catie en het aantrekken van nieuwe bedrijven voor het Valuepark. Na mens Dow Benelux BV is de ervaren manager Rob Rutje-ns aangesteld als projectleider Site Integration Value Park. Rutjens: "In eerste instantie zijn we op zoek naar complementaire bedrijven voor de procesindustrie hier op het terrein van Dow. Bedrij ven dus, die producten of restproduc- ten aan Dow of aan het nieuwe be Arno Dirkzwager: Veel kennis op gebied van maintenance. drijf Styron (voorheen onderdeel van Dow) kunnen leveren, of andersom. Het terrein biedt alle services en dien sten die nodig zijn om veilig en effi ciënt te kunnen werken, denk aan be veiligingssysteem, brandblusinstallatie, aanleveren van grondstoffen, en hulp stoffen, afvoer van reststoffen, ge meenschappelijk gebruik van infra structuur. Het bundelen van krachten levert alle partners in 'Valuepark Ter neuzen' logistieke en kostentechni- sche voordelen op. Bovendien profi teert ook het milieu mee aangezien transportbewegingen drastisch afne- Maintenance Onder de noemer 'Maintenance va luepark' wordt een initiatief ontwik keld om effectieve en innovatieve synergie tussen de maintenance sector voor de procesindustrie in Zuidwest Nederland enerzijds en het optimaal samenwerken met het onderwijs om jonge mensen te interesseren in de uit dagingen van maintenance te bevorde ren. Uitgangspunt is de innovatie en kennisuitwisseling over onderhoud in de procesindustrie. Onderhoud is een structurele discipline geworden bin nen kapitaalintensieve installaties in de procesindustrie. Continuïteit en betrouwbaarheid zijn in deze sector van levensbelang. Binnen de Europe se grenzen neemt de capaciteit van de procesindustrie af, het belang van effi ciencyverhoging en het verlengen van de levensduur van installaties hangt dus direct samen met het be houd van de concurrentiepositie. Rut jens, verantwoordelijke voor dit pro ject, licht toe: "Bij Dow en de omliggende procesin dustrie is er veel kennis op het gebied van Maintenance. Om deze kennis verder te ontwikkelen willen wij de samenwerking met andere bedrijven, kennisinstellingen en het onderwijs uitbreiden. Ons doel: betrouwbaar heid van onze installaties vergroten en goedkoper werken door innovatie te stimuleren en jonge mensen in de praktijk te laten kennismaken met het Foto: Mark Neelemans vakgebied van maintenance. In aan loop naar het Maintenance Valuepark zijn er de afgelopen twee jaar diverse activiteiten ontwikkeld bij de Hoge school Zeeland en ROC's. Ook de gemeente Terneuzen, Provincie Zee land, NV Economische Impuls en 'Dutch Institute World Class Mainte nance zijn nauw betrokken bij de uit voering van de plannen. Daarnaast zijn diverse locale en internationale aannemers actiefin het project en de len o.a. Yara en Cargill in de opzet van het Maintenance Valuepark. Va luepark Terneuzen speelt in dit pro ject wederom een faciliterende rol om partijen op onafhankelijk terrein bij elkaar te brengen. Kenniscentrum In eerste instantie zal er intensief wor den gewerkt aan het opzetten van een kenniscentrum, waarin innovatieve ideeën worden ontwikkeld. Hierin wordt gewerkt met Hogeschool Zee land en ROC's maar ook met techni sche universiteiten. Doel is te komen tot een clustering van maintenance be drijven in het park van 20 tot 30 ha. Ook hier zal de schaalvergroting voor delen opleveren door het delen van gemeenschappelijke diensten en instal laties. Hierin onderscheidt het Mainte nance Valuepark zich sterk van een normaal industrieterrein. Rutjens: "Er is uiteraard een gezonde argwaan ten opzichte van de concullega's. De partners willen hun bedrijfsspecifieke vakmanschap en kennis niet openlijk delen met concurrenten omdat zij zich daar differentiëren van andere. Dat is ook het doel niet, maar waar dat wel kan, is er een mogelijkheid om samen gemeenschappelijke plan nen uit te voeren die voor één onder neming misschien niet van de grond komen. Extra facet in het plan is de actieve aandacht voor de ontwikkelin gen van kennis in het technisch onder wijs. Maintenance als kansrijk, uitda gend vak in een dynamische sfeer met volop innovatieve uitdagingen." Vooruitgang Mede dankzij een bijdrage uit het Eu ropees Fonds voor Regionale Ont wikkeling in het kader van OP-Zuid, kan er in het eerste kwartaal 2011 een tijdsplanning en een ontwerpplan worden gelanceerd en zullen de eer ste innovatie projecten binnenkort worden opgestart. Op de Hogeschool Zeeland start komend schooljaar een nieuwe opleiding "International Maintenance Management", inha kend op de ontwikkeling van West-Brabant en Zeeland als de Main tenance regio. Om deze studenten de faciliteiten te bieden om in de regio af te studeren en kennis te laten ma ken met maintenance in de praktijk, is het initiatief voor Maintenance Va luepark- zeer welkom. "Een stimule rende en innovatieve omgeving'voor mensen in opleiding, die samenwer ken met mensen met de ervaring van alle dag, dat is een sterke combina tie." zo denkt Rutjens. "Ook zullen er WO-studenten aangetrokken wor den, met in het achterhoofd de kans om potentiële kandidaten in alle disci plines warm te maken voor de bedrij ven in de Kanaalzone." Topman Gerard van Harten van Dow Benelux in Terneuzen maakt zich geen grote zorgen over de verwachte daling van het aantal inwoners in Zeeuws- Vlaanderen. „Je moetje als ondernemer niet laten afschrikken door krimp, maar laten inspireren. lUSelLnJf! In- en Verkoop van verpakkingshout - Plaatmateriaal, pallets en kratten www.spruijtpallets.ni 0118-639275 Andorraweg 5 Ritthem Haven 1146 Vlissingen-oost GOES - Hij zei dat op het congres van de Brabants Zeeuwse Werkge vers (BZW) in Goes. Het verhaal van van Harten droeg de titel Help, we ontvolken'. Maar de inleider wekte niet de indruk dat de krimp van de bevolking in zijn regio hem voor schier onoverkomelij ke problemen plaatst. „Krimp geeft kansen, maar als je iets wilt bereiken, moet je het wel samen met anderen doen." Als voorbeeld van die anderen noem de hij het onderwijs. Er is volgens hem een intense samenwerking met de Zeeuwse ROC's; van groot be lang voor bedrijven waar een belang rijk deel van de medewerkers uit Jiet middelbaar beroepsonderwijs komt. Onderwijs en bedrijfsleven hebben sa men gezorgd voor een betere in stroom van jonge procesoperators. In 2006 werden tien jongeren voor dit vak opgeleid, drie jaar later waren er dat veertig. Hij schetste de kansen in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone: een glastuin bouwgebied dat gebruik maakt van reststromen van industriële bedrijven in de omgeving, het biovaluepark Terneuzen en de initiatieven die zijn genomen op het vlak van een econo mie die gebaseerd is op groene grond stoffen (de biobased economy. De afgelopen jaren was het BZW- congres de plek waar ernstig werd ge- somberd over de gevolgen van de eco nomische crisis. Die zwaarmoedig heid hebben de ondernemers van zich afgeschud. 'Nieuwe ronde, nieuwe kansen' was het motto deze keer. Volgens BZW- voorzitter Peter Swinkels is er alle aan leiding voor optimisme: „De economie draait al heel behoor lijk in Zeeland en Brabant. Alleen de logistiek en de bouw met aanverwan te sectoren blijven nog achter." Swinkels wees erop dat de vastzitten de woningmarkt ook gevolgen heeft voor de arbeidsmarkt. Wie zijn huis niet kan verkopen, ver kast niet zo snel naar een nieuwe baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 114