Groene grondstoffen zijn in opkomst groene economie Administratiekantoor Van Beers BV Er werden diverse biobased projecten bezocht tijdens een persreis door de Provincie Zeeland. Toelichtingen waren er onder andere van wethouder Jaap Bos van de gemeente Terneuzen, David Molenburgh van Zeeland Seaports, gedeputeerde Marten Wiersma van de provincie Zee land en professor Wim Soethaert van de universiteit van Gent. door Henk van de Voorde Gedeputeerde Marten Wiersma in de proeffabriek te Gent. Bij Algae Link worden algen geteeld voor duurzame toepassingen. TERNEUZEN - Mede dankzij de lancering van het rapport Bio als Basis (medio april verschenen), is er de no dige interesse voor het bekijken van concrete activiteiten in het kader van een economie op basis van- groene grondstoffe nZ u id west- N ederland timmert aan de weg om de omschake ling te maken naar een biobased eco nomie waarin geleidelijk fossiele grondstoffen worden vervangen door groene grondstoffen. Zeeland heeft onderzoek laten uitvoeren naar de kansen die een Biobased Economy biedt voor deze provincie. Zeeland kan, samen met West-Brabant en Oost-Vlaanderen toonaangevend wor den in Europa op het gebied van bio based economy. Gedeputeerde Mar ten Wiersma, met in zijn portefeuille economie, klimaat en milieu, over handigde destijds 'Bio als Basis' aan demissionair minister Gerda Verburg van Landbouw Natuur en Visserij (LNV). Afvalstromen In Zeeland en Noord-Brabant zijn al veel projecten gestart die laten zien wat we kunnen bereiken op het ge bied van groene grondstoffen. De reis startte in Bergen op Zoom bij Sabic Innovative Plastics, waar in een cam pus verschillende ondernemers samen werken in het Centre for Open Che mical Innovation. Vervolgens werd koers gezet naar Algae Link in Yerse- ke, waar werd aanschouwd hoe algen geteeld worden die vervolgens die nen als voedsel voor schelpdieren of zelfs als biobrandstof voor vliegtui gen. Daarna werd er bij Zeeland Seaports in Terneuzen uitleg gegeven door Arno Dirkzwager over de rol van de haven en aansluitend volgde een rondleiding door het Biopark. De bedrijven in het Biopark maken ge bruik van eikaars bijproducten en af valstromen die vroeger als afval of uit stoot verloren gingen. Zoals het pro ject WarmC02: waarbij restwarmte en C02 van kunstmestfabrikant Yara worden ingezet voor milieuvriendelij ke en duurzame glastuinbouw. Met WarmC02 beschikken tuinders over goedkope, milieuvriendelijke warmte en zuivere C02. De warmte is altijd beschikbaar en vrijwel onafhankelijk van prijzen op de energiemarkt. Pilot Plant De tour werd afgesloten met een be zoek aan de Biobase proeffabriek in Gent. De fabriek verkeert thans in de opstartfase en zal begin 2011 operatio neel zijn. Professor Wim Soethaert van de universiteit van Gent hield een interessante presentatie. Nadat vijf jaar geleden het idee was ont staan, is de ontwikkeling van de pilot plant in een stroomversnelling ge raakt. In de proeffabriek kunnen be drijven en kennisinstellingen hun bio-gebaseerde producten en proces sen testen en optimaliseren op se- mi-industriële schaal. De proeffabriek is onderdeel van Biobase Europe, een grensoverschrijdende samenwerking tussen Biopark Terneuzen in Zeeland en Ghent Bio-energy Valley in Oost-Vlaanderen. De proeffabriek verrijst in de oude brandweerkazerne Rodenhuize in de Gentse haven. Het is de eerste Europese proeffabriek voor biobrandstoffen van de tweede generatie. Met een gezamenlijke pro ductie van 1,2 miljoen ton biobrand stoffen per jaar zijn Gent en Terneu zen nu al samen Europees marktlei der. Met 900.000 ton per jaar volgt Rotterdam op de tweede plaats. De proeffabriek heeft ten doel om een brug te slaan tussen theoretische ken nis en industriële productie. Biobedrij- ven kunnen in de fabriek biochemi sche processen opstarten om na te gaan of ze in aanmerking komen Voor complete advisering en begeleiding van uw bedrijf. O.a.: Belastingzaken, jaarrekeningen, boekhoudingen, loonadministraties, financieringsvraagstukken. Wij zijn lid van de NOAB en ook internationaal actief. Jacob Catsstraat 10 - 4364 AM Grijpskerke telefoon (0118) 59 28 28 - fax (0118) 59 32 11 www.admvanbeers.nl Labworker technology bij Sabic Innovative Plastics in Bergen op Zoom. voor industrialisatie. ,,Het kan zo niet langer. Het aanbod van fossiele grond stoffen als olie is eindig. De wereld kan met de huidige voorraden waar schijnlijk nog vele tientallen jaren vooruit, maar dreigt vervolgens in een zwart gat te vallen. Gelukkig ben ik geen roepende meer in de woes tijn." Soetaert is één van de architec ten van het project dat de Kanaalzone Gent-Terneuzen moet omvormen tot een wereldwijd toonaangevend productiecentrum van bio-energie en biogebaseerde producten, zoals bio- plastics, -materialen en -reinigings middelen. In de Terneuzense Koe- gorspolder is in april 2010 gestart met een opleidingscentrum voor opera tors in biogebaseerde bedrijven. De oplevering is voorzien in maart 2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 107