Optimisme stijgt weer langzaam barometer CIJFERS 10 Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans Ondernemer Scarlet Kwekkeboom Janse Janse Paul Nijskens Rewin Chris van Loon De Unie Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër p Henk v. Koeveringe De Roompot David Luteijn BZW Zeeland David Luteijn: Serieus rekenen op economisch herstel We lijken definitief de weg omhoog te hebben gevon den. Dat is de mening van onze experts. Onze lezers/ onderne mers zijn mogelijk nog optimisti scher. Inge Saris bijvoorbeeld van te bedrijf Redesignathome geeft een 7,5 omdat de werkloos heid daalt en starters enthousiast zijn. Lilianne van der Ha: 7 Als je melk drinkt, leef je langer November 2010, de najaarswerkzaam heden zijn nu in het laatste stadium beland. Bijna ieder dag nieuwe regen. Drassige akkers maken het werk voor boeren en loonwerkers moeilijk. Extra aandacht ook voor de veilig heid op de weg en op het land. Goe de signalisatie en propere wegen, das ook een verantwoordelijkheid van boer en loonwerker .Een moeilijke oogst brengt extra kosten met zich mee. Ook hogere opbrengstprijzen? Voor de vrije producten zoals aardap pelen en uien is de marktwerking be palend, dus vraag en aanbod moet zijn werk doen. Mede omdat de graanprijs hoog is, stijgen ook de voer kosten voor de veehouders, al heb ben de melkveehouders, wat de melk prijs betreft niet te klagen. En..als je melkt drinkt, ben je langer, slanker, sterker en leef je langer. Rob Franken: 8 Wat is er mis met back to basic? Ik ben weer op mijn bekende niveau. De economie trekt aan en steeds meer gezaghebbende economen spre ken over het post- crisis tijdperk. Gro te bedrijven geven aan er sterker uit te komen. Nu staat bij overheden maar ook bij instellingen als de mijne centraal de gedachte van "back to ba sic", waartoe zijn we op aarde? En goed beschouwd, wat is daar mis mee? Integendeel, het is een gezonde gedachte. Als dit denken gepaard kan gaan met werkelijke zorg voor hen die echt niet meer kunnen en dus op onze maatschappelijke verantwoorde lijkheid moeten kunnen blijven reke nen, dan doen we het goed met el kaar. Natuurlijk, een kleinere over heid bijvoorbeeld doet pijn, er zullen ontslagen vallen. Maar, bij een enigs zins aantrekkende economie zitten wc al snel in grote problemen vanwe ge juist een tekort aan mensen in an dere sectoren. Kortom, ontslagen nu zijn vreselijk pijnlijk voor de betrok kenen, maar ze bieden ook volop kan sen in andere sectoren en dat is weer goed voor iedereen. Dat betekent wel dat ontslag op de ene plek ge paard moet gaan met de mogelijkheid tot heroriëntatie en eventueel bij- en omscholing voor een andere plek op de arbeidsmarkt. Geert van der Horst: 6,5 Consumentenvertrouwen in de lift Ondanks de bezuinigingsplannen van 07-10 09-'10 OIO-'IO 11-10 Rob Franken Voorzitter ROC ITést-Bralwit 7,5 8,0 7,5 8,0 Willem Jonkmans Ondernemer 6,0 6,5 7,0 7,0 Scarlet Kwekkeboom Directeurjattse Janse - 5,9 6,0 6,0 Guust Verpaalen Dimlenr [diidelit)' Consultanc}' 6,0 6,0 6,0 6,0 Boele Tigchelaar Diiectcur'ngclielaar 6,5 6,5 6,5 7,0 Chris van Loon Bestander De Unie 7,0 7,0 7,5 7,5 Paul Nijskens Diiecteur Rewin West-Brabant 6,0 6,0 6,0 6,0 IHlianne van der HaAgnmsch ondernemer 6,5 7,0 6,5 7,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,5 6,5 6,5 7,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Gioep 7,0 7,0 7,0 7,0 Jan PoDemans Supennaikldcskundigc 7,0 6,0 6,0 6,5 Geert van der Horst Ditvcteur Rabobank Roosendaal 6,0 6,5 6,5 6,5 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auk'igc des Moules 8,0 8,0 8,0 7,0 Dre de Jong Smaak-catering 7,0 6,5 7,0 7,0 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Aubergc Des Moules het nieuwe kabinet heeft de consu ment meer vertrouwen in de toe komst. Het consumentenvertrouwen steeg in oktober van -14 naar -10, het hoogste niveau sinds januari van dit jaar. De zekerheid over de te ver wachten bezuinigingen kan hierbij hebben geholpen. Ook vinden consu menten het een gunstigere tijd voor het doen van grote aankopen. Moge lijk heeft het vrijvallen van het spaar loon in september hierbij een rol ger speeld. In augustus steeg het volume van de consumptie met 1,6% ten op zichte van een jaar eerder. Vooral aan duurzame goederen gaven consumen ten fors meer uit (7,4%). De werkloos heid daalde licht. Het voor seizoensin vloeden gecorrigeerde werkloosheids percentage kwam uit op 5,3%. Min punt blijft de bijna totale windstilte op de huizenmarkt. Ondanks de af zwakking van de groei van de handel wereldwijd, nam het volume van de Nederlandse uitvoer in augustus met ruim 14% toe ten opzichte van een jaar eerder. In juli was dit nog ruim 12%. De industrie profiteert van de groei van de buitenlandse handel. Het volume van de industriële pro ductie was in augustus opnieuw ruim 7% hoger dan in dezelfde maand in 2009. De toename was her grootst in de transportmiddelenindustrie, ge volgd door de machine- en de metaal industrie. Minpunt blijft hier de voortdurende malaise in de bouw en aanverwante bedrijfsleven. Henk van Koeveringe: 7 Snelle beslissing kerncentrale gewenst We hebben weer een regering die mag regeren en dat is ook hard nodig. De woningbouw, de pensioenen, de staatsschuld en tal van uitkeringswet ten schreeuwen om beslissingen. Ik hoop dat die snel komen. Helemaal gerust ben ik er niet op. De Haagse bestuurders hebben toch meer aan dacht voor de dubbele nationaliteit van een staatssecretaris, jammer. De wereld om ons heen gaat echter dooi en is nog niet buiten het crisisgevaar. Maar hoe dan ook, we lijken er aar dig door te laveren. Vooral de maak industrie in Duitsland zet goed dooi en dat geeft ons een 'boost'. Cijfers van Randstad en Shell op de beurs zijn niet slecht en dat geeft aan: er is meer werk- en .er. wordt meer. energie gebruikt. Voor Zeeland hopen we op een snelle beslissing voor een kerncen trale. Een leuk bericht in de Elsevier dat onze Hogeschool tot de beste van Nederland behoort, is ook voor onze toekomst een prima opsteker. David Luteijn: 7 Tóekomst posi tic ver. Nu de effectenbeurzen gedurende de 'altijd moeilijke maanden september en oktober hebben stand gehouden en ook de kwartaalberichten van veel bedrijven een positief beeld laten zien, is er alle reden om met een ver der economisch herstel serieus reke ning te houden. Dat geldt ook voor Zuid-West Nederland. E en greep uit enkele positieve berichten bevestigen dat. Zoals bijvoorbeeld de opening van nieuwe Scaldia-haven, de gun ning van de bouw van de Suiskiltun nel, de vlotte voortgang van de ver dubbeling van de aanvoerwegen naar Westerschelde Tunnel; de voorziene start van andere infraprojecten als N62 en N61 en afronding van de bouw van de tunnel onder kanaal van Walcheren. Ook toerisme lijkt, mede door meer vakantie in eigen land of naaste omgeving (Belgen en Duitsers) weer de weg omhoog te pakken te hebben. Dat blijkt ook wel uit het succesvol in de markt zetten van het ambitieuze vakantiewoningproject in Cadzand. Met het verder voor de toe rist aantrekkelijk maken van de kust streek kan vooral voor West Zeeuws Vlaanderen het Toerisme een echte economische impuls krijgen. Een im puls die hopelijk kan voorkomen dat de nu waar te nemen vergrijzing en bevolkingskrimp doorzet. Ook in an dere delen van Zeeland liggen er via uitgekiende verbindingen tussen land en water nog volop kansen. Ook op andere vlakken liggen er kansen voor Zeeland om zich positief te profileren en mensen en bedrijven te doen be sluiten voor een toekomst in Zeeland te kiezen. Ik noem daarbij als voor beeld het Onderwijs. Waar nogal eens zorgelijke geluiden te horen val len, durf ik te stellen dat we juist heel wat te bieden hebben op onderwijsge bied. In Zeeland zijn feitelijk ook alle voorwaarden aanwezig om een uitste kend regionaal ziekenhuis (met meer dan één locatie overigens) te realise-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 104