buitenland 19 Zweden jaagt op eigenaar WikiLeaks Hongkong weer in greep vogelgriep Bijna vrijspraak voor verdachte Cuantanamo een vulkaan Anti-VN-rellen in hoofdstad Haïti Belg vernederd en gefolterd op werk Zes landen niet bij uitreiking Nobelprijs vrijdag 19 november 2010 ARRESTATIEBEVEL Assange: 'Vuil spel' door Carel Goseling STOCKHOLM - De Zweedse justitie heeft gisteren een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Julian Assange, oprichter en eige naar van WikiLeaks, de site die ge heime informatie van overheden openbaart. Tegen Assange liggen vijf aanklachten wegens seks on der dwang, seksueel geweld en ver krachting. De feiten deden zich tussen 13 en 17 augustus voor in Stockholm en Enköping. 1\vee vrouwen hebben aangifte gedaan. Een eventuele arrestatie moet die nen om Assange te kunnen verho ren over de beschuldigingen. Pas daarna wordt beslist of hij in staat van beschuldiging wordt gesteld. De Australiër is tot dusver niet vrij willig komen opdagen voor een ge sprek, aldus aanklaagster Marianne Ny. De verblijfplaats van de 39-jari- ge Assange is onbekend. Zijn raadsman, Björn Hurtig, stel de gisteren onlangs nog contact met zijn cliënt te hebben gehad, doch weigerde te onthullen waar die zich nu bevindt. Het gerucht gaat dat Assange, een Australiër, zich momenteel in Groot-Brittan- nië ophoudt. Hij zou asiel willen vragen in Zwitserland, IJsland of Cuba. Volgens Hurtig ontkent Assange al le beschuldigingen. Hij stelde dat de aanklachten elke grond missen, 'met name de verkrachting', en dat Assange door de hele zaak zwaar is getroffen, privé en zake lijk. Tegenover de Zweedse krant Expressen zei Assange eerder 'niet bang' te zijn. Hij noemde de hele zaak 'een enorme verspilling van tijd'. „Ik ben zeer teleurgesteld in de Zweedse autoriteiten." Assange meent dat de beschuldi gingen zijn bedoeld om zijn werk als klokkenluider te ontwrichten. Zijn website publiceerde vorige maand vele tienduizenden gehei me documenten, over de oorlogen in Irak en Afghanistan. Dat leidde tot woede bij de Amerikaanse overheid om veiligheidsredenen. Zo zou hij Afghaanse burgers in ge vaar brengen van wie op Wiki Leaks duidelijk wordt dat zij met de Amerikanen samenwerken. De ze kritiek legt Assange naast zich neer. Sinds bekend werd dat Assange be trokken is bij WikiLeaks, heeft hij geen vaste woonplek meer. Naar ei gen zeggen sliep hij op vliegvelden om te voorkomen dat Amerikaan se veiligheidsdiensten hem in han den kregen. Hij woonde onder meer in Tanzania, Kepia, IJsland en Zweden. Hij maakt daarbij on der meer gebruik van zijn netwerk van internetactivisten. Eind augustus werd Assange in Zweden beschuldigd van seksueel geweld en verkrachting. Een aan houdingsbevel werd destijds ech ter door de hoofdofficier van justi tie, Eve Finn, vernietigd, de aan klacht wegens verkrachting nietig verklaard. Op 1 september heropende Ma rianne Ny, aanklaagster in Göteborg het onderzoek tegen As sange op basis van nieuwe infor matie. l iet onderzoek leidde ertoe dat er nu vijf aanklachten op tafel liggen. Assange wees erop dat hij in augus tus een aantal dagen in Zweden is gebleven doch dat politie noch jus titie toen contact met hem op nam. Daarom had hij het land uit eindelijk maar verlaten. Afgelopen zomer vroeg de top man van WikiLeaks een werkver gunning aan voor Zweden, waar de server staat die WikiLeaks ge bruikt. Assange beweert er ook veel geld te hebben geïnvesteerd. De Zweedse autoriteiten wezen de aanvraag voor een werkvergun ning echter af. Assange verdenkt de Amerikaanse regering ervan druk op Stockholm te hebben uit geoefend om hem geen veilige ha ven te bieden. 275. Dat maakte de Nationale Ram- ken, stenen en lava de lucht in. De Anderen overleden tijdens evacua- penbestrijdingsdienst gisteren be- ergste uitbarsting vond op 5 novem- ties of als gevolg van ademhalings- kend. ber plaats. De meeste slachtoffers problemen en andere kwalen die De Merapi barstte eind vorige kwamen om het leven door de wórden toegeschreven aan de uït- maand uit en schoot hete gaswol- gloeiend hete gaswolken. barsting. foto Slamet Riyadi/AP PORT-AU-PRINCE De anti-VN-demonstraties op Haïti hebben zich gisteren uitgebreid naar de hoofdstad Port-au-Prince. Betogers gooiden stenen naar me dewerkers van de Verenigde Na ties. De rellen begonnen maandag in de stad Cap-Haïtien, waar ze de hulp aan choleraslachtoffers ontre gelden. Haïtianen zijn boos omdat ze menen dat Nepalese VN-mede- werkers de cholera naar Haïti brachten. BRUSSEL Justitie in België onderzoekt een zaak van extreem pesten op het werk. Dat meldden Belgische me dia gisteren. Een 54-jarige man zou tien jaar lang door collega's in een fabriek bij Bergen vernederd en ge folterd zijn. Hij werd onder meer vastgebonden op een pallet terwijl een collega zijn geslachtsdeel in zijn gezicht duwde. Een deel van de vernederingen werd vastgelegd door een bewakingscamera. OSLO Zes landen mijden de uitreiking van de Nobelprijs voor de Vrede op 10 december in de Noorse hoofd stad Oslo. Onder druk van China zijn vertegenwoordigers van Rus land, Kazachstan, Cuba, Marokko, Irak en China zelf niet bij de cere monie aanwezig. Dat meldde het Nobelprijscomité gisteren. China is woedend omdat de onderschei ding dit jaar is toegekend aan de Chinese dissident Liu Xiaobo. door onze correspondent Remko Tanis NEW YORK - De eerste terreurver dachte van Guantanamo Bay die voor een Amerikaanse burgerrecht bank is gebracht, is gisteren van al le aanklachten op één na vrijge sproken. De Tanzaniaan Ahmed Ghaiiani stond terecht voor zijn aandeel in de aanslagen van 1998 op Ameri kaanse ambassades in Oost-Affika die aan 224 mensen het leven kost te. Hij werd door de jury slechts schuldig bevonden aan het bera men van vernieling van Ameri kaans bezit. Hij is niet schuldig be vonden aan 285 tenlasteleggingen waaronder terrorisme, moord en poging tot moord. Het ministerie van justitie liet we ten het oordeel van de jury te res pecteren. Het toonde zich 'ver heugd' dat de 36-jarige Ghaiiani een straf van minimaal twintig jaar en maximaal levenslang in de gevangenis tegemoet kan zien. Verdediger Peter Quijano was blij dat zijn cliënt van bijna alle aan klachten is vrijgesproken. Tegen de ene schuldigverklaring zal be roep worden aangetekend. Vol gens de verdediging is Ghaiiani niet de kille terrorist waar het OM hem voor houdt, maar een onwe tende loopjongen, uitgebuit door Al Qaeda en belast door onbe trouwbaar bewijsmateriaal. HONGKONG - De autoriteiten in Hongkong hebben gisteren de alarmfase voor vogelgriep ver hoogd om een nieuwe uitbraak te voorkomen. Een 57-jarige inwoner van de stad ligt sinds zondag met het dodelijke virus in het zieken huis. Het is de eerste keer in ze\èn jaar dat het virus weer opduikt. De kans op een nieuwe, besmet- tingsgolf lijkt voorlopig klein. De vrouw zou het virus zeer waar schijnlijk vorige maand hebben op gelopen tijdens een bezoek aan Shanghai. De medische autoritei ten in Shanghai en omgeving zeg gen echter niets te weten van een uitbraak van vogelgriep. De vrouw ligt in quarantaine. „Ze vertoonde al enkele dagen sympto men van de griep, maar heeft in die tijd haar gezinsleden niet be smet", zegt viroloog Ho Pak-Lung van de Universiteit van Hongkong. „De kans is dus klein dat ze ande ren bij wie ze in de buurt is ge weest, wel heeft besmet." Toch neemt de stad extra voor zorgsmaatregelen. De markt waar de vrouw was geweest daags voor ze ziek werd, is grondig gereinigd. Iedereen die zich met zware ver koudheid bij een dokter meldt, wordt op vogelgriep getest. Hongkong is uiterst alert. De stad was in 1997 de eerste plaats in de wereld waar mensen besmet raak ten met vogelgriep, ofwel het H5Nt-virus. Zes zieken overleef den dat niet. Om een pandemie te voorkomen, werden anderhalf mil joen stuks pluimvee geruimd. De bezorgdheid groeide verder met de uitbraak van de besmettelijke longziekte sars, in 2003 die 299 mensen het leven kostte. De zeven miljoen inwoners van de stad zijn sindsdien bijzonder alert op virussen en bacteriën. De leu ningen van duizenden roltrappen worden meerdere keren per dag ontsmet, op de drukste plaatsen gebeurt dat zelfs elk uur. In liften zijn knoppen afgedekt met plastic folie, dat ook regelmatig wordt ver vangen. Wie verkouden is, hoort niet over straat te gaan zonder mondkapje; alles om mensen zo min mogelijk bloot te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9