81 buitenland Leraren jagen scholier dood in dvzCx 'Frans schoolsysteem slaat diepe psychologische wonden' Stille getuigen van Ruim 81 miljoen Chinezen nooddruftig Europees beleid voor landbouw op de schop vrijdag 19 november 2010 Een poging tot zelfverbran ding van een scholier in Bordeaux vestigde in Frankrijk deze week de aan dacht op een oud probleem: het rigide onderwijsstelsel. door onze correspondent Cees van Zweeden Het was tegen tienen, en twaalf scholieren ston den op de gang te wach ten op het begin van de les. Maar van les zou die dag niets komen op het lyceum Toulou se-Lautrec in Bordeaux. Jonathan (16), een van de scholieren, haalde een fles aceton uit zijn rugzak. Hij overgoot zich met de vloeistof en streek vervolgens een lucifer aan. Binnen luttele seconden brandde hij als een fakkel. Een vriendin wist snel een kleed uit de klas te halen en haar vriend daarin te wik kelen. Daarmee redde ze het leven van Jonathan. Gisteren - twee da gen na de zelfverbranding - ver keerde Jonathan nog altijd in le vensgevaar. Waarom die daad? De rector was binnen twee minuten ter plekke. Terwijl hij zijn jas over de zwaar gewonde Jonathan legde, hoorde hij hem fluisteren: „Ik had er genoeg van." Jonathan was, al dus rector Haget, een goede leer ling, maar hij had aan vrienden la ten weten 'enkele probleempjes te hebben'. „Hij zat niet zo lekker in zijn vel." De statistieken zijn onbetrouw baar, maar volgens de meeste des kundigen proberen Franse jonge ren zich vaker van het leven te be roven dan die elders in Europa. Zelfdoding is na het verkeer de be langrijkste oorzaak van sterfte on der 15- tot 24-jarigen in Frankrijk. Negen procent van alle 14- tot 19-jarigen heeft wel eens een zelf moordpoging gedaan. Twee medici van het gemeentelijk ziekenhuis van Créteil bij Parijs de den onderzoek naar de motieven onder zevenhonderd jongeren die een vergeefse poging tot zelfdo ding hadden gedaan. Bijna alle maal bleken ze problemen op school te hebben, ook zij die goe de leerprestaties leverden. Volgens Peter Gumbel excelleren Franse leraren maar in één ding: het denigreren van hun leerlingen. De Britse journalist is docent aan een Franse universiteit. Deels geba seerd op de ervaringen van zijn ei gen dochters, schreef hij een ver nietigend boek over het onderwijs in Frankrijk. „Een leerling doet het slecht of heel slecht, maar nooit goed. Op een school in mid den-Frankrijk kreeg een kind van elf jaar een nul voor gedrag op zijn rapport, omdat het twee keer een schrift was vergeten. Het Franse schoolsysteem slaat die pe psychologische wonden. Het brengt schade toe aan de moraal en het zelfvertrouwen van een kind", aldus de Brit. Richard Descoings, hoofd van de elite-universiteit SciencesPo, be zocht tachtig middelbare scholen en interviewde zevenduizend leer lingen. In een rapport bestemd voor de regering legde hij dit jaar zijn bevindingen neer: driekwart ging met tegenzin naar school, vier op de tien hadden slaapstoor nissen, ruim 35 procent leed gere geld onder buikpijn. Het rapport bevestigde de eerdere bevindingen van parlementariër. Jacques Grosperrin. Die had de Franse school omschreven als een 'plaats waar kinderen lijden'. ben6"1' -Q des W\dc 'Bedt7 CtTh li JOGJAKARTA - Een verwoest land schap is de stille getuige van de erupties van de vulkaan Merapi in In donesië. Het dodental als gevolg van de uitbarstingen is gestegen tot PEKING Meer dan 81 miljoen Chinezen zijn deze winter afhankelijk van hulp van de autoriteiten. Het land kreeg dit jaar te maken met twee grote natuurrampen: een aardbeving, waarbij bijna 2700 doden vielen, en een zware overstroming. Hier bij kwamen vijftienhonderd men sen om. Volgens de regering is het aantal mensen dat getroffen is door een natuurramp dit jaar een kwart groter dan gemiddeld. Als christelijke zorgverzekeraar is de Bijbel ons uitgangspunt. Vooral als het om euthanasie, zwangerschapsafbreking en bepaalde vormen van genetisch onderzoek gaat. Met onze zorg bieden wij alternatieven voor mensen die opzettelijk levensbeëindigend handelen afwijzen. Bij DVZ staat de beschermwaardigheid van het leven centraal. Zo kunt u bijvoorbeeld rekenen op onze hulp bij het vastleggen van uw wensen in een levenswensverklaring. Ook helpen we bij het vinden van christelijke zorgverleners. Of als u antwoord zoekt op vragen van medisch-ethische aard. Onderschrijft u wat er in onze kleine lettertjes staat? Stap dan vandaag nog over. Speciaal voor u is er een onderscheidende basisverzekering: de Principe Polis. U krijgt 7,5% korting op onze Principe Polis en 10%' korting op de aanvullende verzekeringen als u lid bent van een christelijke organisatie. Ga nu naar dvz.nl of bel (071) 365 28 02. In principe de beste zorgverzekeraar van Nederland BRUSSEL - De Europese Commissie wil het landbouwbeleid in de EU op de schop nemen. Bij de inko menssteun voor boeren moeten natuurbeheer en plattelandsont wikkeling een grotere rol spelen. Dat staat in voorstellen die euro commissaris -voor landbouw, Da- cian Ciolos, gisteren heeft gepre senteerd. Ciolos lijkt voor de periode na 2013 aan te sturen op inkomens steun, gebaseerd op een vast be drag per hectare, waarbij lidstaten een marge hebben om te manoeu vreren. Daa-rnaast kunnen ze extra premies krijgen voor verbetering van milieu en platteland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8